Ochutnávka vín Tři vinařství od Dubňanské hory

Ochutnávka "Tři vinařství od Dubňanské hory" dne 30.6.2014

I tak „chutná" Dubňanská hora

Velkou premiéru měla ve Viničním altánu Dubňanská hora, známá viniční trať mezi Mutěnicemi a Dubňany, a to díky třem rodinným vinařstvím - vinařství Drápal, vinařství Pavel Ilčík a vinařství Vojtěch Jestřáb.

Za přítomnosti dvou vinařů, zástupce vinařství Jestřáb bohužel „nedoletěl”, jsme ochutnali čtrnáct vín (pět od Drápalů, pět z vinařství Jestřáb a čtyři z vinařství Ilčík), až na jedno všechna mladá z ročníku 2013.

Mohli jsme porovnat rozdílné styly tří vinařství, z nichž dvě působí jaksi na „amatérské” a jedno (Jestřáb) na profesionální bázi. A také to, jak se vinaři popasovali s trošku komplikovaným ročníkem 2013.

Pro mne byla vína často velmi rozdílná, jak ve stylu, tak v kvalitě, což možná překvapivě platilo především u bílých vín.

Svá vína představil Vladimír Drápal, profesí hodinář (starožitník), působící v Praze, ve volném čase nadšený vinař. Nejprve to byl jeho Ryzlink vlašský 2013 (nezatříděný pozdní sběr). Suché víno s vůní po světlých peckovinách s tóny pecičkové hořčinky. Chuť ovocná, lehce zakulacené, pikantní se zřetelnou hořčinou v dochuti. Alespoň zpočátku, po přechutání po dvou hodinách již tyto trošku nepříjemné tóny téměř zmizely.

Moc mi nechutnalo následující Drápalovo Rulandské bílé 2013 (opět parametry pozdního sběru). Spíše již polosuché víno s jemnou vůní nazrálých světlých peckovin a stopou po chlebovince. V chuti identické, pikantní s nasládlým ocáskem, v němž jsem opět cítil pecičkovou hořčinku.

A do třetice Drápal - Chardonnay 2013 (parametry pozdního sběru) označené za barikové. Kombinovaná vůně světlého ovoce, minerálů a vanilkových tónů. Výraznější, velmi pikantní chuť se zřetelnou stopou karamelu, vanilky a minerálů. Myslím, že na barikové víno mělo toto chardonnay poněkud tenčí tělo.

Následovala tři bílá z Vinařství Pavel Ilčík, která představil sám vinař. Pro mne byla Ilčíkova vína krůčkem výš. Velmi mi chutnalo Veltlínské zelené 2013 (nezatříděný pozdní sběr). Ve vůni výraznější aroma jižního ovoce. V chuti plné, uhlazené, ovocné s náznakem mandlí a zřetelně pikantním závěrem.

Neméně pěkný byl Hibernal 2013 (pozdní sběr) s vůní vyzrálých světlých peckovin a stopou po černém rybízu a grepu. V chuti identické, šťavnaté s velmi pikantní koncovkou, v níž opět nechyběl černý rybíz a sladký grep.

A potěšilo také Neuburské 2013 (nezatříděný pozdní sběr). Ve vůni nazrálé světlé ovoce a lehká chlebovinka. V chuti plnější, ovocné a měkce pikantní. Opět nechybí stopa po chlebové kůrce. Příjemné víno na delší pití.

Pokračovali jsme „Jestřábovou trojkou”, z níž první bylo pro srovnání opět Neuburské 2013 v pozdním sběru. Lehce polosuché víno s pěknou vůní nazrálého světlého ovoce a květin. Chuť identická, v dochuti pikantní s lehce nasládlým ocáskem. Příjemně mazlivé víno, pro mne jedno ze čtyř nejlepším večera.

Blížilo se mu Sylvánské zelené 2013 v pozdním sběru. Polosladké víno s vůní ovoce a jemnou stopou květinové a bylinné zahrádky. Chuť ovocná, šťavnatá a zřetelně nasládlá se stopou bylin a květů v pikantním závěru. Hrozny nepocházely z Dubňanské hory, ale z Velkých Bílovic.

Následovala dvě velmi solidní růžová vína. Nejprve Jestřábův jakostní Cabernet Moravia 2013. Výrazná vůně tmavých peckovin v lehkém smetanovém kabátku. V chuti zřetelně suché, ovocné a lehce kořenité.

Možná bych dal přednost Svatovavřineckému 2013 rosé od Ilčíků s vůní a chutí po tmavých peckovinách, lehce kořenitých ve šťavnatém a poměrně pikantním těle.

Čtyři červená odstartovalo Ilčíkovo Svatovavřinecké 2013 v klasickém stylu moravských červených s pikantnější koncovkou. Ve vůni tmavé peckoviny, stejně tak v lehčí, jemně kořenité chuti. Dobré červené na běžné, především letní pití.

Drápalovo Svatovavřinecké 2013 (parametry pozdního sběru) vonělo po tmavém ovoci, kterému nechyběla lehká živočišná stopa v podobě kůže. I toto víno bylo v těle štíhlejší, ovocné, uhlazené a jemně kořenité. Závěr měkce pikantní s náznakem jemných minerálů a peciček planých třešní, kterým jsme doma na Moravě říkali „špačurky”.

O chloupek více mi chutnal Modrý Portugal 2013 z Jestřábova sklepa. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce. Stejně tak v ovocné, decentně pikantní chuti. Příjemné, nekomplikované víno na delší pití - trošku nachlazené, a nejlépe v teplejších letních dnech pro ty, kteří nemusí kyselinu u bílých či růžových vín.

Závěr byl atraktivní - Nitra 2012 (nedeklarovaný pozdní sběr) z Drápalova sklepa. Hrozny nepocházely z Dubňanské hory, ale ze Starého Podvorova. Suché víno s kořenitou vůní tmavého ovoce s lehkými tóny zelené papriky. V chuti tmavé ovoce, uhlazené tělo, měkce pikantní, opět s kořenitostí zelené papriky. Bylo to jednoznačně nejlepší červená, a možná i jednička mezi všemi víny večera. Víno zrálo rok ve dva roky starém barikovém sudu.

Po delším přechutnávání jsem trošku zvýšil hodnocení bílých vín, která zřejmě potřebují více času, aby po otevření ukázala své přednosti. A takto vína hodnotil „vrcholový tým”: Nitra 2012 (Drápal) - 8,8 bodu (z 10 možných), Neuburské 2013 (Jestřáb) - 8,6 b., Neuburské 2013 (Ilčík) - 8,5 b., Modrý Portugal (Jestřáb), Hibernal 2013 (Ilčík) a Veltlínské zelené 2013 (Ilčík) - 8,4 b., Svatovavřinecké 2013 (Drápal) a Svatovavřinecké 2013 (Ilčík) - 8,3 b., Svatovavřinecké rosé (Ilčík) - 8,2 b., Cabernet Moravia rosé 2013 (Jestřáb) - 8,1 b., Ryzlink vlašský 2013 (Drápal) - 8 b., Chardonnay 2013 (Drápal) - 7,9 b. a Rulandské bílé 2013 (Drápal) - 7,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý