Ochutnávka vín Quinta de Santa Eufemia (Porto)

Ochutnávka Quinta de Santa Eufemia (Porto) dne 18.11.2014

Sladké a dobré - portské!

Přiblížily se vánoční svátky, a tak se ve Viničním altánu objevila portská vína. Jako již tradičně z nabídky dovozní společnosti Dobré Portské manželů Košanových. Paní Martina Košanová nám tentokrát představila devět portských, a to jak tradiční Tawny a Ruby, tak i několik specialit včetně dvou desetiletých.

Nepatřím mezi velké milovníky sladkých vín, nicméně musím přiznat, že většina ochutnávaných vín z vinařství Quinta de Santa Eufemia mi chutnala, zvláště bílá a Tawny. Ale přiznám se, že jednomu jsem rozhodně nemohl přijít na chuť - a to závěrečné novince v růžovém kabátku.

Prvním ochutnávaným vínem bylo Dry White, tedy „suché bílé”, které však mělo k suchému vínu v našem pojetí hodně daleko. Nicméně bylo příjemné. Vůně ovocně-květinová, chuť nasládlá, ovocná (přezrálé hrušky) s měkce pikantním závěrem. Hodně nachlazené je opravdu osvěžující.

Následující Fine White byl bohatší ve vůni i chuti. Vyšší alkohol (19 %) i zbytkový cukr (90 g/l). Ve vůni sušené ovoce (hrušky, fíky), stejně tak v chuti, kde se ještě dají rozeznat hrozinky. Plnější a sladší portské s jistou elegancí.

Stejně sladké i alkoholické bylo první vína z portské „klasiky” - Tawny. Tříleté portské s vůní přezrálého ovoce včetně sušených švestek a květin. V chuti plné, bohaté na sladké tmavé peckoviny, včetně sušených plodů.

Přibližně stejně mi chutnalo Porto Ruby. Mělo sice o něco více zbytkového cukru (105 g/l), ale nechutnalo tak. Ve vůni tmavé peckoviny, hlavně višně v čokoládě. Připomíénalo jemnou griotku - tělo uhlazené a elegantní. Dvouleté portské zrálo 6 měsíců v nerezu.

Velmi zajímavé bylo portské Colheita 2005, které zrálo minimálně sedm let v malém sudu. Ve vůni přezrálé tmavé ovoce, především višně a kompotované švestky. V chuti o něco sladší, vyzrálejší tmavé ovoce (švestky), rovněž v kompotovém provedení.

Portské „později nalahvované” - tedy Late Bottled Vintage 2009 je určeno hlavně těm, kteří nechtějí čekat mnoho let na klasické ročníkové portské. To ovšem neznamená, že musí být v každém případě méně kvalitní. Přiznám se, že LBV 2009 mi chutnalo méně než loni prezentované LBV 2005. Ve vůni bohaté višně v čokoládě. Stejně tak v chuti, která byla poněkud kořenitější se stopou bylinek. Trochu mi připomínalo chuť sirupu proti kašli. Víno zrálo 4 roky v sudu.

Následovaly dvě desetileté lahůdky. Nejprve 10 Years Tawny s vůní sušeného, jemně kořenitého ovoce. Chuť identická, jemně bylinná s tóny sušené kůry citrusů.

Rozhodně nejlepším portským večera bylo 10 Years White - desetileté bílé s vůní jemně kořenitého sušeného a kandovaného ovoce. V chuti velmi výrazné, opět sušené ovoce, příjemné sladké s jemně kořenitým závěrem. Výrazně fajnové a elegantní víno, řekl bych lék, po kterém se mlaská!

Rozhodně jsem však nemlaskal po závěrečném víně Porto Rosé. Vůně s převahou třešní a jahod, chuť přeslazená, plochá, bez náznaku pikantnosti. Cukrová kompotová voda, která rozhodně ničím nezaujme! Velké zklamání u tak špičkového vinařství. Nicméně až na poslední víno to byl opravdu skvělý vinný, byť sladký, zážitek!

„Vrcholový tým” (tentokrát jen v pánském složení) byl na body rozhodně štědrý: 10 Years White - 9,4 bodu (z 10 možných), 10 Years Tawny - 9,2 b., Colheita 2005 a Tawny - 8,9 b., Fine White, Ruby a LBV 2009 - 8,8 b., Dry White - 8,7 b. a Porto Rosé - 7,7 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý