Ochutnávka vín Vinařství Richard Tichý (Hrušky)

Ochutnávka Vinařství Richard Tichý (Hrušky) dne 16.4.2014

Suché i sladké lahůdky z Hrušek

Jako již tradičně jsme od Richarda Tichého z Hrušek ochutnali pěknou paletu výborných vín. A na své si přišli nejen milovníci vyhlášených sladších vín, ale i mezi suchými bylo několik pěkných kousků - bílých i červených. Z třinácti vzorků bylo devět bílých, k tomu pak jedna „růžovka” a tři atraktivní červená vína.

Richard Tichý na vína příliš nepospíchá, a tak nejmladší byla z roku 2012. Patřilo k nim i vstupní Rulandské bílé v pozdním sběru. Zřetelně suché víno s vůní jižního ovoce, především manga. V chuti tropické ovoce, tělo zakulacené, plnější s lehce minerálním „štychem”.

Rovněž suché bylo Rulandské šedé 2012 ve výběru z hroznů. Pěkná vůně nazrálého světlého ovoce a jemných minerálů. Stejně tak v plné chuti s příjemně pikantním, lehce minerálním závěrem.

Velmi mne oslovilo Chardonnay 2012 ve výběru z hroznů. Suché víno s lehkým zbytkovým cukrem (4 g/l) a vyšším alkoholem - 14 % (stejně jako u dvou předchozích vín). Bohatá, mnohovrstevná vůně (nazrálé světlé peckoviny, máslové tóny, jemná mineralita), chuť plná, bohatá (vyzrálé ovoce), stopa medu a máslových tónů. Víno z velmi starých keřů (přes 50 let) bylo v dochuti měkce pikantní.

Posledním suchým bílým vínem (4,2 g/l zbytkového cukru a 8,3 g/l kyselin) byl Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru. Velmi příjemná vůně (citrusy, med, minerální tóny), chuť ovocně-minerální a velmi pikantní v citrusovém, lehce krémovém závěru.

Následující čtyři vína již byla polosladká. Nejprve Veltlínské zelené 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni přezrálé světlé ovoce, jemně kořenité, ale také minerální tóny. V zakulaceném těle téměř identické, nasládlé s lehounkým karamelovým závojem.

Nejsušší ze všech polosladkých vín byl Sauvignon 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni ovocný s výraznou stopou černého bezu. V chuti vyzrálé peckoviny, především bělomasá broskev, a také zřetelný černý bez. Velmi mazlivý sauvignon.

Děvín 2012 ve výběru z hroznů byl sladší (35 g/l zbytkového cukru). Krásná vůně (citrusy, med, jemná botrytická stopa), v poměrně pikantní chuti bylo cítit vyzrálé ovoce, především citrusy, ale také jemné tóny květin a ušlechtilé plísně.

Jedním z nejlepších vín večera (už skoro tradičně u Richarda Tichého) byl Aurelius - tentokrát z ročníku 2012, a ve výběru z bobulí. Víno s vyšším zbytkovým cukrem (25 g/l), ale i mimořádnou kyselinou (9,5 g/l). Nádherná vůně „ambrósie” (citrusy, med a botrický závoj). Stejně tak chuť - šťavnatá, ovocně-medová s tóny botrytidy. To je lék, který je třeba brát po malých skleničkách!

Pálava 2011 ve výběru z hroznů byla ještě sladší (49 g/l zbytkového cukru), a o poznání méně pikantní. Ve vůni lehce kořenité ovoce a květiny včetně tramínových tónů. V chuti nasládlé, opět decentně kořenité s lehkou grepovou hořčinkou v pikantní dochuti.

Před závěrečnou červenou trojkou jsme ochutnali růžové víno z odrůdy Pinot Noir 2012 ve výběru z hroznů. Na můj vkus pro „růžovky” přece jen příliš sladké víno (27 g/l zbytkového cukru). Ve vůni jemné tmavé peckoviny, a lehounká minerální stopa. V bohaté chuti nasládlé, plné a ovocně-minerální. Bohužel, již bez svěžesti.

První z červených bylo pro mne nejlepší. Zemské Cuvée Filip 2011 z odrůd Dunaj, Nitra, Dornfelder, Neronet a Frankovka vonělo po tmavých peckovinách s příměsí lesních plodů. Nechyběla lehká kořenitost, kůže a čokoláda. Chuť bohatě ovocná s dotykem jemné vanilky a čokolády. V těle uhlazené s lehce pikantním závěrem.

Velmi mu konkurovala zemská Nitra 2011 (cukernatost na úrovní výběru z hroznů). Ve vůni tmavé peckoviny, především švestky v jemně kořenitém kabátku. Chuť identická, bohatá s jemnými tóny čokolády v pikantním závěru. Víno zrálo 20 měsíců v použitém bariku.

A na závěr pro mne trošku zvláštní víno, řekl bych netradiční specialita: Dunaj 2011, zemské víno (výběr z bobulí) s vysokým alkoholem (16 %) i zbytkovým cukrem (10 g/l). Likérová vůně přezrálého tmavého ovoce a čokolády. V chuti hutné, tělo bohaté na čokoládové tóny se zřetelnou stopou vyššího alkoholu. Těžší, velmi extraktivní víno (37 g/l), spíše však přípitkové či na závěr k desertu.

Atraktivní sestavu vín dostatečně ocenil také „vrcholový tým”. Tady je jeho verdikt: Aurelius a Sauvignon - 9,1 bodu (z 10 možných), Chardonnay a Cuvée Filip - 9 b., Ryzlink rýnský, Děvín a Nitra - 8,9 b., Pálava - 8,8 b., Veltlínské zelené a Dunaj - 8,7 b., Rulandské bílé a Pinot Noir rosé - 8,6 b. a Rulandské šedé - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

Fotogalerie