Ochutnávka vín Vinařství Bábíček/Vacenovský (Ratíškovice, sklep v Miloticích)

Ochutnávka Vinařství Bábíček/Vacenovský (Ratíškovice, sklep v Miloticích) dne 9.9.2014

Zdařilá premiéra, mladá vína

Na premiéru mladého Vinařství Bábíček/Vacenovský z Ratíškovic přivezl jeho zástupce Přemysl Kovár deset vín, až na dvě všechna z ročníku 2013. Dvě červená byla o rok starší.

Zahájili jsme Veltlínským zeleným 2013 v pozdním sběru, suchým vínem, které dostalo nevděčnou „zavíňovací” roli. Určitě by si zasloužilo o něco vyšší hodnocení přítomných, včetně „vrcholového týmu”. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehkou květinovou stopou. V chuti plnější, bohatě ovocné (jemné citrusy), šťavnaté s pikantním závěrem. Pěkný bezcukerný extrakt - 25,7 g/l.

Velmi příjemný byl i následující Müller Thurgau 2013 v pozdním sběru. Polosuché víno s výraznou vůní vyzrálého hroznu s jemnými muškátovými tóny. Chuť ovocně-květinová, příjemná, lehce nasládlá a měkce pikantní v koncovce.

Následovalo pro mne nejlepší víno večera - Chardonnay 2013 v pozdním sběru. Formálně ještě suché víno s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (8,6 g/l a 7,7 g/l). Vůně výrazně ovocná s převahou jižních plodů. Chuť měkce ovocitá s náznakem „máslovosti” a výrazně pikantní ve velmi extraktivním těle (30,7 g/l bezcukerného extraktu). Výborné již nyní, ale po roce ležení v láhvi to bude velká delikatesa.

Líbil se mi i následující Tramín červený 2013 ve výběru z hroznů, polosladké, ale svěží víno. Vůně ovocně-květinová (zřetelné citrusy). V chuti nasládlé, bohaté na ovoce včetně exotického liči. Měkce pikantní v delším závěru. Víno si jistě najde své příznivce i mezi těmi, kteří nepreferující tuto aromatickou odrůdu.

Kabinetní Ryzlink vlašský 2013 mne příliš neoslovil. Polosladké víno (17,2 g/l zbytkového cukru) s nízkým alkoholem (10 %), což příliš neodpovídá mým představám o kvalitním „vlašáku”. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny, hlavně broskve. V zřetelně nasládlé chuti ovocně-minerální, poněkud tenčí a málo živé jen s nevýrazně pikantním závěrem.

Polosladký Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru byl přece jen o něco příjemnější. Ve vůni jemně nazrálé světlé ovoce. V chuti nasládlý, měkce ovocný a poměrně svěží. Víno potřebuje ještě nějaký čas, minimálně rok v láhvi, aby se dostalo do potřebné kondice.

V názoru na Frankovku klaret 2013 v pozdním sběru jsem se s kolegou ve „vrcholovým týmu” výrazně lišil. Polosuché víno bylo ke mně vstřícné ve vůni i chuti. Aroma bylo dostatečně ovocné (jemné peckoviny) s jemným minerálním závojem. V chuti lehce nasládlé, bohatě ovocité (opět tmavé peckoviny), lehce zakulacené a měkce pikantní. Řekl bych, docela elegantní víno!

Stejná Frankovka jen v provedení rosé byla polosladká (20,3 g/l zbytkového cukru), což je pro „růžovku” u mne velká překážka. Ve vůni jemnější tmavé peckoviny. V sladší chuti zakulacená, měkce ovocná s lehce pikantním závěrem. Vyšší zbytkový cukr trošku oslabuje svěžest vína.

Pro mne nejslabším vínem večera bylo Svatovavřinecké 2012 v pozdním sběru. Víno s tenčím a výrazně pikantním tělem mělo poměrně příjemnou vůni (lehce kompotované tmavé peckoviny), ale v chuti nabídlo jen málo. Možná nachladit a pít v teplých letních dnech. Dal bych však přednost růžovému...

Líbila se mi závěrečná Frankovka 2012, barrique v pozdním sběru. V příjemné vůni jsem cítil jemně kořenité višně v čokoládě. Chuť rovněž výrazně ovocná se stopou vanilky, poměrně uhlazené tělo, ale mohlo by být malinko plnější. V závěru na patře je víno ještě dost pikantní. Doporučuji nechat ležet v láhvi. Určitě se ještě zlepší. Víno zrálo 12 měsíců v novém bariku z francouzského dubu.

Byla to solidní tečka za večerem s víny, z nichž mnohá ještě čeká vývoj k lepšímu. V kratším či delším horizontu.

Početně oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Chardonnay 2013 - 8,8 bodu (z 10 možných), Veltlínské zelené 2013 - 8,7 b., Frankovka barrique 2012 - 8,6 b., Müller Thurgau 2013 - 8,5 b., Tramín červený 2013 a Frankovka rosé 2013 - 8,4 b., Frankovka klaret 2013 - 8,3 b., Ryzlink rýnský 2013 - 8,1 b., Ryzlink vlašský - 7,9 b. a Svatovavřinecké - 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý