Ochutnávka vín Španělsko od severu k jihu

Ochutnávka "Španělsko od severu k jihu" dne 15.10.2014

Přechutnávání od severu až po jih

Přiznám se, že jsem se nesnažil zjistit, kolikrát již Vladimír Hrbek prezentoval ve Viničním altánu španělská vína dovozní společnosti BMC Brno. Tipoval bych to tak na tucet výborných degustací s opravdu laskajícími víny.

I tentokrát si můj oblíbený mezinárodní degustátor a milovník vín připravil malé putování po španělských vinařstvích od severu k jihu země. Bylo to dvanáct zastávek, každá jiná - barvou, chutí i stupněm kvality. Zaplněný „hlavní sál” Viničního altánu ochutnával - a těšil na každý další vzorek.

S téměř všemi z ochutnávaných vín jsme se ve Viničním altánu již setkali. Každopádně většina z nich byla ročníkovou novinkou, takže ti s geniální chuťovou pamětí mohli srovnávat.

Vstupním vínem bylo Vegapassio Blanco 2012 z oblasti La Mancha, cuvée odrůd Macabeo a Sauvignon Blanc. Ve vůni ovocně-minerální, stejně tak v chuti. Převládaly světlé peckoviny s jemnou pecičkovou hořčinkou. V závěru bylo víno měkce pikantní.

Ještě více mi chutnalo „zemské” Chardonnay Nuviana Blanco 2013 I.G.P. Valle del Cinca. Ve vůni lehce máslové nazrálé světlé ovoce. Stejně tak v zakulacené, spíše šťavnaté chuti, která byla v záměru měkce pikantní. Identické víno jsme ochutnávali již loni v prosinci, myslím, že mu ležení v láhvi prospělo. Opět výborný poměr cena/výkon!

Již loni v létě mi víno Viňa Vilano Verdejo 2012 z oblasti Rueda DO mi připadalo proti předchozímu ročního trošku odlišné. Mělo méně černého rybízu a černého bezu, ale zároveň více citrusů, hlavně mandarinek. A to ve vůni i v chuti. Po více než roce se černý bez a černý rybíz neobjevili, dokonce se mi zdálo, že ubylo i citrusů na úkor minerálních tónů. Ve vůni i chuti spíše převládaly broskve i pecičkou, v pikantním závěru se objevila jemná grepová hořčinka. Dva roky staré víno bylo sice ještě dobře pitelné, ale poněkud ztratilo svěžest a pikantní šmrnc.

Po bílých vínech následovalo růžové - El Coto Rosado 2013 z oblasti Rioja D.O.Ca. Velmi vstřícné, řekl bych až sofistikované růžové cuvée z odrůd Tempranillo (50 %) a Garnacha (50 %) mi připomínalo kvalitní vína z jižních francouzských apelací. Ve vůni kombinace lesních plodů s tmavými peckovinami, z níž zřetelně vyčnívaly zahradní jahody. V chuti plné, ovocně-minerální a dostatečně pikantní v závěru na patře.

První červené, Viňa Vilano Roble 2013 z oblasti Ribera del Duero D.O., bylo ještě mladé na to, aby v maximální míře ukázalo svůj potenciál. Odrůda Tempranillo, ve vůni lesní směs, lehce džemovitá s jemným dotykem čokolády. V chuti tmavé ovoce, vanilka, čokoláda, zřetelné třísloviny. Víno má pěkný potenciál, musí však ještě minimálně rok ležet v láhvi.

A pak jsme se vrhli do skutečného víru vášně pro červená vína vysoké kvalitu za milosrdné ceny. Začala to Viňa Jaraba Crianza 2009 z oblasti La Mancha DO. Cuvée odrůd Tempranillo (80 %), Cabernet Sauvignon (10 %) a Merlot (10 %) vonělo po tmavém, lehce džemovitém ovoci. V chuti nazrálá a uhlazená směs tmavých peckovin a lesní směsi s jemnou stopou čokolády a jižních bylinek. Víno bylo po osm měsíců líbáno použitým dubovým sudem.

