Ochutnávka vín Vinařství Volařík (Mikulov)

Ochutnávka Vinařství Volařík (Mikulov) dne 9.4.2014

Králem byl „vlašák”

Šest novinek z ročníku 2013 a čtyři o rok starší - velmi atraktivní vína nám představil ve Viničním altánu na své premiéře Martin Procházka z mikulovského Vinařství Volařík. Premiéra se rozhodně zdařila, vína mne mimořádně pohladila. Mimo jiné také proto, že proti předchozím letům trošku ušetřila na cukříku.

Velmi zajímavý byl již samotný začátek - tři růžová vína! Nejprve Svatovavřinecké 2013 v pozdním sběru z Ořechové hory v Březí. Lehce polosuché víno s výraznou vůní tmavých peckovin. V chuti plné, bohatě ovocné a šťavnaté s pikantním ocáskem. Osobně mne potěšilo, nepochopil jsem však hodnocení ostatních členů „vrcholového týmu”. A to jsem o pár dní později znovu přechutnal celou láhev, a s uspokojivým závěrem.

Následující Frankovka rosé 2013 v kabinetním provedení (Liščí vrch v Březí) byla rovněž polosuchá, příjemně aromatická (kombinace vyzrálých třešní a višní s lehce smetanovými tóny). V chuti plné, ovocné, o fous více nasládlé v porovnání s předchozí „růžovkou”. Potěšila měkce pikantní dochuť.

Poněkud jiný styl nabídl polosladký Merlot rosé 2013 v pozdním sběru (opět Liščí vrch). Ve vůni výrazné tmavé ovoce. Chuť založená na ovoci, zbytkovém cukru (23,4 g/l) a výrazně kyselině (6,8 g/l). I díky tomu bylo víno bohaté, zřetelně nasládlé, ale zároveň velmi šťavnaté a pikantní. Zbytkový cukr nebyl pro mne tak dramatický.

Následovala další trojice, tentokrát čerstvě nalahovovaná bílá vína (zatím bez etikety) z ročníku 2013 v kabinetním provedení. Samozřejmě, že nemohla být ještě v ideální kondici, nicméně i tak mnohé naznačila. Veltlínské zelené 2013 (trať Věstoňsko v Perné) bylo polosuché. Ve vůni kombinace světlého ovoce, jemných minerálů a pepřové stopy. V chuti ovocné, šťavnaté a velmi pikantní v lehounce kořenitém závěru.

Zajímavý byl polosuchý Muškát moravský 2013 z Ořechové hory v Březí. Velmi příjemná vůně (citrusy - mandarinka, grep). Chuť bohatě citrusová s náznakem kořenitosti, zároveň šťavnatá a pikantní. Za dva tři měsíce, až se „uklidní” v láhvi, bude víno určitě atraktivní nejen pro milovníky aromatických vín.

O poznání méně mne zaujal suchý Müller Thurgau 2013 z viniční trati Za Turoldem v Mikulově. Ve vůni světlé ovoce, především letní jablko, trochu citrusů a lehounký minerální „štych”. V chuti ovocný, velmi pikantní s náznakem medu. V závěru lehká minerální stopa. Víno chyběla větší šťavnatost, a svým způsobem i veselejší styl.

A následovaly opravdové vinné pochoutky z ročníku 2012. Tři vína z vyšší řady Terroir a jeden výběr z hroznů. Ryzlink rýnský Terroir 2012 v pozdním sběru ze známé viniční trati Purmice v Perné je suché víno na delší ležení, především díky vyšší kyselině (8,9 g/l) a alkoholu (13,5 %). Ve vůni nazrálé světlé peckoviny (meruňky, broskve) a zřetelná mineralita. Stejně tak v chuti, kde však spíše převládaly citrusy. Víno je výrazně suché, mělo by ještě ležet, nejlépe v řádu let. Nicméně potenciál má velmi nadějný.

A to platí i o dnes již téměř kultovním vínu vinařství - Ryzlinku vlašskému z řady Terroir, a to z ikonické viniční trati Železná v Perné. V tomto případě šlo o pozdní sběr z ročníku 2012. Suché víno (3,7 g/l zbytkového cukru) s poněkud nižší kyselinou (6,1 g/l). Ve vůni kombinace nazrálého světlého ovoce a tradičně bohatých minerálů. Chuť ovocná, již lehce nazrálá a téměř mazlivá. Závěr pikantní a lehounce minerální. I toto víno má své nejlepší časy teprve před sebou.

Pro mne v nejlepší kondici byl v tuto chvíli Ryzlink vlašský Terroir 2012 v pozdním sběru z další významné viniční trati - Ořechová hora v Březí. Již polosladké víno s výraznější kyselinou, bohatě ovocné, šťavnaté a nasládlé s medovými a oříškovými tóny v měkce pikantním závěru. Již nyní velmi vstřícné víno!

A na závěr Rulandské bílé 2012 ve výběru z hroznů (viniční trať Plotny v Dolních Dunajovicích). Polosladké víno (25,8 g/l zbytkového cukru) s pěknou kyselinou (7,8 g/l) vonělo po nazrálých světlých peckovinách s jemným máslovým závojem. V chuti zřetelně nasládlé, ovocně-medové a šťavnaté s měkce pikantním závěrem. Mazlivé víno vhodné hlavně pro slavnostní přípitek!

Tím skončila první část příjemného večera s potěšujícími víny a jejich průvodcem. Taková záležitost, byť třeba s dalšími víny, si zaslouží reprízu. Doufám, že na podzim.

A ještě nezbytné výsledky hodnocení vín „vrcholovým týmem”. Tady jsou: Ryzlink vlašský Terroir (Ořechová hora) - 9 bodů (z 10 možných), Ryzlink vlašský Terroir (Železná) - 8,8 b., Rulandské bílé 2012, výběr z hroznů - 8,7 b., Veltlínské zelené 2013 a Ryzlink rýnský Terroir - 8,6 b., Muškát moravský 2013 - 8,5 b., Merlot rosé - 8,3 b., Müller Thurgau 2013 a Frankovka rosé 2013 - 8,2 b. a Svatovavřinecké rosé 2013 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý