Ochutnávka vín Zarazické vinařství (Veselí nad Moravou)

Ochutnávka Zarazické vinařství (Veselí nad Moravou) dne 8.12.2014

Mladé vinařství s nadějnou perspektivou

Původně plánovanou prezentaci vín Zarazického vinařství z Veselí nad Moravou jsme museli odložit o půl roku, takže moje nejistota z neznámého se jen prodloužila. Poté, co zástupce vinařství a hlavní tvůrce vín Tomáš Zbořil představil třetí víno, bylo mi jasné, že na moravském vinném nebi se objevila nová hvězdička.

Tomáš Zbořil otevřeně přiznal, že jejich dvouleté vinařské působení bylo především založeno na metodě „”pokus omyl". Bez speciálního vinařského vzdělání se však po dvou letech dostali k mimořádně zajímavým vínům. Ne všechna jsou sice ideální, ale většina z nich mne opravdu potěšila. A nejen mne, což vysílám směrem k těm, kteří si v předvánočním čase nenašli cestu do Viničního altánu.

Zahájili jsme vinařovou prémií - mladým vínem Müller Thurgau 2014, zatím nezatříděným a nenalahvovaným pro trh. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, lehce minerální. Chuť ovocná, lehounce naoxidovaná jako projev selského stylu vína, které bylo v koncovce výrazně pikantní.

Následující Sylvánské zelené 2013 v pozdním sběru mne trošku polekalo, a to mimořádně vysokou kyselinou (9,3 g/l). Ve vůni ovocně-květinové, lehounce minerální. V chuti světlé peckoviny a stopa minerálů. Výrazně pikantní víno díky zmíněné kyselině.

Třetím vínem, opět v poněkud „”selském stylu", byl Tramín červený 2013 ve výběru z hroznů. Opět lehce naoxidované víno (připomínalo tokajská vína vyrobená klasickým stylem) s ovocně květinovou vůní. V chuti identické, v závěru výrazně pikantní.

Zřetelný obrat k lepšímu nastal počínaje Veltlínským zeleným 2013 v pozdním sběru. Suché víno s pěknou vůní světlého ovoce, delikátních tónů po mandlích, a především zeleného pepře. V zakulacené a příjemně pikantní chuti se ještě zřetelněji projevily ovocné a pepřové tóny.

Následoval Ryzlink rýnský 2013, zemské víno s výraznější kyselinou (8,4 g/l). Ve vůni světlé ovoce, jemný lipový květ a stopa minerálů. V chuti ovocně-květinový s malinko štíhlejším tělem a výraznou pikantností v koncovce. Pro lepší kondici musí víno ještě ležet v láhvi, řekl bych tak rok!

Výrazný obrat k vyšší kvalitě vyvrcholil Rulandským bílým 2013 v pozdním sběru. Suché, jemně „”mléčné" (zatím bez konečné filtrace) víno, jehož hrozny se urodily na vinicích Vinařství Lahofer. Atraktivní, krásně pitelné víno s vůní světlých peckovin a jemných minerálů. V chuti plnější, zakulacené, lehounce nasládlé s jemnými tóny medu a minerálů v delší dochuti. Nejraději bych ho pil již nyní bez dalších zásahů ve sklepě!

Potěšilo také Cuvée Naděje 2013, růžové víno z odrůd Zweigeltrebe a Svatovavřinecké (15 %). Suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (4,5 g/l), hezky vyvážené s vůní jahod, malin, a s jemným minerálním „”štychem". V chuti opět jahoda a další plody lesní směsi. V těle svěží a pikantní. Příjemné růžové nejen na léto!

A ještě jedno Rulandské bílé, tentokrát (zatím) zemské z ročníku 2014. Ještě „”zakalené" před konečnou filtrací. Ve vůni nazrálé světlé ovoce. V chuti světlé peckoviny, tělo lehce zakulacené, měkce pikantní, ale ještě čekající na konečné zkrášlení. Zatím hodně mladé, zvláště na bílý pinot.

Dalším „”neprůzračným" vínem z ročníku 2014 byl Ryzlink vlašský 2014. Ještě nezatříděné polosladké víno s pěknou ovocnou vůní, v níž převládaly citrusy. V chuti sladší a ovocné s jemným grepem v závěru na patře.

Nefiltrované bylo také Zweigeltrebe rosé 2014. Zdařilé víno s vůní kořenitých tmavých peckovin. Chuť ovocná - pěkně kořenité peckoviny s pikantním ocáskem.

Následovalo další mladé růžové, a opět nefiltrované. Možná ještě o fous přitažlivější. Ve vůní jahody, v chuti směs jahod a tmavých peckovin. Svěží a pikantní víno, které již nyní výborně chutná na patře.

Dvě červená k těm méně zajímavým vínům večera. Frankovka 2014 byla velmi mladá. Ve vůní tmavé ovoce s lehkými kvasnými tóny. V chuti suchá, ovocná a velmi pikantní. Pokud se „”uklidní" aromatika, může být víno pěkně pitelné. Nicméně musí ještě ležet a zrát, ať již v sudu nebo v láhvi.

Jakostní Svatovavřinecké 2013 bylo již vyzrálejší. V barvě však připomínalo spíše malinko tmavší růžové. Ve vůni kompotované tmavé peckoviny. Ve vůni bohatě ovocné, nazrálé a měkce pikantní. Takové letní červené místo růžového.

Přes nepříliš ideální červený „”finiš" však většina vín potěšila, a navíc ukázala na velkou perspektivu mladého vinařství. Pokud se nic dramatického nestane, tak o jeho vínech brzy uslyšíme. A to jen v tom nejlepším smyslu slova!

A téměř kompletní „”vrcholový tým" hodnotil vína takto: Rulandské bílé 2013 - 8,8 bodu (z 10 možných), Cuvée Naděje rosé 2013 a Zweigeltrebe rosé 2014 - 8,6 b., Veltlínské zelené 2013 a Frankovka rosé 2014 - 8,5 b., Rulandské bílé 2014, Ryzlink rýnský 2013 a Ryzlink vlašský 2014 - 8,4 b., Müller Thurgau 2014 a Frankovka 2014 - 8,3 b., Tramín červený 2013 a Sylvánské zelené 2013 - 8 b. a Svatovavřinecké 2013 - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý