Ochutnávka vín Rodinné vinařství Kubík

Ochutnávka Rodinné vinařství Kubík (Velké Bílovice) dne 17.12.2014

Tak zase za rok - s víny od Kubíků

Stalo se již tradicí, že poslední degustace v roce je spojená s víny z rodinného Vinařství Kubík ve Velkých Bílovicích. Jan Vorba, „pražské tykadlo” vinařství, nám tentokrát představil deset vín z ročníků 2011 až 2013, z toho sedm bílých a tři červená.

Vstupním vínem byl Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru, suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (5,7 g/l). Ve vůni lehce nazrálé světlé peckoviny s náznakem minerálních tónů. V chuti ovocné, šťavnaté a pikantní s lehkou minerální stopou. Víno bude v ideální kondici až někdy za rok.

Líbil se mi Sauvignon 2013 v pozdním sběru, opět suché víno s téměř identickou kyselinou a zbytkovým cukrem jako u „rýňáku”. Ve vůni i chuti spíše meruňkově-broskvový. V těle šťavnatý a pikantní, ale může i další rok ležet v láhvi, určitě mu to prospěje.

Na stejnou kvalitativní úroveň bych zařadil Rulandské šedé 2013 v pozdním sběru. Víno na hranici suchého a polosuchého s vůní nazrálého jižního ovoce. V chuti výrazně ovocné, převážně jižní plody (mango, ananas) a šťavnaté s příjemně pikantním závěrem ve středně plném těle.

Polosuché Chardonnay 2013 v pozdním sběru by si zasloužilo ještě alespoň rok pobytu v láhvi. Ve vůni hodně nazrálé světlé ovoce. Stejně tak v chuti (převaha světlých peckovin), která byla šťavnatá a pikantní. V závěru byla cítit jemná pecičková hořčinka.

Polosuchý Tramín červený 2013 v pozdním sběru voněl po květinách (jemná čajová růže) a neskrýval muškátovou stopu. V chuti lehounce nasládlý, zakulacený a šťavnatý, zřetelně ovocně-květinový. V závěru je víno příjemně pikantní.

Trošku mne zklamala Pálava 2013 ve výběru z hroznů, které se urodily na vinici v obci Slup (Znojemsko). Polosladké víno nenabídlo pro mne očekávanou aromatiku ve vůni i chuti. Vonělo jen jemně po ovoci a květinách. Stejně tak v nasládlé chuti byly tóny světlého ovoce a květin poněkud potlačené. V závěru bylo víno měkce pikantní.

Vrcholem mezi bílými víny, ale i celého večera, bylo Chardonnay Opulent 2012 v pozdním sběru, vyrobené metodou sur-li (krášleno na kvasnicích). Příjemná ovocně-květinová vůně s tóny akátového květu a s náznakem karamelu a máslovosti. Chuť plná, kulatá, ovocná s vanilkovými tóny. Závěr měkce pikantní s lehounce „akátovým” (karamelovým) závěrem. Víno zrálo 13 měsíců ve velkém sudu na vinných kalech. Rozhodně ho čeká ještě velká perspektiva.

Prvním červeným byla pro vinařství již tradičně výborná frankovka. Tentokrát to bylo víno z ročníku 2011 ve výběru z hroznů, které jsme ochutnali již na loňské předvánoční degustaci. A kupodivu bodové hodnocení „vrcholového týmu” bylo naprosto stejné jako loni. Velmi kvalitní moravská frankovka s vůní tmavého ovoce, jemných tónů kůže a čokolády. V chuti identická, proti loňsku možná malinko uhlazenější, ale ještě pořád s jemnými tříslovinami.

Jedničkou mezi červenými víny bylo pro mne tentokrát Rulandské modré 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce. V chuti uhlazené, ovocné, jemně džemovité se stopou koření v delší dochuti. Třetina vína zrála v nerezu, další ve velkém sudu a zbývající v bariku.

Nejvíce z červených jsem očekával od závěrečného Zweigeltrebe Opulent 2012 v pozdním sběru, barrique. Bohužel, nakonec se ukázalo jako nejméně přitažlivé. Ve vůni tmavé ovoce, malinko kořenité, ale také s lehkým „bakelitovým” závojem. Tyto tóny byly i v poměrně nevyrovnané chuti s velmi zřetelnou kyselinou.

Po tradiční tombole o láhve vína a delším přátelském přechutnávání jsme si popřáli krásné vánoční svátky a hodně zdraví a krásných vín v novém roce. A znovu se ozvalo na adresu Jana Vorby - „Tak zase za rok!”

Vánočně naladěný „vrcholový tým” v téměř kompletní sestavě hodnotil vína takto: Chardonnay Opulent 2012 - 9 bodů (z 10 možných), Rulandské modré 2012 - 8,9 b., Frankovka 2011 - 8,8 b., Sauvignon 2013 a Rulandské šedé 2013 - 8,7 b., Pálava 2013, Tramín červený 2013 a Zweigeltrebe Opulent 2012 - 8,6 b., Chardonnay 2013 - 8,5 b. a Ryzlink rýnský 2013 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý