Ochutnávka vín Vinařství Bettiny Lobkowicz (Mělník)

Ochutnávka Vinařství Bettiny Lobkowicz (Mělník) dne 1.12.2014

Tentokrát bez paní Bettiny

Paní Bettina Lobkowicz se letos nemohla zúčastnit pravidelné prosincové prezentace svých vín ve Viničním altánu. Ale na druhé straně jsme poznali technologa a sklepmistra mělnického vinařství Roberta Žáru, a i to byla velmi zajímavá zkušenost.

Představil nám dvanáct vín z ročníků 2007 až 2014 - šest bílých, dva sekty vyrobené tradiční metodou a čtyři červená vína.

Vstupním bylo zcela pochopitelně mladé bílé víno, v tomto případě Muškát moravský 2014. Zemské víno s vůní jemných citrusů a jemného muškátu. V chuti lehčí, ovocný (citrusy) svěží a velmi pikantní. V závěru mne oslovila delikátní grepová hořčinka.

Následovala bílá Lady Lobkowicz, jakostní známkové víno. Cuvée odrůd Müller Thurgau (65 %) a Muškát Moravský (35 %) s jemnou ovocně-minerální vůní. V chuti měkce ovocné se vzdálenou stopou muškátu a s náznakem minerálů. Lehčí a pikantní víno, ideální k jídlu i pro běžné pití.

Výrazně suchý byl jakostní Müller Thurgau 2013. Ve vůni ovocně-minerální se stopou květin. V chuti identický, opět lehčí, bohatý na peckoviny i s pecičkou v závěru na patře.

Čtvrtým vínem z této série nekomplikovaných bílých vín bylo zemské LobkowiCZ bílé, cuvée vín z ročníku 2012 (Ryzlink rýnský - 90 %) a 2013 (Muškát moravský - 10 %). Suché víno s výraznou aromatikou světlých peckovin. Chuť ovocná, jemně zakulacená, šťavnatá a pikantní. Příjemné víno především pro gastronomii.

Následující dvě bílá vína měla přece jen osobitější charakter. Nejprve Pinot gris 2013 v pozdním sběru s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l a 6,7 g/l). V chuti ovocné, šťavnaté, jemně minerální. Přes trošku vyšší zbytkový cukr působilo spíše suchým dojmem.

Velmi příjemný byl jakostní Tramín 2013 s parametry minimálně pozdního sběru. Polosladké víno (16,8 g/l zbytkového cukru) s ovocně-minerální vůní (zřetelná stopa exotického liči). V chuti měkce ovocné (citrusy), šťavnaté a lehce nasládlé víno s pikantní koncovkou.

Následovaly dva sekty, moje již tradičně nejoblíbenější část prezentace vín z mělnického vinařství.

Prvním byl sekt Bettina Lobkowicz Brut (Ryzlink rýnský). Příjemně suchý ze sklizně 2011 s lákavou vůní světlého ovoce a jemných kvasinek. Chuť měkce ovocná (převážně světlé peckoviny), lehce pikantní s bohatým perlením a delší dochutí.

Můj velký favorit - sekt Bettina Lobkowicz Cuvée Brut (burgundské cuvée z odrůd Rulandské bílé, Rulandské šedé, Rulandské modré a Chardonnay). Vůně bohatě ovocná s jemnou mineralitou. Chuť šťavnatá, zakulacená a měkce ovocná. V delším, lehounce minerálním závěru byl sekt příjemně pikantní.

Prvním ze čtyř červených vín bylo jakostní známkové cuvée Lady Lobkowicz z odrůd Modrý Portugal 2007 (93 %) a Zweigeltrebe barrique 2006 (7 %). Ve vůni kořenité tmavé ovoce s dotykem kůže. Chuť ovocná, jemně minerální, a opět s náznakem kůže. V závěru decentně pikantní. Víno s výborným poměrem cena/výkon.

A to platí i o zemském LobkowiCZ, což je cuvée čtyř vín z ročníků 2008 a 2010 - Rulandské modré barrique, Rulandské modré, Svatovavřinecké a Zweigeltrebe barrique. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. V chuti ovocné, kulaté a uhlazené se zřetelnou pikantností v závěru.

A na konec dva modré pinoty. Prvním byl Pinot noir 2007 v pozdním sběru. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce, jemně kořenité se stopou kůže. Také v chuti bylo víno bohaté na tmavé peckoviny, navíc s přídavkem lesní směsi. V těle uhlazené s jemnou kořenitou stopou v malinko pikantní koncovce.

Vinnou tečkou byl Pinot noir 2010 v pozdním sběru, barrique. Vůně příjemně ovocná v jemně kompotovém stylu. Chuť ovocná, uhlazená a měkce pikantní. Víno má před sebou ještě mnohaletou perspektivu dalšího zrání v láhvi.

A jak vína hodnotil téměř kompletní „vrcholový tým”? Takto: Sekt Bettina Lobkowicz (burgundské cuvée) - 8,9 bodu (z 10 možných), sekt Bettina Lobkowicz (Ryzlink rýnský) - 8,8 b., Pinot Noir 2010, barrique - 8,7 b., Tramín 2013 - 8,6 b., Lady Lobkowicz červené a Pinot noir 2007 - 8,5 b., LobkowiCZ bílé - 8,4 b., Pinot gris 2013 a LobkowiCZ červené - 8,2 b., Lady Lobkowicz bílé - 8 b., Muškát moravský 2013 - 7,9 b. a Müller Thurgau 2013 - 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý