Ochutnávka vín Rodinné vinařství Jindřich Kadrnka (Březí)

Ochutnávka Rodinné vinařství Jindřich Kadrnka (Březí) dne 21.5.2014

Mistr přijel z Březí

O krásný vinný zážitek se nám ve Viničním altánu postaral Jindřich Kadrnka z rodinného vinařství v Březí, jinak také hlavní vinohradník ve Vinařství Volařík.

Tucet vín (až na závěrečný Merlot všechna z ročníku 2013) mimořádně potěšil. Přitom všechny „třináctky” se mohly pochlubil nejen příjemnou, ale také harmonickým a vstřícným tělem, díky němuž se po kratším či delším ležení v láhvi dostanou do vytouženého vinného nebe. Týká se to především „vlašáků” a dvou cuvée. Ale nesmím zapomenout ani na o rok starší ukázku krásného moravského Merlotu.

Jindřich rázně odstartoval přehlídku svých vín Veltlínským zeleným 2013 v kabinetním provedení z viniční trati Liščí vrch. Suché víno s malým zbytkovým cukrem a s vůní kořenitého ovoce. Také chuť bohatě ovocná, šťavnatá a velmi pikantní. Více než jen zavínění!

Následovalo Zweigeltrebe rosé 2013 v pozdním sběru ze stejné viniční trati. Opět suché víno s výrazným aroma lesní směsi v kombinaci s jemnými tmavými peckovinami. Tělo ovocné a šťavnaté s jemným krémovým závojem v pikantní dochuti.

A šli jsme výš! Ryzlink rýnský 2013 v kabinetu, do třetice z Liščího vrchu. Také suchý s výraznější kyselinou (7,5 g/l). Ve vůni světlé ovoce s náznakem minerálů a lipoviny. V těle plnější a šťavnatý, již lehce uhlazený s velmi pikantním závěrem. Víno s krásnou perspektivou bylo pět měsíců mícháno na kvasnicích.

A přišel pro mne první vrchol večera, možná ten nejvyšší - Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru z Ořechové hory v Březí. Samozřejmě suchý, v tomto případě s o fous vyšší kyselinou (7,8 g/l). Ve vůni hodně nazrálé světlé ovoce (meruňková stopa) a jemné minerální tóny. Chuť krásně ovocná (například žlutý špendlík), lehce máslová a téměř nasládlá s atraktivní oříškovou stopou v dlouhém, šťavnatém finiši.

A další atraktivní víno - Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru z Liščího vrchu. Poněkud odlišný od předchozího. Polosuché víno (11,2 g/l zbytkového cukru, 7,6 g/l kyselin). Ve vůni vyzrálý hrozen a jemné smetanové tóny. V chuti plnější, bohatý na světlé ovoce se stopou medu. V závěru nasládlý, měkce ovocný a příjemně pikantní.

Do přední linie se zařadilo také Cuvée Kadrnka 2013 v pozdním sběru, ještě formálně suché víno s vyrovnaným, ale vyšším zbytkovým cukrem a kyselinou (8,5 g/l a 7,5 g/l). Víno s Rulandského bílého, Sauvignonu a špetky Tramínu nabídlo ve vůni světlé ovoce, jemnou stopu černého rybízu a špetku minerálů. Tělo zakulacené, plné a uhlazené. Chuť měkce ovocná s lehounkou minerální stopou v pikantní koncovce.

Polaskal nás Sauvignon 2013 v pozdním sběru z viniční trati Turold v Mikulově (hrozny z Tanzbergu). Suché víno s větším zbytkovým cukrem (5 g/l) a šťavnatou kyselinou (7 g/l). V mnohovrstevné vůni jemné citrusy, angrešt, vyzrálý hrozen i náznak černého rybízu. Chuť plnější, šťavnatá a výrazně ovocná s pikantním závěrem.

A neméně krásné bylo polosladké Chardonnay 2013, zemské víno s výraznější kyselinou (8,3 g/l) z viniční trati Liščí vrch. Výrazně ovocné aroma s náznakem minerálního „štychu”. Stejně tak v bohaté chuti, která byla plná a nesla stopu medových tónů a bylin. V závěru bylo víno velmi pikantní.

Následovala dvě skvělá „rodinná” vína. Nejprve Jindřich IV. 2013 ve výběru z hroznů (Ryzlink rýnský z Liščího vrchu). Polosladké víno s výraznou kyselinou (8 g/l) se především ve vůni otevíralo postupně. Výsledkem byly nakonec tóny přezrálého světlého ovoce v medovém závoji, doplněné citrusovým „štychem”. Chuť medově-ovocná a plná vyzrálého ovoce. Mazlivé víno s krásně pikantní dochutí pojmenované po nejmladším Kadrnkovi mělo 70 až 80 procent hroznů napadených botrytidou. O plnosti vína hovoří velmi vysoký bezcukerný extrakt - 29,5 g/l.

Polosladká Barborka 2013 ve výběru z hroznů (Rulandské bílé z Ořechové hory) již měla výrazně vyšší zbytkový cukr (37,7 g/l), ale také pořádnou kyselinu (8 g/l). Ve vůni přezrálé světlé ovoce, především hruška. Stejně tak v chuti, která byla výrazně nasládlá, ale s měkce pikantním závěrem. Hrozny byly z 80 % napadeny ušlechtilou plísní.

Posledním bílým vínem byl Johanniter 2013 ve výběru z hroznů z Liščího vrchu. Sladké víno (57 g/l zbytkového cukru) s pěknou kyselinou (8 g/l). Ve vůni spíše jižní ovoce (meruňky, ananas). Chuť identická, sladší a šťavnatá, příjemně pikantní s lehkou botrytickou stopou (60 % hroznů napadeno ušlechtilou plísní). Příjemný sladký dezert.

Ale o úplný závěr se postaral Merlot 2012 ve výběru z hroznů (opět Liščí vrch). Mimořádně vysoký alkohol (15,3 %), ale ve víně pěkně zakomponovaný. V mnohovrstevné vůni tmavé ovoce, malinko kávy a čokolády, ale také sušené plody. Chuť plná, bohatě ovocná s lehounkou stopou vanilky a čokolády. Toto velmi extraktivní víno (32 g/l bezcukerného extraktu) kvasilo do 7 týdnů v kádi, a potom zrálo 14 měsíců v sudu, přičemž bylo mícháno na kalech. Opravdu skvostná záležitost, skvělá ukázka moravského Merlotu.

A také pěkná tečka za nesmírně příjemným a poučným večerem se skvělými víny. Mimochodem, ochutnali jsme asi nejlepší kolekci moravských vín z ročníku 2013. Jen Ondřej Brdečko z Kobyli se mohl o pět dní později pochlubit obdobnou mladou kvalitou, byť bez „rýňáku” a „vlašáku”. Ale o tom až příště.

Mlaskající, ale početně poněkud oslabený „vrcholový tým” hodnotil Kadrnkova vína takto: Ryzlink vlašský 2013 (Ořechová hora) - 9,2 bodu (z 10 možných), Jindřich IV. - 9,1 b., Ryzlink vlašský 2013 (Liščí vrch), Barborka 2013 a Merlot 2012 - 9 b., Sauvignon 2013 - 8,9 b., Chardonnay 2013, Johanniter 2013 a Cuvée Kadrnka - 8,8 b., Ryzlink rýnský 2013 - 8,7 b., Veltlínské zelené 2013 - 8,6 b a Zweigeltrebe rosé - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý