Ochutnávka vín Sedm vinařství z Piemontu (Itálie)

Ochutnávka "Sedm vinařství z Piemontu (Itálie)" dne 22.4.2014

Nadílka z Piemontu po Velikonocích

Doslova vinná smršť z Piemontu nás čekala ve Viničním altánu díky Františku Šamlovi z dovozní společnosti PVP Praha. Třináct piemontských vzorků (plus jeden z oblasti Marché) - pět tichých bílých, jedno růžové, sedm červených a závěrečná sladká tečka v podobě šumivé piemontské klasiky Moscato d'Asti. Taková sestava může být náročná i na ochutnávání, ale opět jsme to zvládli.

Vstupním byl Delicious 2013, stolní víno od našeho známého piemontského vinaře Alfonso Boeriho. Místní odrůda Cortese s překvapivou špetkou Mülleru Thurgau (!). Ovocné, jemně minerální, lehčí a nekomplikované mladé víno na běžné pití v „boeriovské” kvalitě.

Následovalo nám již známé Salluvii 2011 z vinařství Castellari Bergaglio (Gavi DOCG), o poznání sofistikovanější víno s ovocně-minerální vůní (světlé peckoviny). Plnější tělo, šťavnaté s jemným máslovým závojem, lehce pikantní v uhlazeném závěru.

Pro mne nejlepší bílé víno večera se jmenovalo Grifone delle Roveri 2012 z vinařství Bergaglio Cinzia (Gavi DOCG di Gavi). Ve vůni světlé peckoviny s tóny připečené chlebové kůrky. V chuti plnější, lehounce nasládlé, zakulacené s jemným minerálním štychem.

Garbello 2012 z vinařství Beccaria Davide (Monferrato DOC bianco) bylo z místní odrůdy Arneis. Ve vůni kombinace světlých peckovin a jemného muškátu. V chuti kořenité ovoce, tělo zakulacené, šťavnaté s lehounkou pecičkovou hořčinkou jen v málo pikantním závěru.

Chutnalo mi Roero Arneis DOCG 2012 z vinařství Cascina Ciapat di Bertello. Vonělo po nazrálém světlém ovoci se stopou vanilky a minerálů. V chuti plné, uhlazené, šťavnaté, jen lehce pikantní s jemnou minerální horčinkou v dochuti.

Růžové MaLú 2013 z Cascina Ciapat di Bertello mne příliš neoslovilo. „Růžovka” lososové barvy z odrůdy Nebbiolo voněla po kompotovaných třešních. Ve vůni ovocná (opět třešňový kompot) s výraznější kyselinkou, ale málo šťavnatá a svěží.

Prvním červeným bylo „základní” víno z vinařství Boeri Alfonso - Monferrato DOC Dolcetto 2011. Ve vůni jemné tmavé peckoviny a špetka čokolády. V chuti tmavé peckoviny, lehké tříslo a decentní čokoládový kabátek. Kvalitní víno na běžné pití.

A stejná odrůda v odlišném provedení - Lange Dolcetto DOC 2012 z vinařství Cascina Ciapat di Bertello. Ve vůni tmavé ovoce a čokoláda. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny v kombinaci s lesní směsí, tělo uhlazené s čokoládou a jemně pikantním závěrem.

Následovala Barbera del Monferrato DOC 2012 z vinařství Oreste Buzio. Ve vůni opět kombinace tmavého ovoce a čokolády. Chuť identická, uhlazená s lehkým pikantním ocáskem.

O výrazný krůček výš nás dostalo Martinette 2010 (Barbera d'Asti DOCG Superiore) z vinařství Boeri Alfonso. Bohatá vůně (tmavé ovoce, kůže, čokoláda), chuť plná, uhlazená se stopou jemné čokolády a kůže.

Přiblížilo se mu víno Lacrima di Morro d'Alba DOC 2012 z vinařství Antonio Sasa. Tentokrát nikoliv z Piemontu, ale z oblasti Marché na východě centrální části Itálie. Vůně výrazná, ovocně-květinová. Chuť plná, uhlazená, opět s tóny tmavého ovoce a jižních květů. V dochuti měkce pikantní.

Jedničkou večera bylo Noto 2006 z vinařství Boeri Alfonso. Monferrato DOC Rosso z odrůdy Nebbiolo s přídavkem Barbery (10 %). Bohatá a čistá vůně vyzrálého tmavého ovoce s přídavkem hořké čokolády. Plná chuť bohatá na vyzrálé tmavé ovoce. Nechybí tóny čokolády a ještě zřetelné třísloviny. Hutné víno, které zrálo 18 měsíců v bariku (obě odrůdy samostatně).

Posledním červeným vínem bylo Roero DOCG 2008 z vinařství Cascina Ciapat di Bertello, odrůda Nebbiolo. Ve vůni vyzrálé tmavé peckoviny, včetně švestek. Stejně tak v uhlazené, lehce kořenité chuti s tóny čokolády a kůže. Víno zrálo 15 měsíců ve velkých sudech (10 hl).

Téměř tradičně jsme vína z Piemontu zakončili sladkými bublinkami - v tomto případě to bylo víno Ribota 2012, Moscato d'Asti DOCG z vinařství Boeri Alfonso. Sladké (125 g/l zbytkového cukru), bohatě aromatické víno s nízkým alkoholem (5,5 %). Ve vůni přezrálý muškátový hrozen. V chuti sladké, muškátové s příjemnými citrusovými tóny v závěru. Prostě takový lehčí moučník!

Početně oslabený „vrcholový tým” to vzhledem k počtu vzorků neměl snadné. Takto hodnotil jednotlivá vína: Noto 2006 - 9,1 bodu (z 10 možných), Roero DOCG 2008 - 8,9 b., Martinette 2010 - 8,8 b., Lacrima di Morro d'Alba DOC - 8,7 b., Grifone delle Roveri a Ribota 2012 - 8,6 b., Roero Arneis a Barbera del Monferrato - 8,5 b., Salluvil 2011 - 8,3 b., Lange Dolcetto a Delicious 2013 - 8,2 b., Monferrato DOC Dolcetto - 8,1 b., Garbello 2011 - 8 b. a MaLú 2013 - 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý