Ochutnávka vín Krásná vína z Tokaje (Maďarsko)

Ochutnávka "Krásná vína z Tokaje (Maďarsko)" dne 29.10.2014

Tokajský večer s ambrózií na závěr

Stalo se již tradicí, že s počínajícími chladnými se ve Viničním altánu objeví manželé Chvátalovi ze známe zbraslavské vinotéky a představí nám další vína ze své bohaté tokajské nabídky. Tradice zůstala neporušena i letos. Tentokrát to bylo deset vín z pěti vinařství v Tokaji. A musím přiznat, že ač milovník spíše suchých vín, tentokrát to bylo tak, že čím sladší bylo víno, tím vyšší kvalitu jsem u něj objevil. Samozřejmě, až na drobné výjimky.

Prvním vínem z nabídky jejich dovozní firmy Vinarka.cz byl suchý Tokaji Sárgamuskotály 2011 z vinařství Majoros. Tento Muškát žlutý voněl po květech akátu, lípy a medu. V chuti samozřejmě suchý, ovocně-květinový s lehkou stopou medu a lipového květu. V závěru středně pikantní.

O poznání zajímavější i sofistikovanější byl Tokaji Birtokbor barrique 2010 ze stejného vinařství, cuvée odrůd Furmint a Hárslevelü (50/50). Rovněž suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (4,5 g/l) i kyselinou (7,2 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemné tóny medu, minerálů a vzdálený závan dubu. V chuti téměř identické, možná s výraznějšími tóny dřeva a stopou citrusů. V závěru je víno, které zrálo minimálně 6 měsíců v bariku, zřetelně pikantní.

A tím skončila suchá vína. Následovalo polosladké (32 g/l zbytkového cukru) Tokaji Sárgamuskotály 2007 z vinařství Sajgó. Ve vůni jemné citrusy, květiny a náznak minerálů. V chuti bohatě nasládlé, vyzrálejší a ovocné s dotykem květin a medu. V těle jemně pikantní s lehounkou grepovinou v závěru na patře.

Ještě sladší i bohatší bylo Tokaji Hárslevelü 2009 z vinařství Kiss. Toto sladké víno (55 g/l zbytkového cukru) vonělo po přezrálém světlém ovoci a lipovině. Stejně tak ve sladší, ale nikoliv přeslazené chuti díky dostatečné kyselině (7,4 g/l). Bohaté, uhlazené a jemně pikantní víno za dobrou cenu.

Pro mne jedním z nejlepších vín večera, což i hosté ocenili svým zájmem, byl Tokaji Samorodni 2003 z vinařství Kiss. Sladké víno (53 g/l zbytkového cukru), s bohatou a mnohovrstevnou vůní (sušené ovoce), citrusy, med, stopa ušlechtilé plísně. V chuti jsem navíc cítil také lipovinu, v dochuti pak převládaly sušené meruňky. Pikantní závěr zabalený do lehkého botrytického kabátku. Víno kvasilo i zrálo v dubovém sudu.

Jen malinko na „samorodným” zaostalo moderní Tokaji Andrássy cuvée 2007 z vinařství Andrássy. Víno z odrůd Furmint a Hárslevelü (Lipovina) mělo 57,6 g/l zbytkového cukru a 6,6 g/l kyselin. V delikátní vůni jsem cítil žlutý meloun, med, přezrálou hrušku, ale i minerální tóny. Víno zrálo pouze v nerezu.

A opět vysoká kvalita - Tokaji Nápaldás 2011 z vinařství Tokajbor Bene. Opět cuvée z odrůd Furmint a Hárslevelü, výrazně sladší (81 g/l zbytkového cukru) s výraznější kyselinou (7,9 g/l). Výrazná, plná vůně lipoviny a medu. V chuti výrazně sladké, plné přezrálého ovoce, lehce medové a měkce pikantní v závěru.

Následoval „tříputňový” Tokaji ASZÚ 2005 z vinařství Sajgó, prostě tokajská "klasika". Sladké, nikoliv sladká voda, ale plné víno bohaté ve vůni i chuti na sušené plody. Navíc je zde také přezrálá hruška, jemná mineralita, stopa botrytidy. V chuti vystupují hrozinky a fíky, tělo je vyzrálé, elegantní s jemnou pikantností v závěru. Víno vyrobené tradiční metodou zrálo v dubovém sudu.

Ještě sladší bylo následující víno ze stejného vinařství. Tokaji Furmint Késöi Szüretelésü 2007 mělo 112 g/l zbytkového cukru, v e vůni ovocně-medové s převahou sušených plodů a stopou botrytidy. V těle vyzrálé, uhlazené, chuťově spíše středně sladké. Kombinace ovoce a medu působila elegantně s jemně pikantním ocáskem.

A na závěr naprostá delikatesa, ambrosie a lék - Tokaji ASZÚ 6 puttoynos Sárgamuskot 2005 z vinařství Kiss. Tento „šestiputňový” Žlutý muškát měl 115 g/l zbytkového cukru a dramatickou kyselinu - 11,6 g/l. Krásná a výrazná vůně (přezrálé ovoce, hrozinky, květiny), ale to nebylo nic proti neuvěřitelné ovocně-medové chuti, bohaté na sušené citrusy. Tělo sladké mladice, nádherně svěží a úžasně pikantní. Opravdová ambrózie, kudy teče, tudy léčí, čemuž odpovídá i cena.

A to je dostatečná tečka za sladším, ale inspirujícím večerem s Tokajem. A ještě hodnocení „vrcholovým týmem”: Tokaji ASZÚ 6 puttoynos Sárgamuskot - 9,4 bodu (z 10 možných), Tokaji ASZÚ 3 puttoynos - 9,2 b., Tokaji Furmint Késöi Szüretelésü - 9,1 b., Tokaji Samorodni a Tokaji Andrássy cuvée - 9 b., Tokaji Hárslevelü - 8,9 b., Tokaji Sárgamuskotály a Tokaji Nápaldás - 8,8 b., Tokaji Birtokbor barrique - 8,6 a Tokaji Sárgamuskotály - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý