Ochutnávka vín Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o.

Ochutnávka Zámecké vinařství Bzenec, s.r.o. dne 16.7.2014

Vysoká kvalita vín ze Zámku

Po více než dvou letech jsme zase mohli ve Viničním altánu posoudit, o jaký kus cesty směrem k těm nejlepším vínům pokročilo Zámecké vinařství Bzenec (kdysi dávno známé pod názvem Moravské vinařské závody) - „od Ostravského kahanu až k řadě X. legie”. A jsem vždy rád, že jsou to kroky zřetelné, které pak potěší milovníky vín na patře i na duši.

Při této příležitosti musím poděkovat někdejšímu dlouholetému členu širšího týmu vinařství Václavu Šmachovi, kterého jsem si vždy vážil a vážím jako neúnavného „dělníka” na poli vinařské osvěty. Také díky němu jsem si vína z vinařství, zvláště ta z řady Ego, tak zamiloval.

Tentokrát nám prezentoval desítku vín z produkce vinařství, včetně několika novinek, Jan Pásler. Měl co představovat, a dělal to se znalostí věci.

Zahájili jsme růžovými víny, na jejichž kvalitu jsme se ve „vrcholovém týmu” poněkud rozcházeli, přesně půl na půl. Zavínili jsme se Frankovkou rosé 2013 v pozdním sběru z nižší řady Herbarium Moravicum. Suché, ovocité, decentně kořenité víno s pěknou vůní tmavých peckovin a s velmi pikantním, lehce minerálním a trošku subtilnějším tělem. Není to sice můj styl, ale zaplaťpánbůh za také „růžovky”.

Rozhodně na mnohem vyšší úrovni bylo následující Rulandské modré rosé 2012 v pozdním sběru z řady EGO. Víno na hranici suchého a polosuchého vonělo po zahradních jahodách v jemném minerálním kabátku. V chuti plnější kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. Lehce nasládlé víno s měkce pikantní koncovkou. Každopádně mu nechyběla elegance.

Prvním bílým by Ryzlink vlašský 2012 v pozdním sběru EGO 69. Pro mne příjemné víno ze známé viniční trati Goldhamer v Perné. Ve vůni světlé ovoce, zřetelné minerální tóny a stopa ořechů. V chuti navíc závan květin a bylin v plnějším a uhlazeném těle. Nechyběla pikantní koncovka.

Následovalo pět vín z „umělecké řady” Alfons Mucha, která je, bez ohledu na kvalitu vín, mnou stále nepochopená. Výborná vína z kvalitní suroviny, ale s turisticky poněkud všudypřítomným (a to říkám velmi decentně) Alfonsem Muchou.

Prvním byl Müller Thurgau 2011 v pozdním sběru. Zřetelně suché a ovocně-květinové víno s jemným vanilkovým a minerálním „štychem” ve vůni i chuti. Malá část vína zrála, stejně jako další vína z této řady, v dubovém sudu. U „milerky” snad i zbytečně!

To však neplatí o Ryzlinku rýnském 2012 v pozdním sběru. Opět suché víno s vůní vyzrálého ovoce a výraznými minerálními tóny, které již přecházejí v náznak petroleje. V chuti ovocně-minerální s tóny citrusů, pikantní, a s delším závěrem na patře.

Pro mne jedním ze tří nejlepších vín večera byl Ryzlink vlašský 2011 v pozdním sběru (opět řada Alfons Mucha) z vyhlášené viniční trati Liščí vrch v Březí. Suché víno s příznivým poměrem zbytkového cukru a kyselin (2,5 g/l - 5,1 g/l). Vůně příjemná, ovocně-minerální. Chuť plná, bohatá na ovoce a minerály, s jemnými tóny vanilky z dubového dřeva.

Chardonnay 2011 v pozdním sběru (Alfons Mucha) jsme si zařadil mezi špičku večera. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (4,5 g/l) působilo velmi vyzrále ve vůni i chuti. Nechybělo světlé ovoce, sladká kukuřice a máslový závoj. V chuti navíc zřetelnější stopa vanilky, a také měkce pikantní finiš.

Jedničkou bylo Rulandské bílé 2011 v pozdním sběru (poslední víno z řady Alfons Mucha). Suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem (7 g/l) a kyselinou (6,8 g/). Bohatá vůně světlého ovoce s lehkými máslovými tóny. Chuť plná, bohatá na nazrálé ovoce. Tělo šťavnaté, lehce máslové s jemným náznakem vanilky v měkce citrusové koncovce.

Pěkně mu sekundovalo následující víno EGO 57, Cuvée Rulandské šedé/Rulandské bílé 2012 v pozdním sběru ze Slovácka. Polosuché víno s příjemnou ovocně-máslovou, lehounce minerální vůní. V chuti bohatě světlých peckovin, tělo plné, zakulacené a lehce pikantní. Takové mazlivé víno.

Poslední víno večera bylo z řady Chateau Collection Reservé - Sauvignon 2013 v pozdním sběru z vinice na Znojemsku. Suché víno, novinka na trhu s pěknou „sauvignonovou” vůní světlého ovoce, černého rybízu a černého bezu. Plnější, lehce nasládlá chuť s delikátně pikantním závěrem. Nebylo na předních příčkách mého žebříčku, ale chutnalo mi. Ostatně jako drtivá většina ochutnávaných vín, která na degustaci vybral zástupce vinařství Ivo Kaňovský. Takže i jemu díky!

A ještě hodnocení spokojeného „vrcholového týmu”: Rulandské bílé (Alfons Mucha) - 9,2 bodu (z 10 možných), Cuvée Rulandské šedé/Rulandské bílé EGO - 9,1 b., Ryzlink vlašský (Alfons Mucha) a Chardonnay (Alfons Mucha) - 9 b., Sauvignon (Chateau Collection Reservé) - 8,9 b., Ryzlink vlašský EGO - 8,8 b., Ryzlink rýnský (Alfons Mucha) - 8,7 b., Müller Thurgau (Alfons Mucha) - 8,6 b., Rulandské modré rosé EGO - 8,5 b. a Frankovka rosé (Herbarium Moravicum) - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý