Ochutnávka vín Krása vín z Villány - vinařství M-Aurelius, Maďarsko

Ochutnávka "Krása vín z Villány - vinařství M-Aurelius, Maďarsko" dne 16.6.2014

Vyzrálá kvalita z maďarského jihu

Po delší době opět příjemná vinná exkurze do Maďarska, a to hned do jedné z nejprestižnějších oblastí - Villány. Petr Vytiska, který dováží vína ze špičkového vinařství M. Aurelius, nám představil nejen devět prvotřídních vín, ale také tuto mimořádně zajímavou část Maďarska, ležící až u chorvatských hranic.

Sedm vín bylo přímo z vyhlášeného vinařství Marcus Aurelius, zbývající dvě pak z vlastního sklepa ředitele a enologa vinařství Gábora Weimerta.

První dvě nesla značku vinařství M. Aurelius. Nejprve Chardonnay 2009 s ovocně-květinovou vůní a s jemným dotykem akátových květů. V chuti již vyzrálé, plné, opět ovocné s lehkými květinovými tóny. Tělo zakulacené, a v závěru pak měkce pikantní.

O něco více mne zaujal Olasz Rizling 2009, tedy Ryzlink vlašský v jihomaďarském provedení. Opět již vyzrálé víno. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, luční květy a závan med. V chuti téměř identické, opravdu pěkně vyzrálé s příjemně pikantním závěrem na patře.

Špičkové bylo následující víno Weimert Tramini 2009, „vlastní dítě” ředitele a enologa vinařství M. Aurelius Gábora Weimerta. V krásné vůni zřetelné tramínové tóny, stopa bergamotu, medu a citrusů. Bohatá chuť téměř identická, snad s výraznějším květinovým „štychem”. Suché víno s vyšším alkoholem (14,5 %), který je však v těle dobře zakomponován. Potěší lehce pikantní dochuť. Velmi atraktivní tramín, který rozhodně potěší i ty, kteří jinak příliš nevyhledávají většinou sladká a výrazně aromatická vína z této odrůdy.

M. Aurelius Cabernet Franc rosé 2012 představoval „růžovku” jižního typu, především z Francie. Tmavší barva, plnější vůně i chuť, v nichž převládaly lehce džemovité tóny jahod, ale také jemné minerály. Víno pobývalo několik měsíců v dřevěném sudu, a v závěru dozrávalo v nerezu. Je to spíše víno pro slavnostní přípitek, které potřebuje dobře nachladit.

Vybral bych si raději následující klasický Cabernet Franc 2009, vyzrálé víno s mnohovrstevnou vůní a chutí. Aroma vyzrálého tmavého ovoce v džemovité formě. Stejně tak v kořenitém, uhlazeném těle. Zřetelná je i stopa čokolády. Víno zrálo 15 měsíců ve velkém sudu.

Následující o tři roky starší Cabernet Franc mne tolik nenadchl, zdá se mi, že již odchází ze svého vrcholu. Vůně i chuť opět bohatá na džemovité ovoce, nechybí kořenitost, ale také výraznější pikantnost v dochuti, což může být jedním z příznaků stárnutí vína. Proti svému mladšímu „bratříčkovi” mělo nejen vyšší kyselinu, ale také zřetelnější tóny po švestkovém kompotu.

Mnohem lepší a přitom výrazně starší byl Cabernet Sauvignon 2003. Ve vůni bohatě vyzrálé tmavé ovoce, příjemně džemovité. V uhlazené chuti vyzrálé tmavé ovoce, jemné koření a stopa čokolády. Elegantní víno s delší dochutí.

Vrcholem večera byl pro mne Pinot Noir 2003. Víno s téměř delikátní vůní tmavého ovoce v jemném čokoládovém závoji. V chuti vyzrálé džemovité tmavé ovoce. Tělo uhlazené, mimořádně elegantní a krásně komplexní, a to i díky dobře zakomponovanému vyššímu alkoholu (14,5 %). Víno zrálo 15 měsíců ve velkém dřevěném sudu a potom ještě rok v bariku. Moc hezký vinný zážitek!

A na závěr hezká sladká tečka, druhý vzorek z „osobní dílny” ředitele a enologa vinařství. Weimert Tramini 2009, výběr z bobulí nabídl nejen vysoký alkohol (16 %), ale také krásnou vůni po citrusech a medu. A platí to i o bohaté, krásně vyzrálé chuti. Také zde převládaly citrusy, med, a zaznamenal jsem také botrytické tóny. Potěšila příjemná pikantnost v dochuti tohoto sladkého, svátečního vína.

Byl to opravdu pěkný závěr utěšeného večera s prvotřídními víny z maďarského jihu. Doufám jen, že to nebylo poslední setkání s vinařstvím M.Aurelius, tamními víny i jejich vstřícným dovozcem.

A ještě hodnocení „vrcholovým týmem”: M.Aurelius Pinot Noir 2003 - 9,2 bodu (z 10 možných), M.Aurelius Cabernet Sauvignon 2003 a Weimert Tramini 2009 - 8,8 b., M.Aurelius Cabernet Franc 2009 a Weimert Tramini 2009, výběr z bobulí - 8,7 b., M.Aurelius Cabernet Franc 2006 - 8,5 b., M.Aurelius Cabernet Franc rosé - 8,3 b., M.Aurelius Olasz Rizling 2009 - 8,2 b. a M.Aurelius Chardonnay 2009 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý