Ochutnávka vín Vinařství Líbal (Horní Dunajovice)

Ochutnávka Vinařství Líbal (Horní Dunajovice) dne 23.6.2014

Spíše sladší políbení od Líbala

Na letošním dubnovém veletrhu Víno & Delikatesy v Praze mne Marek Líbal „varoval”, že do Viničního altánu přiveze převážně sladká vína. Stalo se, byl jsem na to připraven, ale příliš mi to nevadilo. I ta sladká bylo totiž opravdu výborná.

Hornodunajovický vinař nám letos představil jedenáct vín, převážně z ročníků 2011 až 2013, ale také jeden archivní kousek z roku 2006.

Zahájili jsme ve stále populárnějším „obráceném gardu”, tedy červenými víny. Prvním byl jakostní Cabernet Moravia 2011. V moštu doslazené víno s pěknou vůní tmavého ovoce, malinko kořenité v džemovitém kabátku. Rovněž v chuti džemovité tmavé ovoce, především lesní směs. Jemně kořenitá chuť připomínala povidlový koláč v kombinaci s mákem. Příjemně vyzrálé víno na delší pití.

Následovalo rovněž jakostní Zweigeltrebe 2013, které však bylo o poznání tenčí i výrazněji pikantní. V bohaté vůni lehce kořenité tmavé peckoviny. V těle lehčí, ovocné a pikantní, v závěru se zřetelnou kyselinou. Červené víno pro letní dny.

Dobře jsme se zavínili, což se projevilo při ochutnávaní prvního bílého vína, Rulandského bílého 2006 v pozdním sběru. Téměř osm let staré víno ukázalo všechny přednosti, ale i nedostatky archivního vína. Bylo sice pěkně naležené, ale zároveň již ztratilo většinu ovocnosti, jak ve vůni, tak i v chuti. Suché víno se otevíralo velmi pomalu, vynikly spíše jemné minerální tóny, náznak chlebovinky a decentní květinový závoj. Měl jsem pocit, že toto výrazně suché víno se již ocitlo těsně za svým vrcholem.

Příznivým kontrastem k němu byl jakostní (ponížený pozdní sběr) Sauvignon 2012. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,1 g/l) a s atraktivní vůní světlého ovoce, černého bezu (dřevo a list) s lehkým vánkem černého rybízu. V chuti plný, ovocně-květinový, harmonický se stopami černého bezu a černého rybízu. Potěší příjemně pikantní závěr.

A pak jsme již vstoupili do světa sladších vín, z nichž prvním bylo růžové Zweigeltrebe 2013. Polosladké víno (27,8 g/l zbytkového cukru) s nižším alkoholem (10,5 %) nabídlo ve vůni lesní směs s převahou jahod, a s náznakem smetany. V chuti bohatě ovocné (přezrálé jahody a maliny), výrazně nasládlé s pikantní dochutí.

O poznání méně sladké (18 g/l zbytkového cukru) bylo Chardonnay 2012 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé světlé peckoviny, především broskve. V chuti identické, nasládlé a měkce pikantní víno.

Více mi chutnalo následující Rulandské bílé 2012 v pozdním sběru. Polosladké víno (18,6 g/l zbytkového cukru) s bohatou ovocnou vůní (převaha vyzrálého žlutého melounu) a s jemně máslovými tóny. V plnější chuti výrazně nasládlé, bohaté na vyzrálé světlé ovoce. V těle uhlazené s jemným „štychem” bílé papriky.

Následovaly dva Sauvignony VOC Znojmo. Nejprve to byl ročník 2011. Polosladké víno (23,8 g/l zbytkového cukru), pěkná vůně nazrálého světlého ovoce s tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti plné, ovocné (nechybí černý rybíz a černý bez) a nasládlé víno s jemně pikantním závěrem.

Pro mne nejlepším vínem večera byl Sauvignon 2013, polosladké víno (18,6 g/l) s pikantní kyselinou (7,5 g/l) a nižším alkoholem (11 %). Jemnější aroma světlého ovoce se stopou černého bezu a černého rybízu. V chuti ovocné, lehce nasládlé a šťavnaté. Harmonické víno s příjemně pikantním ocáskem.

A následovala opravdová sladká a aromatická dvojtečka ve výběru z hroznů: Pálava 2012 a Tramín červený 2011. Polosladká Pálava (38,2 g/l zbytkového cukru) voněla tradičně po růžích, exotickém liči a citrusech. V chuti bohatá a jemně kořenitá (opět liči a sladké citrusy). Bylo to víno, o němž říkám, že je ho „plná huba”.

Ještě atraktivnější byl závěrečný tramín s o něco vyšším zbytkovým cukrem (39,7 g/l), ale s nižší kyselinou (5,3 g/l). V krásné vůni čajová růže a liči. V bohaté chuti plné, ovocně-květinové a lehce kořenité ve výrazně nasládlém závěru. Sladký, ale krásný tramín!

A takto hodnotil Líbalovy vinné polibky „vrcholový tým”: Sauvignon 2013 VOC - 9,1 bodu (z 10 možných), Tramín červený 2011 - 9 b., Pálava 2012 - 8,9 b., Sauvignon 2012 a Sauvignon 2011 VOC - 8,8 b., Zweigeltrebe rosé 2013 a Rulandské bílé 2012 - 8,7 b., Rulandské bílé 2006 a Chardonnay 2012 - 8,6 b., Cabernet Moravia 2011 - 8,4 b. a Zweigeltrebe 2013 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý