Ochutnávka vín Vinařství Ondřej Brdečko (Kobylí)

Ochutnávka Vinařství Ondřej Brdečko (Kobylí) dne 26.5.2014

Prostě NeObyčejná vína!

A opět, tedy po více než roce, jsme ve Viničním altánu ochutnali NeObyčejná vína Ondřeje Brdečka z Kobylí. Mladý vinař se sice s jistým despektem dívá na vinaře „autentisty”, nicméně občas mají jejich vína s těmi Ondřejovými něco společného. Podle mne v tom dobrém slova smyslu - většinou je to šetrný přístup k hroznům a k jejich zpracování. Minimálně chemie, maximálně přírody. Nespěchat, být trpělivý a počkat si, až víno samo vydá ze sebe to nejlepší.

Tentokrát nám představil deset vín, z toho pět bílých a stejný počet červených. Bílá z ročníku 2013, červená o rok starší. Hned v úvodu musím konstatovat, že kvalita mladých vín byla na absolutní špici letošních degustací ve Viničním altánu, pokud jde o české a moravské vinaře a ročník 2013.

Zahájili jsme červenými, přičemž vstupním vínem byl Modrý Portugal 2012. Víno s parametry moštu na úrovni kabinetu mělo příjemnou vůni tmavých peckovin s jemnými tóny pecičky. V chuti měkce ovocné (opět peckoviny, především višně) s lehounkou stopou čokolády v uhlazeném těle. Příjemně pitelné víno na delší trať.

Následovalo Svatovavřinecké (nezatříděný pozdní sběr). Ve vůni tmavé ovoce, káva, čokoláda i animální „štych” v podobě vlhké kůže. V poměrně bohaté chuti bylo cítit nazrálé tmavé ovoce, jemně kořenité s lehkou pikantností v závěru na patře. Víno zrálo v použitém sudu.

Třetím červeným bylo André 2012, výrazně suché víno s vůní jemně kořenitého tmavého ovoce. V chuti vyzrálého tmavé peckoviny v kombinaci s lesními plody. Decentní kořenitost v těle se stopou vanilky v pikantním závěru. Polovina vína zrála v novém a druhá polovina v použitém bariku.

Nejlepším (alespoň pro mne) červeným vínem večera, a možná i celkovou jedničkou byl Pinot Noir 2012. Bohatý „pozdní sběr” s vůní tmavé lesní směsi (převážně ostružiny) a jemných tónů vanilky. Také v chuti tmavé ovoce, rovněž v lehounkém vanilkovém kabátku a s jemnou pikantností v závěru na patře. O hezkou strukturu vína se nepochybně postaralo i citlivé zrání v dubovém sudu - opět půl na půl v novém a již použitém bariku.

Posledním červeným byl Cabernet Moravia 2012 (cukernatost moštu na úrovni pozdního sběru). Ve vůni tmavé ovoce (zřetelná višeň), čokoláda, stopa zelené papriky a lehounká mineralita. V chuti prakticky identický, plný, uhlazený s jemnou kořenitostí ve finiši.

A na řadu přišla pětka bílých vín, z níž jsem měl trošku strach vzhledem k ročníku a nedávnému lahvování (a také po zkušenostech z některých letošních degustací). Obavy však rozhodně nebyly na místě. Mistrovsky zvládnuté „třináctky” jako u Jindřicha Kadrnky z Březí!

Nejprve Veltlínské zelené (cukernatost moštu 19,5 °NM). Suché víno s původně vyšší kyselinou (8,5 g/l v moštu, 6,5 g/l po nalahvování). Ve vůni nazrálé světlé ovoce (broskev, citrusy). V chuti bohatě ovocné (převaha citrusů) s velmi pikantním ocáskem. Víno potřebuje ještě tak půl roku ležet v láhvi.

Velmi se vydařil Müller Thurgau (21 °NM), víno na hranici suchého a polosuchého s vůní světlého ovoce, lehkého muškátu a závanu citrusů. Chuť bohatě ovocná (převaha jemných citrusů), svěží s pikantním ocáskem. Moc vstřícná „milerka”!

Opět na hranici suchého a polosuchého vína bylo Chardonnay (parametry pozdního sběru). V bohaté vůni jižní plody včetně přezrálého banánu. Chuť plná, výrazně ovocná a nasládlá se silně pikantním závěrem. Za rok bude ještě krásnější!

Krásné již bylo následující Neuburské 2013, polosuché víno s příjemnou kyselinou (7 g/l). Hezky vstřícná ovocná vůně (převážně jemně máslová hruška a meruňka) a špetka minerálů. Chuť měkce ovocná, plná, lehounce nasládlá s delší uhlazenou dochutí. Mazlivé víno na celodenní pití.

Posledním vínem večera byl polosladký Sauvignon (23 °NM) s bohatou ovocnou vůní (angrešt, broskev). V chuti plný, nasládlý s delším, jemně pikantním závěrem. Takový malý sladší puntík za utěšeným přechutnáváním vín s Ondřejem Brdečkou. Byl to hezký zážitek, kdo nepřišel, ten může jen litovat. Mohl by také diskutovat a polemizovat. To k vínům „neautentisty” z Kobylí rozhodně patří. Tak snad za rok.

A nesmím zapomenout na hodnocení „vrcholovým týmem”. Dopadlo takto: Neuburské 2013 - 9,1 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2013 a Pinot Noir 2012 - 8,9 b., Veltlínské zelené 2013 a Chardonnay 2013 - 8,8 b., Müller Thurgau a Cabernet Moravia 2012 - 8,7 b., Svatovavřinecké - 8,6 b., André - 8,5 b. a Modrý Portugal - 8,4 bodu.