Ochutnávka vín Chile, Argentina & Uruguay

Ochutnávka "Chile, Argentina & Uruguay" dne 30.4.2014

Malbec na špici jihoamerické konfrontace

Opět po více než roce jsme měli možnost ochutnat vína ze tří jihoamerických vinařství, která k nám dováží rodilý Chilan Jorge Atisha prostřednictvím své firmy OpenWine, s.r.o. Jorge nám představil nejen deset atraktivních vín ze tří vinařství, ale konečně také svoji asistentku a sommelierku Zuzanu Vojtěchovou, která některá vína prezentovala, a navíc pomáhala Jorgemu překládat z „češtiny do češtiny”. Vše bylo OK!

Z deseti vín bylo šest z chilského vinařství Santa Ema a po dvou z vinařství Familia Schroeder (Argentina) a Familia Deicas (Uruguay). Celkem čtyři bílá, jedno růžové a pět červených.

Zahájili jsme v Altánu dobře známým vínem Sauvignon Blanc Select Terroir ze Santa Emy, jen z nového ročníku 2013. Příjemně suché víno s měkce ovocnou vůní, převážně zralého angreštu a meruněk. V chuti spíše meruňkově-broskvový s náznakem minerálních tónů v pikantním závěru.

Následující Chardonnay Select Terroir 2013 bylo ze stejného vinařství. Ve vůni výraznější jižní ovoce. Stejně tak v poměrně šťavnaté chuti. V závěru příjemně pikantní s náznakem medových tónů.

Více mne zaujalo Saurus Chardonnay 2013 z argentinského vinařství Familia Schroeder. Toto již částečně barikované víno nabídlo ve vůni ovocně-minerální tóny se vzdáleným náznakem vanilky. V chuti ovocné, šťavnaté a překvapivě velmi pikantní s lehkým vanilkovým a medovým závojem.

Dalším vínem, svým způsobem novinkou, jsme se vrátili do chilského vinařství. Víno Moscato Soul 2013 s atraktivní etiketou s vyobrazením plameňáka bylo z odrůdy Muškát Alexandrijský. Ve vůni lehce citrusový a měkce kořenitý. V chuti výrazně nasládlý se stopou vyzrálých citrusů (mandarinka a pomeranč) v závěru.

Příliš mne neoslovilo následující víno Pueblo del Sol Merlot Rosé 2011 z uruguayského vinařství Familia Deicas. Ve vůni přezrálé jahody. V chuti výrazně suché, džemovité a kompotované jahody s lehce živočišnými a minerálními tóny v málo šťavnatém závěru.

Dalším vínem z uruguayského vinařství byl Pueblo del Sol Tannat Roble 2011. Pro Uruguay charakteristická odrůda Tannat voněla po džemovité tmavé lesní směsi s dotykem kůže a čokolády. Chuť výrazně ovocná, lehce uhlazená lesní směs, opět se stopou čokolády a kůže. V lehce pikantním závěru byly ještě zřetelné třísloviny.

A další originální odrůda, tentokrát v chilském provedení: Carmenére Select Terroir 2012 (Santa Ema). Ve vůni výrazně kořenité tmavé ovoce s jemným „papričkovým štychem”. Chuť po povidlech, čokoládě a džemovitém tmavém ovoci. Na patře lehce kořenité, převažují borůvky a ostružiny, snad s dotykem černého rybízu.

Mezi moje oblíbená vína ze Santa Emy patří Syrah Barrel Reserve. Ochutnali jsme ročník 2010, což je vzhledem k časnější sklizni na jižní polokouli již poměrně vyzrálé víno. Bohatá vůně tmavé lesní směsi s delikátní čokoládovou stopou. V chuti je víno výrazně ovocné a měkce pikantní v již uhlazeném těle. I zde byla zřetelná jemná čokoládová stopa.

A kvalita šla ještě výš. Nejprve Cabernet Sauvignon Reserve 2010 z vinařství Santa Ema. Klasická vůně tmavého ovoce, čokolády a kávy. Chuť bohatá, plnější a vícevrstevná. Převládalo výrazné džemovité ovoce, čokoláda a ještě zřetelné třísloviny. Dochuť byla měkce pikantní. Víno poznalo barikový sud z francouzského a amerického dubu.

Vrchol na závěr: víno Alpataco Reserve Malbec 2008 z vinařství Familia Schroeder bylo ukázkou velmi vstřícného Malbecu v delikátním barikovém provedení. Ve vůni hodně nazrálé tmavé ovoce. V těle plné, vyzrálé, již uhlazená směs tmavých lesních plodů a peckovin. V dochuti jemně kořenité, lehounká stopa po anýzu. A závěr opět měkce ovocný a delší.

Pěkná tečka za příjemným večerem s jihoamerickými víny, kterým početně vévodila chilská, ale kvalitou je tentokrát, alespoň u mne, o něco předstihla ta argentinská. Chilský patriot Jorge mi to, alespoň doufám, promine. A takové bylo hodnocení „vrcholového týmu”: Alpataco Reserve Malbec - 9,3 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon Reserve - 9,1 b., Syrah Barrel Reserve a Saurus Chardonnay - 8,8 b., Pueblo del Sol Tannat a Carmenére Select Terroir - 8,6 b., Sauvignon Blanc Select Terroir - 8,3 b., Chardonnay Select Terroir - 8,2 b., Moscato Soul - 8,1 b. a Pueblo del Sol Merlot Rosé - 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý