Ochutnávka vín Rodinné vinařství Čapka (Hrušky)

Ochutnávka Rodinné vinařství Čapka (Hrušky) dne 22.9.2014

Od Čapků premiéra s Martinem

Z Rodinného vinařství Čapka v Hruškách přijel tentokrát do Viničního pouze syn Martin, a absolvoval tak u nás degustační premiéru. Přivezl na ní jedenáct vín, která vybral jeho otec Karel.

Ochutnali jsme osm bílých vín, jeden klaret a dvě červená. V drtivé většině velmi zdařilá vína z loňské sklizně, většinou z vlastních vinic v Josefově.

Zahájili jsme Sylvánským zeleným 2013 v pozdním sběru. Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce se stopou květin. V těle lehčí, ovocně-květinový a uhlazený s měkce pikantním závěrem. Solidní „zavínění”!

Následoval Ryzlink vlašský 2013 v pozdním sběru. Ve vůni ovocný, lehce kořenitý s dotekem pepře. V chuti výrazně ovocný, trošku tenčí, pikantní s jemnou stopou akátu.

Více mi chutnalo Veltlínské zelené 2013 v pozdním sběru z vinic ve Vrbovci na Znojemsku (trať Slunný vrch). Opět suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Výrazné aroma jižního ovoce, chuť plnější, ovocná a měkce pikantní s trošku delším závěrem.

Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru byl suchý s malinko vyšším zbytkovým cukrem (6,2 g/l). Ve vůni světlé ovoce a lehký závoj lipoviny. V chuti ovocné, velmi pikantní a šťavnaté víno, které se však potřebuje „srovnat”. Zatím je ještě hodně mladé a neučesané.

Zaujalo Rulandské šedé 2013 v pozdním sběru. Ještě suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (6,4 g/l). Ve vůni citrusy s převahou grepu. V chuti měkce ovocné, přímo mazlivé a šťavnaté s pikantní, delší dochutí.

Velmi zajímavé bylo lehce barikové Chardonnay 2013 v pozdním sběru. Polosuché víno s výraznou kyselinou (8,2 g/l) vonělo po citrusech a jemné vanilce. V chuti jižní ovoce, především citrusy, ale také zřetelná vanilka. Lehce nasládlé víno, kterému nechybí pikantní závěr. Víno se bude určitě vyvíjet do krásy - tak v horizontu jednoho roku.

Mezi nejlepší bílá vína večera bych zařadil Tramín červený 2013 v pozdním sběru. Polosladké víno s dostatečnou kyselinou (7,2 g/l). Ve vůni světlé ovoce, závan exotického liči i květin s lehkou stopou akátu. V chuti identické, jemně nasládlé a šťavnaté se závanem vanilky a akátu v pikantním závěru.

Zřejmě nejlepším bílým vínem byl polosuchý Sauvignon 2013 v pozdním sběru. Ve vůni náznak angreštu a vzdálené tóny černého bezu. V chuti plnější a zakulacený, bohatý na vyzrálé světlé ovoce se špetkou černého rybízu a černého bezu. Potěší také měkce pikantní závěr.

Prvním ze dvou červených bylo Svatovavřinecké 2013 v pozdním sběru. Není to odrůda, kterou bych vyhledával, a ani v tomto případě mne víno z ní příliš nenadchlo. Ve vůni výrazně kořenité tmavé peckoviny. V tenčím těle opět kořenité třešně a višně, v závěru bylo víno výrazně pikantní, avšak bez delší dochuti.

Pro mne celkově nejlepším vínem bylo ještě mladé, ale mimořádně perspektivní Zweigeltrebe 2013 v pozdním sběru. Ve vůni jemně kořenité višně v čokoládě. V bohaté chuti převládaly tmavé peckoviny, zřetelné byly sládnoucí třísloviny. Již nyní příjemně pitelné víno, které však bude za rok opravdu elegantní a velmi vstřícné. Alespoň doufám! Víno zrálo 10 měsíců v bariku z francouzského dubu.

Závěr byl sice trošku netradiční, ale příjemný - Kukvický klaret 2012, zemské víno z frankovky. Suchý, lehounce narůžovělý klaret s vůní přezrálých, kompotovaných tmavých peckovin. Stejně tak v plnější chuti, šťavnaté víno s pikantním závěrem.

Myslím, že Martinovi se premiéra vydařila, i když nebyl se svojí prezentací zcela spokojen. Každopádně se těšíme za rok, kdy snad přijedou oba Čapkové, a ten starší nám, jak vždy očekáváme, zazpívá něco se svého moravského repertoáru. Takže posílám pozdrav do Hrušek!

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Sauvignon 2013 - 9,1 bodu (z 10 možných), Zweigeltrebe 2013 a Tramín červený 2013 - 8,9 b., Chardonnay 2013 - 8,7 b., Rulandské šedé 2013 - 8,6 b., Veltlínské zelené 29013 - 8,5 b., Kukvický klaret 2012 - 8,4 b., Ryzlink vlašský 2013 a Svatovavřinecké 2013 - 8,3 b., Sylvánské zelené - 8 b. a Ryzlink r