Neméně zajímavé, byť možná ne tak okamžitě vstřícné bylo následující El Coto Crianza 2010. Byla to vlastně odrůdová kupáž (Tempranillo z deseti míst v oblasti Rioja) s decentní vůní tmavého ovoce, čokolády a lehkých dubových tónů. V chuti ovocné, spíše jemné a uhlazené (dost tradiční „dámský” styl vín z Rioji) s lehkým s náznakem čokoládového závoje a s pikantním závěrem. U všeobecné dražších vín z této denominace o něco vyšší cena.

Následovalo víno pro potěšení. Tak nějak bych velmi obecně charakterizoval stoprocentní odrůdu Bobal pod názvem Corolilla Crianza, ročník 2010. Víno s bohatou vůní tmavého, hodně vyzrálého ovoce, a s jemnou čokoládou. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny, višně, sušené švestky a lehounká vanilka. Tělo uhlazené, a v dochuti měkce pikantní. Výrazně extraktivní víno, které zrálo deset měsíců v bariku z francouzského dubu, a bylo dřevem opravdu vášnivě políbeno.

Rozhodně atraktivní bylo následující „Bordeaux cuvée” z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Petit Verdot s poněkud tajemným názvem 1564 Laude, ročník 2010. Víno z Bodegas Octaviana v oblasti Vino de la Tierra de Castilla zrálo 10 měsíců v bariku z amerického a francouzského dubu. Jeho vůně byla jednoznačná - višně v čokoládě. V chuti to již byla směs nazrálého tmavého ovoce se stopou čokolády. Tělo uhlazené s lehounkou pikantností, v dochuti se začaly prosazovat spíše tmavé lesní plody. Víno má před sebou ještě pěknou budoucnost, pokud zůstane ležet v láhvi.

A teď jedna stálice: Viňa Jaraba Azagador Reserva z Bodegas Pago de la Jaraba, v tomto případě ročník 2008. Velmi harmonické cuvée odrůd Tempranillo (70 %), Cabernet Sauvignon (20 %) a Merlot (10 %) s vůní nazrálé, džemovité lesní směsi. Chuť téměř identická, již zřetelně uhlazená, bohatá s jemnými tóny kůže v závěru na patře. Víno, které zrálo 12 měsíců v bariku, je již na svém vrcholu, a doufám, že na něm ještě pár let vydrží.

Na závěr červených vín skutečná lahůdka. A tou je Coto Imaz Reserva 2008. Krásná Rioja s vůní jemně kořenitého tmavého ovoce. Chuť vyzrálá, uhlazená až sametová, velmi elegantní. Jemné a sladké třísloviny, závěr bohatě ovocný. Víno zrálo 16 měsíců v bariku z amerického (80 %) a francouzského (20 %) dubu.

Na další cestě za španělskými víny jsme skončili na samém jihu Španělska, v Bodegas Malága Virgen ve vinařské oblasti Malaga D.O. A osladili jsme si večer vínem Sol de Malaga z odrůd Pedro Ximenéz a Moscatel, které zrálo šest měsíců v dubovém sudu. Bohatá vůně datlí, fíků a hrozinek. V těle hutné, sladké, ale bohatě ovocné. Ani výrazný zbytkový cukr nepotlačil krásnou chuť tekutých sušených plodů.

Španělská vinařská cesta s Vladimírem Hrbkem a s víny z nabídky BMC Brno ještě chvíli pokračovala přechutnáváním oblíbených vzorků. Jako již tradičně...

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Coto Imaz Reserva (9,3 bodu (z 10 možných), 1564 Laude Crianza - 9,1 b., Viňa Jaraba Azagador Reserva - 9 b., Corolilla Crianza - 8,9 b., Sol Malaga - 8,8 b., El Coto Rosado, Viňa Jaraba Crianza a El Coto Crianza - 8,7 b., Nuviana Blanco a Viňa Vilano Verdejo - 8,6 b., Viňa Vilano Roble - 8,5 b. a Vegapassion Bianco - 8,3 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý