Ochutnávka Tanzberg Mikulov, a.s. (sklep v Bavorech)

Ochutnávka Tanzberg Mikulov, a.s. (sklep v Bavorech) dne 16.1.2013

Školení s Tanzbergem

V jubilejní 10. sezoně degustací ve Viničním altánu představil vína z Tanzbergu sám jeho majitel Dr. Vladimír Železný. Naplněný „velký sál” si vyslechl jeho vinařskou filozofii i různá historická exposé. A hlavně ochutnal deset prvotřídních vín ze sklepa v Bavorech, která mne již více než deset let pravidelně a velmi intenzívně oslovují.

Velmi elegantně jsme se „zavínili” sektem Chardonnay-Ryzlink rýnský 2008 brut, kupáží v poměru 60/40. Můj oblíbení sekt s vůní nazrálých světlých peckovin a jemných minerálů. V chuti měkce ovocný, suchý, ale s jemnou zakulaceností v těle. Dochuť pikantní, perlení bohaté s jemnými bublinkami. Zatím relativně mladé s nadějnou perspektivou dalšího růstu do krásy!

V pořadí druhý vzorek byl u mne jednička večera. Ryzlink vlašský 2011 v pozdním sběru z vyhlášené viniční trati Goldhamer již ve své mladé formě nabídl krásnou ukázku této tradiční moravské odrůdy. Suché víno (0,4 g/l zbytkového cukru) s vůní nazrálého světlého ovoce a minerálů. V chuti měkce ovocné s pikantním, lehounce zakulaceným tělem, a s delším, velmi svěžím závěrem. I toto víno se bude ležením v láhvi v horizontu několika let jen zlepšovat.

Pinot gris 2010 v pozdním sběru z viniční trati Turold zřejmě neuspokojil většinu milovníků této v posledních letech u nás až překvapivě oblíbené odrůdy. Své zde asi sehrál ročník sklizně, tedy především výrazná kyselina (6,7 g/l), která u „šedivky” bývá spíše nenápadná, často zastřená vyzrálým jižním ovocem a zřetelnějším zbytkovým cukrem. Ve vůni kombinace jižního ovoce a minerálních tónů, v suché chuti opět nazrálé světlé ovoce, špetka minerálů a výraznější kyselinka v závěru na patře. Víno musí ještě nějaký ten rok ležet, aby se více zakulatilo.

Chardonnay z Tanzbergu mne vždy potěší. A ročník 2011 v pozdním sběru z Turoldu měl vše, co pěkné chardonnay potřebuje: bohatou vůní (nazrálé světlé ovoce s jemnými máslovými tóny), plné tělo (ovoce, máslové tóny s náznakem sladké kukuřice) a pikatní, delší závěr. A je se opakuji: když si poleží, bude ještě krásnější!

Velmi zdařilé byly oba ryzlinky ze Slunečné. Ryzlink rýnský 2010 v pozdním sběru měl vyšší kyselinu (8,9 g/l) a menší zbytkový cukr (5,1 g/l). Vůně výrazně ovocná (meruňka, broskev) s lehkou stopou lipoviny. V pikantní chuti byly kromě ovoce zřetelné i delikátní medové tóny se špetkou lipového květu. A nechyběl lehce nasládlý ocásek.

Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru měl podle očekávání o poznání nižší kyselinu (7,4 g/l) a vyšší cukr (9,1 g/l). Tento polosuchý „rýňák” zaujal především vyšším obsahem minerálních tónů ve vůni i chuti, a také o něco lehčím stylem. Sauvignon 2011 v pozdním sběru z Turoldu patřil u mne k nejlepším bílým vínům večera. Suchý (jen 0,6 g/l zbytkového cukru), ve vůni meruňky, broskve a výrazný černý rybíz. V chuti identický, pěkně pikantní, a v závěru na patře nejen ovoce a černý rybíz, ale také tóny černého bezu.

Prvním červeným byl Merlot 2008 v pozdním sběru z viniční trati Pod Pálavou. Velmi příjemné, bohatě ovocité víno ve vůni i chuti. Klasická lesní směs (borůvky, trochu ostružin) v chuti doplněná jemnými tóny kůže a čokolády. Další hezký moravský merlot, který jsme ve Viničním altánu v posledních letech ochutnali.

A ještě o chloupek víc jsem si cenil Pinotu noir 2007 ve výběru z hroznů (trať Anenský vrch). Ve vůni i chuti hodně vyzrálá tmavá lesní směs, doplněná stopou kůže a čokolády. V těle uhlazené, jemné a elegantní víno s jemně pikantním ocáskem.

Ale vůbec nejvíc jsem se potěšil posledním vínem večera, kterým byl Cabernet Sauvignon 2007 v pozdním sběru z vinice Turold. Ve vůni tmavé peckoviny, kůže a čokoláda. Stejně tak v uhlazené chuti, která působila velmi elegantně. Krásný moravský Cabernet Sauvignon, opravdu inspirativní tečka za nesmírně zajímavým večerem, který nepochybně obohatil nejen chuťovou paměť přítomných milovníků vín, ale určitě rozšířil i jejich „vinný přehled”.

„Vrcholový tým” byl tentokrát kompletní - a takto ohodnotil ochutnávaná vína ze sklepa v Bavorech: Ryzlink vlašský 2011 - 9,1 bodu (z 10 možných), Pinot noir 2007 a Cabernet Sauvignon 2007 - 9 b., Ryzlink rýnský 2010, Ryzlink rýnský 2011 a Sauvignon 2011 - 8,9 b., Sekt Chardonnay-Ryzlink rýnský 2008, Chardonnay 2011 a Merlot 2008 - 8,8 b. a Pinot gris 2010 - 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý