Ochutnávka vín Vinařství U sv. Martina - Radim Osička (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství U sv. Martina - Radim Osička (Velké Bílovice) dne 1.9.2014

Sv. Martin přijel již v září

Radim Osička z Vinařství U sv. Martina ve Velkých Bílovicích přijel po necelém roce do Viničního altánu (s manželkou a synem), aby nás potěšil jedenácti víny (deset z loňské sklizně) a jedním soutěžním vzorkem navíc.

A nejen já jsem byl potěšen „čistými”, příjemně pitelnými víny s výborným poměrem cena/výkon.

Zahájili jsme jakostním klaretem z Modrého Portugalu 2013. Lehce narůžovělé víno sice nemělo barvu stoprocentního klaretu, nicméně ve vůni a chuti bylo bohaté a zároveň elegantní. Převládaly vyzrálé tmavé peckoviny, v závěru bylo toto měkce suché víno dostatečně pikantní.

Zemské Veltlínské zelené 2013 bylo ještě sušší, nicméně nikterak kyselé, díky tomu, že půl roku leželo na kvasnicích. Vůně ovocná se stopou květin, stejně tak chuť, jen o něco bohatší na nazrálé světlé peckoviny. Víno sice nenabídlo tradiční kořenité a mandlové tóny, ale v uhlazené a měkce pikantní chuti bylo především ovocné. Hezky pitelné, nekomplikované víno za skvělou cenu!

Neméně potěšil Müller Thurgau 2013, suché jakostní víno s vyšším, nicméně nevyčnívajícím alkoholem (13 %). Ve vůni světlé peckoviny a květiny, v chuti výrazně nazrálé ovoce. Zakulacené, měkce pikantní víno, opět za výbornou cenu.

Laskající pití na delší trať - tak by se dalo charakterizovat jakostní Neuburské 2013. Polosuché víno s překvapivě vysokou kyselinou (8,1 g/l) potěšilo decentní vůní světlých peckovin a květin, v chuti ovocnou šťavnatostí a zřetelně pikantním závěrem. Ideální bude tak za rok.

Ještě vyšší kyselinu (8,4 g/l) mělo Chardonnay 2013 v pozdním sběru, nicméně díky tomu, že bylo půl roku mícháno na kvasnicích dosáhlo jemné, byť pikantní uhlazenosti. Ve vůni lehounce smetanové světlé peckoviny. V chuti ovocné, šťavnaté s delším, poměrně pikantním závěrem. Ideální kondici očekávám tak za rok.

Jedním z nejlepších vín večera byl Sauvignon 2013 v pozdním sběru. Víno na hranici suchého a polosuchého (8,6 zbytkového cukru) v meruňkově-broskvovém stylu bylo v chuti zakulacené, lehounce nasládlé, a hlavně měkce pikantní v lákavém ovocitém těle.

Zajímavé bylo polosladké Rulandské šedé 2013 v pozdním sběru. Díky pěkné kyselině (7,3 g/l) nepůsobilo sladce, ale spíše šťavnatě v zakulaceném těle bohatém na citrusy a jižní peckoviny. Víno má před sebou ještě pěknou perspektivu.

Bylo takřka nemožné odhalit odrůdu a ročník soutěžního vína. Nakonec se to po mnoha nezdarech soutěživých hostů a vylučovací metodou podařilo velkému propagátorovi moravských vín Josefu Medlínovi. Byl to Sauvignon z ročníku 2010, ale se sauvignonem mělo víno po čtyřech letech jen málo společného. Klidně to mohlo být i Rulandské šedé...

Přechodovým vínem k červeným byla Frankovka rosé 2013 v pozdním sběru. I toto víno bylo na hranici suchého a polosuchého (7,7 g/l zbytkového cukru). Výrazná vůně kompotovaných jahod v jemně nasládlé a plnější chuti. Potěšila svěží pikantnost v závěru na patře.

Následovala klasická Frankovka 2013 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé tmavé peckoviny se stopou džemu. Stejně tak v chuti ještě bohaté na sládnoucí třísloviny. Ani zde nechyběl dotek džemu. Příjemné víno, které se bude v láhvi ještě zlepšovat.

Pro mne nejlepším vínem večera bylo Cuvée Martin 2013 v pozdním sběru se spravedlivým podílem frankovky a merlotu (50/50). Ve vůni tmavé peckoviny (především višně) s jemnou čokoládou. Stejně tak v měkce ovocné chuti s lehounkou stopu vanilky po pětiměsíčním zrání v bariku. Šťavnaté červené s ještě zřetelnými, nicméně jemnými tříslovinami, které nepochybně budou sládnout.

Na závěr zaujal zemský Alibernet 2012, temné víno plné tmavého ovoce ve vůni i chuti. Po ročním zrání v tříletém bariku byly cítit stopy dubového dřeva i jemné tóny „bakelitu”, jak toto aróma v přirovnávací tísni nazývám. Není to můj styl, ale myslím, že si své zájemce našel.

Byl to utěšený večer s velkobílovickými víny a jich vstřícným a sympatickým tvůrcem. S velkou radostí jsme ještě nějakou dobu přechutnávali jeho vína. A „vrcholový tým” je takto ohodnotil: Cuvée Martin 2013 - 8,9 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2013 - 8,8 b., Rulandské šedé 2013 - 8,7 b., Alibernet a Chardonnay - 8,6 b., Neuburské 2013 a Frankovka 2013 - 8,5 b., Müller Thurgau 2013 a Frankovka rosé 2013 - 8,4 b., Veltlínské zelené 2013 - 8,3 b. a Modrý Portugal klaret 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý