Ochutnávka vín Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově)

Ochutnávka Znovín Znojmo, a.s (se sídlem v Šatově) dne 23.7.2014

Znovínské letní osvěžení

Karel Slavík bezprostředně po návratu z Ameriky nám připravil znovínské osvěžení v podobě tuctu vín z ročníků 2011 až 2013. A jako obvykle jsme zahájili v „obráceném gardu” - tedy červenými víny. A byla to nesmírně vyrovnaná a opravdu kvalitní sestava s několika zřetelnými vrcholy.

Vstupním vínem byla jakostní Frankovka 2013, pro mne velmi příjemná s výborným poměrem cena výkon. Ideální červené vín o na léto s vůní i chutí lehce kořenitých tmavých peckovin. „Čisté”, jemně džemovité a trošku lehčí víno s příjemně pikantní koncovkou.

Následoval pro mne jeden z vrcholů večera - Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,4 g/l) potěšilo ve vůni decentně kořenitou lesní směsí. Chuť plná, lehce džemovitá a zakulacená, delikátně kořenitá s delším závěrem.

A přešli jsme do bílých. Nejprve jakostní Veltlínské červené rané 2013, příjemné překvapení večera. Suché víno s výraznějším zbytkovým cukrem (7,2 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehce máslovou stopou. Tělo ovocně-květinové, šťavnaté a pikantní s květinovou dochutí. Velmi solidní bezcukerný extrakt - 23 g/l.

Jen o chloupek více mi chutnalo Veltlínské zelené VOC 2012, suché víno s velmi vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,6 - 6,2 g/l) a ovocně-minerální vůní. V chuti nazrálé ovoce, lehce minerální s jemným travnatým „štychem”. V závěru zaujme závanem kořenitostí.

Opravdu výborný byl Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru z řady Teroir Levure. Suché víno s krásnou vůní po broskvích a meruňkách s jemným dotykem minerálů. V chuti bohatě ovocné, plné, hutné a zakulacené s jemnými tóny lipoviny a minerálů v dochuti. Zaujal pěkný bezcukerný extrakt - 24,8 g/l.

Ryzlinku hezky sekundovalo Sylvánské zelené 2013 v pozdním sběru (řada Ledňáček říční). Opět suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4 g/l). Výrazné aroma jižního ovoce, především přezrálého žlutého melounu, s jemným náznakem černého rybízu. V chuti příjemně ovocné s tóny citrusů a ananasu, a se zřetelně pikantní koncovkou.

Polosladké Rulandské bílé 2011 ve výběru z hroznů bylo již zřetelně vyzrálé. Ve vůni nabídlo světlé ovoce s máslovým závojem. V těle hodně nazrálé, plné, lehce nasládlé s delší, měkce pikantní dochutí.

Potěšil formálně suchý Sauvignon 2013 v pozdním sběru (řada Lacerta viridis - Zelená ještěrka) s vyšším zbytkovým cukrem (7,8 g/l). Ve vůni světlé peckoviny se stopou zralého angreštu. V chuti suché, velmi pikantní s lehce citrusově-rybízovým závěrem. Příjemně osvěžující víno.

Moc jsem se těšil na Cabernet Sauvignon rosé 2013 v pozdním sběru, a opět mne potěšil. Polosuché víno (10,5 g/l zbytkového cukru) s vůní po tmavých peckovinách ve smetanovém kabátku. V lehounce nasládlé, ale šťavnaté a pikantní chuti převládaly tmavé peckoviny s jemnými tóny „pecičky”. Osvěžující víno nejen pro teplé letní dny.

Potěšilo oživení v podobě šumivého vína vyrobeného klasickou metodou zráním v láhvi. Sekt De lux rosé demi sec měl na mé patro přece jen hodně zbytkového cukru (37,1 g/l), nicméně díky dostatečné kyselině (6,7 g/l) nepůsobil dramaticky přeslazeně. V pěkné vůni jsem cítil bohatou kombinaci tmavých peckovin a lesní směsi. V nasládlé chuti byl sekt spíše ovocně-minerální, plný s převahou jahod. Vstřícné víno pro milovníky kvalitních a přitom sladších sektů s příznivým poměrem cena/výkon.

Čekala nás sladká bílá dvojtečka. Nejprve jakostní Tramín červený 2013, polosladké, příjemně mazlivé víno s klasickou „tramínovou” vůní (růže, exotické liči). V chuti delikátní, bohaté a lehce kořenité víno kombinovalo květiny a světlé ovoce. V závěru jemně nasládlé a pikantní. Skvělý poměr cena/výkon!

A na závěr sladká lahůdka v podobě Pálavy 2012 ve výběru z bobulí. Mešní víno s bohatým zbytkovým cukrem (63,8 g/l) a pěknou kyselinou (7,8 g/l) nabídlo v krásné vůni kombinaci vyzrálých citrusů a jemných minerálních tónů. V chuti plné, delikátně sladké s citrusovými a medovými tóny. Velmi osvěžující pikantnost v delší koncovce. Sladká, ale mimořádně atraktivní tečka za tradičně příjemným večerem s výbornými víny ze Znovínu.

A takto je hodnotil početně poněkud oslabený „vrcholový tým”: Pálava 2012 - 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské modré 2011 - 8,8 b., Sylvánské zelené 2013, Ryzlink rýnský 2012 a Sauvignon 2013 - 8,7 b., Veltlínské zelené VOC 2013, Rulandské bílé 2011, Cabernet Sauvignon rosé 2013 a Tramín červený 2013 - 8,6 b., Sekt De lux rosé a Veltlínské červené rané 2013 - 8,5 b. a Frankovka 2013 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý