Ochutnávka vín Vinařství Buchtovi (Velké Pavlovice)

Ochutnávka Vinařství Buchtovi (Velké Pavlovice) dne 7.4.2014

Nejen příjemná vinařská rodinka

Byla to velmi příjemná premiéra rodinného Vinařství Buchtovi ve Viničním altánu. Jaroslav Buchta, jeho manželka Eva a dcera Lenka nám velmi vstřícně představili vinařství i vína, která přivezli k ochutnání. Těch byl celý tucet, většinou z ročníku 2012, ale našly se i tři „jedenáctky”, a také ukázkové mládě Hibernalu z loňské sklizně. Vína z cenově vyšší střední kategorie měla velmi vyrovnanou kvalitu, z níž podle mne poněkud vyčnívaly tři až čtyři vína, bílá i červená.

Nepatřil mezi ně vstupní Muškát moravský 2011 v pozdním sběru. Suché víno s ovocně-muškátovou vůní, v níž byly zřetelné citrusové tóny. V chuti poměrně identické, trošku tenčí s pikantní koncovkou.

Pěkné bylo cuvée Nové Hory 2011 v pozdním sběru, polosuché víno z odrůd Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Tramín červený. Ve vůni nazrálé ovoce s tóny květin. Chuť vyzrálá, ovocně-květinová, zakulacená a měkce pikantní. V dochuti byl cítit jemný závan kořenitosti. Ideální víno na delší pití.

Prvním vínem, které patřilo podle mne k těm nejlepším, byl Hibernal 2012 ve výběru z hroznů. Ještě suché víno s bohatší vůní nazrálých světlých peckovin s tóny citrusů, především grepu. Také v chuti nazrálé světlé ovoce, opět převažuje kombinace citrusů a květin. V závěru byly cítit lehké kořenité tóny.

A následovala podle mne nejlepší víno večera - Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru. Polosuché s vůní světlého ovoce v jemném máslovém kabátku se špetkou kořenitosti. Chuť bohatě ovocná, lehounce kořenitá s pikantním závěrem s decentně nasládlým ocáskem.

Příliš mne neoslovilo Rulandské šedé 2012 ve výběru z hroznů. Polosladké víno (21 g/l zbytkového cukru) s vůni vyzrálého světlého ovoce (máslová hruška) a se závanem kořenitosti. Trochu mne zpočátku rušil alkohol (13 %), který v kombinaci s nízkou kyselinou (5,7 g/l) a vyšším zbytkovým cukrem (21 g/l) zřetelně vystupoval. A to také v chuti. Ta byla nasládlá, bohatá na vyzrálé ovoce s velmi lehounkou pikantností. Chyběla svěžest a šťavnatost.

Velmi mne potěšila mladá novinka - Hibernal 2013, jedno z nejlepších vín večera. Podle mne víno na hranici polosuchého a polosladkého s krásnou vůní citrusů, medu, černého rybízu a černého bezu. Chuť plná, v podstatě identická a nasládlá v pikantní koncovce.

Velmi solidní byl polosladký Tramín červený 2012 v pozdním sběru. Polosladké víno s bohatou, řekl bych klasickou tramínovou vůní (exotické liči, čajová růže). Chuť obdobná, jen s výraznější kořenitostí. V poměrně pikantní dochuti jsem cítil tóny citrusů.

Po bílých následovalo růžové - Zweigetrebe 2012 v pozdním sběru. Pro mne nejméně zajímavé víno večera. Na „růžovku” až dramaticky vysoký alkohol (13,9 %), jen decentní vůně (tmavé peckoviny, možná i jahoda), a především málo výrazná chuť bez života a pikantnosti.

Ale zřejmě nejslabším vínem byl následující Modrý Portugal 2012 v pozdním sběru. Ve vůni kompotované tmavé peckoviny s jemnou džemovitostí. V uhlazené chuti tmavé ovoce, ale tělo tenké a krátké.

Mnohem bohatší bylo André 2011 v pozdním sběru s pěknou vůní tmavých peckovin. Také v chuti tmavé peckoviny, tóny čokolády a jemné kůže. V dochuti jsem cítil jemnou pecičkovou hořčinku.

Pěkné bylo i Rulandské modré 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce s lehkými živočišnými tóny (kůže). Chuť identická, tělo uhlazené, a v závěru na patře, stejně jako u André, s lehkou pecičkovou hořčinkou.

A na závěr nejlepší červené a zároveň jedno ze dvou nejlepších vín večera. Dornfelder 2012 v pozdním sběru nabídl ve vůni tmavou lesní směs s náznakem čokolády. V chuti plné, vyzrálé tmavé ovoce, tělo uhlazené se stopou džemovitosti. Nebyla to sladká, ale rozhodně příjemná tečka za večerem s velmi vstřícnou a sympatickou rodinkou vinařů. A my se těšíme zase za rok. Alespoň doufám...

A takto vína hodnotil „vrcholový tým”: Veltlínské zelené 2012 - 8,9 bodu (z 10 možných), Dornfelder 2012 a Hibernal 2013 - 8,8 b., Rulandské modré 2012 a Tramín červený 2012 - 8,7 b., Hibernal 2012 a cuvée Nové Hory 2011 - 8,6 b., André 2011 - 8,5 b., Rulandské šedé 2012 - 8,4 b., Muškát moravský 2011 - 8,3 b., Modrý Portugal 2012 - 8,1 b. a Zweigeltrebe rosé 2012 - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý