Ochutnávka vín Bílá klasika z Wachau a Weinviertelu & Neobyčejná červená z Makedonie

Ochutnávka "Bílá klasika z Wachau a Weinviertelu & Neobyčejná červená z Makedonie" dne 2.7.2014

Rakousko-makedonské vinné osvěžení

Opravdové a velmi příjemné letní osvěžení pro nás připravila dovozní společnost Neobyčejná vína.cz, konkrétně Vojta Vejvoda a Martin Chlad za asistence sommeliera Pavla Hercíka. Osvěžení mělo podobu pěti rakouských bílých vín včetně „nultého” vzorku a čtyř červených z Makedonie, která večer krásně uzavřela.

Solidně nás „zavínil” zemský Grüner Veltliner 2012 z Weingut Hagn ve Weinviertelu. Kéž by tak chutnal přívlastkový veltlín v mnoha moravských vinařstvích!

Následovalo první „degustační” víno - Weingut Hagn Weinviertel DAC 2012, již lehce vyzrálý Grüner Veltliner. Ve vůni bohatě nazrálé světlé ovoce s jemnou mandlovou a bezinkovou stopou v lehkém máslovém závoji. V chuti ovocný, zakulacený s dotykem mandlí v měkce pikantním závěru.

Další veltlín byl z vyhlášené vinařské oblasti Wachau, konkrétně z Weingut Polz. Grüner Veltliner Steinfeder 2012 nabídl bohatou vůni světlého ovoce. V malinko štíhlejším a svěžím těle byl lehce kořenitý, v závěru pak pikantní. Víno by zasloužilo o něco plnější tělo.

A zpět do Weinviertelu - Weingut Hagn Riesling classic 2013. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s decentním minerálním „štychem”. V chuti plný, kulatý, ovocně-květinový se stopou lipového květu. V dochuti je víno lehce nasládlé a pikantní.

O chloupek více mi chutnal následující Weingut Polz Riesling Federspiel 2012 z Wachau. Opravdu velmi příjemná vůně v podobě kombinace vyzrálého světlého ovoce (meruňky) a minerálů, ale také lipového květu, a to vše s „předtuchou” petroleje. V chuti vyzrálý, šťavnatý a velmi pikantní. To vše v kombinaci světlého ovoce a minerálů (lehce slané tóny), a opět delikátní náznak petroleje.

Po bílých z Rakouska následoval červená čtyřka z Makedonie - tři vína z většího vinařství Tikveš Winery, a jedno z menšího, rodinného vinařství Pivka Winery.

Prvním červeným byl Tikveš Winery Merlot 2012, Special selection. Bohaté víno s vůní velmi vyzrálé, přímo džemovité tmavé lesní směsi. Stejně tak v chuti, v níž se objevují ještě stopy čokolády a kávy. V dochuti jsem kromě sladkých tříslovin dokonce cítil sušené exotické ovoce, konkrétně především fíky. Je to takový nektar, ale myslím, že až trošku vydatný. Stačila by sklenka, možná dvě.

Následující Tikveš Winery Cabernet Sauvignon 2012, rovněž Special Selection, měl blíž „klasickému” červenému. Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce a jemné tóny džemu a čokolády. Chuť hodně uhlazená, bohatá na tmavé lesní plody (borůvky, ostružiny), a také sušené ovoce a kůže. V dochuti jsou cítit velmi sladké třísloviny. Krásná práce „super-star z Rhôny”, vinaře Phillipe Cambieho, hlavního enologa řady Special Selection.

Pivka Vinery je mnohem menší vinařství rodinného typu. Ochutnali jsme Vranec 2011, původní černohorskou odrůdu, která se pěstuje v mnoha zemích bývalé Jugoslávie. Bylo to víno zcela jiného stylu. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce a lehký čokoládový závan. Stejně tak v chuti, která je sice bohatá na vyzrálé ovoce se stopou vanilky a sušeného tmavého ovoce, ale také výrazně pikantní v závěru na patře.

Závěrečné víno mne z červených nejvíce potěšilo. Tikveš Winery Vranec 2011 Special Selection, krásná ukázka této originální odrůdy v provedení špičkového enologa. Vranec voněl po tmavém ovoci s jemnou stopou čokolády a kůže. V chuti šťavnatý a pikantní, bohatý na vyzrálé tmavé ovoce. K tomu delikátní tóny vanilky, čokolády, a nechybí ani sladké a jemné třísloviny.

Moc pěkná červená tečka z Makedonie. Líbila se členům „vrcholového týmu”. Tady je jeho hodnocení: Tikveš Winery Vranec - 9,1 bodu (z 10 možných), Weingut Polz Riesling a Tikveš Winery Cabernet Sauvignon - 9 b., Weingut Hagn Riesling classic - 8,9 b., Tikveš Winery Merlot a Pivka Winery Vranec - 8,8 b., Weingut Polz Grüner Veltliner Steinfeder - 8,6 b., Weingut Hagn Weinviertel DAC - 8,4 b. a Weingut Hagn Grüner Veltliner Landwein - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý