Ochutnávka vín Vinařství Pisoni, Trentino, Itálie

Ochutnávka Vinařství Pisoni, Trentino, Itálie dne 3.4.2014

Biodynamicky s Markem Pisonim

Opravdu zážitkovou degustaci jsme si vychutnali ve Viničním altánu díky vínům z rodinného vinařství Azienda Agricola Pisoni z obce Pergelose v severoitalském Trentinu, a to za aktivní účasti jejich spolutvůrce Marka Pisoniho.

Marco Pisoni, který společně se svým bratrancem Stefanem vinařství vede, nám prostřednictvím překladatele Roberta Lupa, rodáka z Trentina a dovozce Pisoniho produktů, představil deset vín, a zároveň přiblížil jejich výrobu biologickou a biodynamickou cestou.

Ochutnali jsme vína z mezinárodních, ale také původních trentinských odrůd - tři bílá a sedm červených. Vstupním vínem byl Pinot Grigio 2013 s ovocně-minerální vůní. V chuti plné, zakulacené a na vyzrálé světlé ovoce bohaté víno, kterému v koncovce nechyběla lehká mineralita. Více než jen příjemné zavínění.

Následovalo víno z místní odrůdy Nosiola, ročník 2013. Mladé, ale pro mne trošku překvapivě méně živé a svěží víno. Ve vůni bohaté na vyzrálé světlé peckoviny s náznakem oříšku a jemných minerálních tónů. V chuti plnější, uhlazené s tóny vyzrálého světlého ovoce, opečené kůrky chleba a jemných oříšků. Na můj vkus chybí vínu výraznější pikantnost, a také šťavnatější tělo.

Moscato Dolce 2013 bylo sice v chuti nasládlé, nicméně nepůsobilo tak sladce, jak by se dalo z jeho názvu usuzovat. Ve vůni příjemné kombinace muškátových a citrusových tónů. Stejně tak v chuti, která byla trošku lehčí s kratším závěrem bez žádoucí pikantnosti.

Prvním červeným bylo San Siro Rosso 2011, cuvée tří odrůd ve stylu Bordeaux (Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot). Ve vůni tmavé peckoviny, stopa čokolády a decentních minerálů. V chuti kombinace tmavého ovoce a hořké čokolády s jemnými tříslovinami. Zaznamenal jsem i lehký závan vanilky po půlročním zrání ve starším bariku. V závěru na patře bylo víno lehce pikantní. Ze všech červených mi chutnalo rozhodně nejméně.

Nesrovnatelně příjemnější bylo pro mne Maso Gobo 2012, cuvée Merlotu a dvou místních odrůd (Teroldego a Rebo). Aroma lehce džemovité tmavé lesní směsi. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, jemný džem a špetka čokolády. Tělo uhlazené s delikátním, lehce pikantním ocáskem. Víno zrálo pouze v nerezu.

Krásný byl Pinot Nero 2011 s bohatou vůní vyzrálého tmavého ovoce a jemných tónů dubového dřeva. Tělo uhlazené, bohaté na tmavé ovoce, jemné tóny čokolády, sladké třísloviny a vanilku v měkce pikaní dochuti. Příjemné pití nejen ke tmavým masům.

Nicméně přednost jsem dal vínu Cabernet 2012 (Cabernet Sauvignon a Cabernet Franc - 50/50). Atraktivní vůně tmavého ovoce, čistá, jen s lehounkými tóny kůže. V chuti uhlazené, čisté tmavé ovoce, jemná kůže, ale zároveň ještě zřetelné třísloviny.

Na úrovni bylo také Teroldego 2011, příjemné víno z místní odrůdy. Ve vůni výrazně nazrálé tmavé ovoce, květiny i jemná čokoláda. V chuti ovocné, uhlazené se sladkými tříslovinami. V těle lehčí až jemné s náznakem květinových tónů v dochuti. Víno zrálo 6 měsíců v bariku. Příjemně osvěžující víno na delší pití.

A další víno z trentinské odrůdy - Rebo 2010. Proti Teroldegu poněkud sofistikovanější víno, ale výrazně dražší bez odpovídajícího kvalitativního posunu. Ve vůni jemné tmavé ovoce a delikátní tóny kůže a čokolády. V chuti téměř identické s měkce pikantním závěrem. Víno zrálo 18 měsíců v novém barikovém sudu.

Na závěr pak, jak se patří, to nejlepší. Sarica Rosso 2009, krásné cuvée z odrůd Syrah (80 %) a Pinot Noir (20 %). Opravdu příjemná vůně po tmavé lesní směsi v lehce kompotovaném provedení s jemnými živočišnými tóny. V šťavnaté chuti tmavé ovoce, tělo plné, bohaté, a v džemovitém kabátku. A nechybí ani stopa kůže a čokolády. Krásný závěr s vínem, které zrálo dva roky v novém barikovém sudu.

Zažili jsme příjemný večer s vinařem, který stále hledá nové cesty a cestičky, jak vínu zachovat co nepřirozenější (nejpřírodnější) vůni a chuť. To musí rozhodně inspirovat. Takže díky nejen samotnému vinaři, ale také jeho „pražské spojce” - Robertu Lupovi. Doufám, že to nebylo poslední společné setkání s výbornými víny i jejich tvůrcem.

Pro úplnost ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Sarica Rosso 2009 - 9,2 bodu (z 10 možných), Rebo 2010 - 9 b., Cabernet 2012 a Pinot Nero 2011 - 8,9 b, Teroldego 2011 - 8,8 b., Pinot Grigio 2013 a Maso Gobbo - 8,7 b., Nosiola 2013 - 8,5 b., San Siro Rosso 2011 - 8,2 b. a Moscato Dolce 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý