Ochutnávka vín Veltlíny (Rakousko) & ryzlinky (Německo, Rakousko)

Ochutnávka "Veltlíny (Rakousko) & ryzlinky (Německo, Rakousko)" dne 18.8.2014

Rakousko-německé vinné pochutnání

Daniel Kroft a Tomáš Zima z dovozní společnosti Weinort, s.r.o. po roce opět připravili atraktivní sestavu, tentokrát jedenácti vín z Rakouska a Německa. Pochopitelně, převládaly ryzlinky, nicméně z rakouských vinařských oblastí Kremstal a Kamptal jsme ochutnali také dva Grüner Veltliner. A pro zpestření jsme se pomazlili závěrečným růžovým Spätburgunderem z německého Pfalze.

Nebylo jednoduché vybrat si svého favorita z osmi vinařství, nicméně minimálně tři vína minimálně o stupínek převyšovala ostatní. Alespoň tak mi to sdělily moje chuťové pohárky.

Prvním vínem byl Grüner Veltliner Der Leichte 2013 z Weingut Türk v rakouském Kremstalu. Suché, ovocité a příjemně pikantní víno ve vůni i chuti. V těle malinko lehčí, ale šťavnaté s měkce minerálním závěrem. Výborný „základní” veltlín vinařství.

Svým způsobem to platí i o následujícím Grüner Veltliner Langenlois DAC 2012 z Weingut Weszeli z Kamptalu. Jen s tím rozdílem, že víno bylo o ročník vyzrálejší. Opět suché, ovocně-minerální s lehounkým náznakem smetanových tónů. Potěšilo šťavnaté a kulatější tělo.

Z Rakouska jsme se přemístili k německému Rýnu. A zahájili jsme tak krásnou sérii osmi ryzlinků. Prvním byl Riesling Qvinterra 2013 trocken z Weingut Kühling Gillot (Rheinhessen). Pro mne ryzlink večera s výborným poměrem cena/výkon. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,5 g/l), vůní nazrálého světlého ovoce a vzdálených, zatím ještě jemných petrolejových tónů. V chuti ovocný (meruňky, broskve), šťavnatý s velmi pikantním závěrem.

Pěkně mu asistoval moselský Riesling QbA trocken 2013 z Weingut Geltz Zilliken. O fous vyšší zbytkový cukr (5 g/l) i kyselina 8,1 g/l). Ve vůni světlé ovoce s výraznou minerální stopou. V chuti identický, uhlazenější, šťavnatý s měkce pikantním závěrem.

O malý stupínek výš bych zařadil Riesling QbA trocken 2013 z Weingut Dönnhof v německé vinařské oblasti Nahe. Rovněž suchý (4,5 g/l zbytkového cukru) s atraktivní vůní (v pozadí nazrálé světlé ovoce, v popředí výrazná minerální stopa vedoucí až k petrolejovým tónům). V chuti měkce ovocný, šťavnatý s lehkým květinovým „štychem” v pikantním a delším závěru.

A šli jsme ještě o stupínek výš, v tomto případě do rakouského Kamptalu: Riesling Loiserberg DAC 2012 z Weingut Weszeli. Ještě suché víno (5,5 g/l zbytkového cukru) s výraznou vůní nazrálého světlého ovoce v jemném minerálním kabátku. V těle měkce ovocné, uhlazené a šťavnaté s delší, pikantní a zároveň elegantní dochutí.

Následovalo víno, které mělo pro mne nejlepší poměr cena/výkon - Wachenheimer Riesling QbA trocken 2011 z Weingut Villa Wolf (Pfalz). Suché víno s vyšším, ale kyselinou pěkně vyváženým zbytkovým cukrem (5,8 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce se zřetelnými petrolejovými tóny. V poměrně plné chuti nazrálé ovoce, jemně nasládlé s měkce pikantním závěrem. Příjemně vstřícné víno za krásnou cenu.

A po něm nejstarší víno večera, Haardt Riesling kabinett trocken 2007 z Weingut Müller Catoir. Poslední suchý ryzlink večera. Ve vůni i chuti opravdu velmi nazrálé světlé peckoviny s výrazným minerálním závojem. V těle uhlazené, méně šťavnaté a pikantní, spíše elegantní s delší dochutí, v níž jsou hezky zakomponované minerální tóny.

Následoval již sladší (15 g/l zbytkového cukru) Riesling Qvinterra 2012, feinherb z Weingut Kühling Gillot. Víno s nižším alkoholem (11 %) a s výrazně ovocnou vůní (stopa meruněk a broskví). V chuti nasládlý, šťavnatý s měkce pikantním meruňkově-broskvovým závěrem.

Poslední ryzlink měl dvojnásobné množství zbytkového cukru, ale díky vysoké kyselině (8,5 g/l) působil poměrně svěžím dojmem. Riesling KM 501 2012 z Weingut Ress v oblasti Rheingau byl ve vůni ovocně-minerální. V chuti měkce ovocný, zřetelně nasládlý se šťavnatým, ale přece jen malinko tenčím tělem.

A na závěr nikoliv sladká, ale růžová a zároveň suchá tečka - Haard Spätburgunder rosé QbA trocken 2013 z Weingut Müller Catoir. V příjemné vůni byly cítit jemné tmavé peckoviny s dotekem minerálů. V chuti plné, ovocné, lehce zakulacené a velmi elegantní víno s příjemně šťavnatým závěrem. Atraktivní „růžovka” za vyšší cenu.

Byl to opravdu krásný večer s výbornými rakouskými a německými víny. Zvláště vína z ročníku 2013 by mohla být příkladem mnoha vínům z moravských vinařství v tom tak „komplikovaném” ročníku.

A takto je hodnotil „vrcholový tým”: Riesling Loiserberg DAC - 9,1 bodu (z 10 možných), Riesling QbA Weingut Dönnhof a Haardt Riesling kabinett 2007 - 8,9 b., Grüner Veltliner Der Leichte, Riesling Qvinterra trocken a Wachenheimer Riesling QbA - 8,8 b., Grüner Veltliner Langenlois, Rieslig QbA Weingut Geltz Zilliken a Riuesling Qvinterra feinherb - 8,7 b., Haard Spätburgunder rosé - 8,6 b., a Riesling KM 501 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý