Ochutnávka Vinařství Dvořáček LTM (Mikulčice)

Ochutnávka Vinařství Dvořáček LTM (Mikulčice) dne 14.1.2013

Atraktivní vína z mikulčického sklepa

Pěkně bohatou, byť z objektivních důvodů (vyprodaná bílá) poněkud "ochuzenou" sestavu vín pro nás tentokrát připravil Lubomír Dvořáček z mikulčického rodinného vinařství. Jako již tradičně výborná vína, především ta červená, a zasvěcený výklad. Mimochodem, povídání o výrobě košer vína v mikulčickém sklepě mne vždycky dostane!

Takže k vínům. První dvě byla spíše zavíňovací před očekávanými těžšími kalibry. Zemské cuvée Sauvignon & Chardonnay 2011 nicméně potěšilo vůní i chutí vyzrálého světlého ovoce. Harmonické, lehce zakulacené víno s pikantním závěrem. Příjemný vstup.

Následující zemský Ryzlink rýnský 2010 charakterizoval ročník. Stálé velmi pikantní víno s výraznější kyselinkou v dochuti. Ale pořád ještě příznivá perspektiva. Dostatek ovoce (meruňky, broskve) i jemná minerální stopa.

Druhý Ryzlink rýnský, pozdní sběr z ročníku 2011, byl již zcela jiný. Polosladký (kolem 20 g/l zbytkového cukru) s vůní i chutí světlého ovoce, lipového květu a jemného medu. „Čisté” víno bez dodaných kvasinek a čiřidla s elegantním, jemně nasládlým tělem a s pikantním závěrem.

Košer Chardonnay 2011 v pozdním sběru bylo lehce polosladké, bohaté a krásné. Šťavnatě ovocné s jemnými máslovými tóny, ale zároveň plné a hlaďounké. Delší, měkce pikantní dochuť. Velmi vydařené, rozhodně nejlepší bílé víno večera.

Zemský Sauvignon 2011 to po něm neměl lehké, navíc to bylo nejsladší víno večera. Nicméně mnohým udělal radost. Ve vůni medově ovocný s jemnými tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti zakulacený, zřetelně nasládlý se stopou černého bezu v závěru na patře. Ale mohl být o něco pikantnější.

Prvním vínem ze tří odrůdových dvojic byl jakostní Cabernet Moravia 2011. Ovocný, malinko kořenitý s náznakem džemovitých tónů. Lehčí a pikantní víno pro běžné pití.

Srovnávací Cabernet Moravia 2007, jakostní barikové víno, byl pochopitelně vyzrálejší a bohatší ve vůni i chuti (jemně kořenité peckoviny). V dochuti svěží a stále pikantní. Víno zrálo 24 měsíců v bariku z francouzského dubu.

Zweigeltrebe 2011 v pozdním sběru oslovilo milovníky ovocných, nebarikových a lehčích moravských červených vín. Ve vůni výrazná, jemně kořenitá lesní směs. V chuti uhlazené tóny tmavých peckovin (třešně, višně) a koření. Víno na delší pití s lehce pikantní dochutí.

Jeho o tři ro roky starší bratříček v pozdním sběru a v barikovém provedení působil mnohem hutnějším a bohatším dojmem. Ve vůni nazrálé ovoce s lehkými griotkovými tóny, stejně tak v poněkud kořenitější chuti. Nechyběla vanilka po dvouročním zrání v barikovém sudu.

A opět o něco lehčí ovocité víno - Merlot 2011 ve výběru z hroznů. Moravské merloty z vyzrálých hroznů a v patřičně redukované produkci mi vždy udělají radost. Jsou svěží, ovocité a příjemně pikantní - nic těžkého a fádního. To platí i o Merlotu 2011 ve výběru z hroznů. Ve vůni tmavé ovoce s jemně kořenitým závojem. V chuti vyzrálé třešně a višně, opět lehce kořenité a uhlazené. V závěru delikátně pikantní.

Od Cuvée Lueur Rouge 2008 (reserva) ve výběru z hroznů jsem čekal malinko víc. Každá z použitých odrůd (Merlot, Cabernet Sauvignon a Cabernet Moravia) zrála samostatně 24 měsíců v bariku. Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce se stopou koření. Rovněž v chuti, kde vystupovaly až griotkové tóny, a také vanilka. Nějak jsem se nemohl srovnat s výraznější „navoněností” v chuti.

Každopádně Cabernet Sauvignon 2008 ve výběru z hroznů, barrique již dostatečně potěšil moje chuťové buňky. Ve vůni výrazné tmavé peckoviny s lehkým závanem vanilky. V uhlazené, ale pořád ještě dostatečně pikantní chuti bylo výrazně ovocité (vyzrálé třešně a višně) s decentní stopou kůže. Víno zrálo tři roky v bariku.

A to nejlepší na konec - Merlot 2008 ve výběru z hroznů, barrique. V delikátní vůni lehounce kořenité tmavé peckoviny. V těle bohatě ovocné (višně, třešně) se špetkou koření, hladké a malinko pikantní v delší dochuti. Moc pěkná ukázka špičkového moravského merlotu.

A takto hodnotil vína od Dvořáčků stále ještě nekompletní „vrcholový tým”: Merlot 2008 - 9,2 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2011, košer - 9,1 b., Cabernet Sauvignon 2008 a Merlot 2011 - 8,9 b., Zweigeltrebe 2008, barrique a Cuvée Lueur Rouge - 8,8 b., Ryzlink rýnský 2011, Sauvignon 2011 a Cabernet Moravia, barrique - 8,7 b., Zweigeltrebe 2011 - 8,4 b., Ryzlink rýnský 2010 - 8,3 b., Sauvignon & Chardonnay 2011 - 8,2 b. a Cabernet Moravia 2011 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý