Ochutnávka vín Vinné lahůdky z Francie a Itálie

 Ochutnávka "Vinné lahůdky z Francie a Itálie" dne 9.7.2014

Francouzsko-italská pohoda a potěšení

Arno Sameš nás po více než roce opět potěšil výbornými víny, která dováží prostřednictvím své firmy ARNOVINO. Tentokrát to byla vína z jižní Francie a italská ze šesti oblastí od severu na jih země. Celkem jedenáct vín - pět francouzských a šest italských.

Zahájili jsme italským „tokajem”, bílým vínem z odrůdy, kterou již nemohou nazývat například Tokai Friuliano (vzhledem k nárokům maďarských a jihoslovenských vinařů na tento název), tak nyní pro ní používají označení Tai. Takže ochutnali jsme TAI DOC 2013 z vinařství Tenuta Mosele (oblast Veneto). Ve vůni ovocně-minerální, stejně tak v poměrně plné a pikantní chuti. Minerální tóny přecházejí v koncovce do jemné hořčinky.

Následoval jihofrancouzský Sauvignon 2013 IGT z Domaine de la Provenquiere v Languedocu. Ve vůni světlé peckoviny s přídavkem minerálních tónů. V chuti zřetelně suchý, ovocný se stopou květin. V závěru na patře pikantní s jemnou mineralitou.

O něco více se mi líbil Viognier 2013 IGT ze stejného vinařství. Ve vůni, která se trošku pomaleji otevírala, byly zpočátku cítil jemné květiny, později se přidaly i ovocné tóny. V chuti plný, spíše jemný, ovocně-květinový a zakulacený. Nechybí špetka minerálů a měkce pikantní závěr.

A pokračovali jsme víny z languedockého vinařství. Nejprve to byl téměř růžový Pinot Gris IGT 2013 s ovocnou, decentně minerální vůní. V chuti velmi ovocný, jemný a uhlazený s měkce pikantním závěrem.

Následovalo Cuvée Le Conquérant 2012 z odrůdy Chardonnay. Příjemná vůně nazrálého světlého ovoce s jemnými minerálními tóny. V chuti nazrálé světlé ovoce, přímo mazlivé víno s jemně minerální a decentně pikantní koncovkou.

A vrátili jsme se do Itálie, konkrétně do středovýchodní oblasti Marche. Il Bacco Verdicchio dei Castelli di Jesi Classico Superiore 2012 z vinařství Fattoria Coroncino. Vyšší alkohol (14 %) a zvláštní vůně „flory” s lehounce oxidativními tóny, typickými pro vína vyráběná klasickým stylem. Chuť plná, ovocně-květinová, jemně zakulacená a uhlazená, jen s lehkou pikantností v závěru na patře. Stopa po oxidativní metodě výroby v chuti téměř zmizela. Víno spíše pro „propité” a znalce!

Jediné růžové víno z modré odrůdy pocházela z jižní Itálie, konkrétně z Apulie. Rosato del Salento IGT 2012 z vinařství Feudi Salentini bylo z místní odrůdy Negro Amaro. Ve vůni jahody, jemné minerály a decentní živočišná stopa. V chuti tmavé ovoce, náznak minerálů s lehounce slaným „štychem” a měkce pikantním závěrem.

První červené opravdu polaskalo naše chuťové buňky. Capiteaux IGT 2012 z Domaine de la Provenquire vonělo po džemovité tmavé lesní směsi s lehkými živočišnými tóny (kůže). V těle vyzrálé, plné a uhlazené, malinko džemovité s příjemně pikantní dochutí.

Do vína z odrůdy Lagrein, charakteristické pro Jižní Tyrolsko, se musíte většinou „propít”. My jsme ochutnali Lagrein Castel Turmhof DOC 2012 z vinařství Tiefenbrunner - Castel Turmhof, které bylo o poznání vstřícnější již po necelém roce od vstupu na trh. Příjemně vonělo po tmavém ovoci, zvláště ve formě koláče, kde nechyběla švestková povidla či džem. V chuti velmi vyzrálé třešně, ty plané, kterým jsme na Moravě říkali „špačurky”. A opět džem v dlouhé dochuti, kde nechyběly sladké třísloviny.

Posledním červeným, a pro mne nejlepším vínem večera, bylo sicilské Nerojbleo IGT 2009 Gulfi z odrůdy Nero d'Avola. Ve vůni bohatě vyzrálé tmavé džemovité ovoce. Rovněž v chuti, kde přecházelo až do sušených plodů, fíky nevyjímaje. Tělo plné, uhlazené, elegantní. Toto biodynamické víno mělo ve Viničním altánu českou degustační premiéru.

A co na závěr, než sladkou tečku! V tomto případě navíc šumivou, a to z Piemontu. Moscato'Asti 2013 Strev bylo pěknou ukázkou tradičního nízkoalkoholického vína (5,5 %), tak populárního v této italské vinařské oblasti. Jako téměř vždy krásná muškátově-citrusová vůně, typické pro vyzrálý hrozen. V chuti pochopitelně sladké, opět muškát a citrusy, veselé a měkce pikantní víno. Výrazně vychlazená sklenka vína pro pohodu a potěšení, zvláště v létě. Takže to bylo prezentujícím správně načasováno. Večer to byl plný pohody a potěšení, což také ocenil v bodování vín „vrcholový tým”: Nerojbleo IGT - 9,2 bodu (z 10 možných), Capiteaux IGT - 9,2 b., Lagrein Castel Turmhof - 9 b., Il Bacco Verdicchio dei Castelli di Jesi, Cuvée Le Conquérant a Rosato del Salento - 8,8 b., Moscato d'Asti Strev a Pinot Gries IGT - 8,7 b., Viognier IGT - 8,6 b. TAI DOC - 8,5 b. a Sauvignon IGT - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý