Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice)

Ochutnávka Vinařství Proqin (Velké Němčice) dne 21.1.2013

Proqin se vším všudy

Sabráž na tři způsoby (šavlí, sektovou sklenkou a podšálkem), a k tomu tucet výborných vín z Velkých Němčic - takové bylo již druhé vinné představení Martina Prokeše z Vinařství Proqin ve Viničním altánu během čtrnácti dnů. Obě zaplnila hosty tamní „hlavní sál”.

Proti vínům z Kolby, která jsme s Martinem ochutnali před tím, měla vína z Proqinu rozhodně více bublinek (4 sekty) a navíc byla o nějaký ten rok mladší. Kvalitu nesrovnávám...

Vstupní Veronique Neuburg Cuvée, sekt z Neuburského (60 %), Ryzlinku vlašského a špetky Mülleru Thurgau byl vyroben tradiční metodou zráním v láhvi s nižším tlakem, a tudíž byl uzavřen jen „pivní” korunkou. Příjemně ovocné, nekomplikované a osvěžující „bublinky” s nižším alkoholem (10,5 %) a lehkým zbytkovým cukrem.

Následující Stephanus Riesling sekt Brut, vyrobený samozřejmě tradiční metodou, patří již několik let k mým nejoblíbenějším. Cuvée vyrobené z Ryzlinku rýnského (70 %) a Ryzlinku vlašského (30 %) bylo suché s vůní ovoce, jemných minerálů a lehkých oříškových tónů. V chuti výrazně ovocný sekt, velmi pikantní, opět s jemným oříškovým „štychem” v závěru na patře.

Velmi mu konkuroval další suchý sekt - Mathias Pinot-Chardonnay Brut (poměr odrůd 70/30). Ve vůni ovocný s jemnými máslovými a medovými tóny. V zakulacené chuti nazrálé světlé ovoce, v závěru pak příjemně pikantní. O něco mazlivější sekt, který zrál, stejně jako ten předchozí, 18 měsíců v láhvi.

Spíše „dámské pití” zastupoval sekt Petronilla Muscat Cuvée, šumivé víno vyrobené tradiční metodou z Muškátu moravského, pocházejícího z různých vinic. Polosladké „bublinky” s nižším tlakem v láhvi (uzavřené kovovou korunkou) a menším alkoholem (10 %). Ve vůni vyzrálé ovoce, stopa muškátu a karamelových tónů. V chuti identické, nasládlé, ale přitom s pikantní dochutí. Moc pěkné víno k dezertu, nebo hodně vychlazené v horkých letních dnech - jen tak. Ale nejlépe ve dvou!

Prvním tichým vínem bylo mešní Neuburské 2011 v pozdním sběru. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l) a ovocnou vůní, v níž bylo z počátku cítit i živočišné tóny. V chuti vyzrálé světlé ovoce, tělo hladké, zakulacené a jemně pikantní v závěru. Dobře pitelné víno na delší trať.

Následující Sauvignon Blanc 2011 v pozdním sběru byl pro mne rozhodně nejlepším bílým vínem večera. Suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6,9 g/l - 5,9 g/l). Ve vůni hodně nazrálé světlé peckoviny s lehkým minerálním „štychem”. V chuti výrazné světlé peckoviny, lehounce zakulacené s delší pikantní dochutí, v níž se prodíraly na patro tóny černého rybízu.

Další mešní víno, Pinot Blanc 2010 v pozdním sběru, bylo polosuché (10,4 g/l zbytkového cukru) s vůní nazrálých světlých peckovin. Rovněž v uhlazené chuti a s pikantním závěrem. Pěkně šťavnaté víno na delší pití.

Jemu na úrovni bylo také další polosuché víno - Pinot Gris 2011 v pozdním sběru. Vyšší zbytkový cukr (9,7 g/l), a na ročník 2011 překvapivě výrazná kyselina (7,1 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce (především broskev) a lehké minerální tóny. Rovněž v chuti, která byla vyvážená, zakulacená, jemně nasládlá a plnější v delším závěru, byly bohaté ovocné tóny.

Velmi se mi líbil také Tramín červený 2011 ve výběru z hroznů. Polosladké (21,7 g/l zbytkového cukru), ale také velmi svěží a pikantní víno. Ve vůni kořenité ovoce a lehounká stopa bergamotu. V chuti uhlazené, ovocně-květinové. Možná až překvapivě nepůsobilo tak sladce, jak jsem očekával. Nasládlé, ale svěží víno s pikantní koncovkou. A nechybí mu ani jistá elegance.

Posledním mešním vínem večera byl Cabernet Moravia 2011 v pozdním sběru, výrazně ovocité červené s vůní lehce kořenité lesní směsi. V malinko lehčím těle bylo rovněž kořenité ovoce s poměrně svěžím, pikantním závěrem. Příjemné „letní” červené, nebo víno, které bych nechal ještě nějaký rok ve sklípku.

Tam si může poležet i Pinot Noir 2011 ve výběru z hroznů, ale již nyní toto krásně extraktivní víno (33 g/l bezcukerného extraktu) potěší. Příjemná vůně jemně kořenité lesní směsi. V chuti bohatě ovocné, uhlazené až sametové s dostatkem sladkých tříslovin. Potěší i delikátní stopa po toustu. Nejlepší červené víno večera, jedno z nejlepších ze všech vzorků.

Velmi zajímavý byl také závěrečný Neronet 2011 ve výběru z hroznů. Ve vůni ostružiny a borůvky, v chuti bohatá lesní směs, jemně kořenitá s náznakem vanilky. Stále ještě svěží víno, které se bude nepochybně dále vyvíjet k lepšímu.

A tak mohu na závěr jen konstatovat, že přechutnávat vína (a nejen z Proqinu) s Martinem Prokešem je radost. Takže se těším na další laskající vinný zážitek.

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”, početně poněkud oslabeného: Mattias Pinot-Chardonnay sekt - 9,1 bodu (z 10 možných), Sauvignon Blanc a Pinot Noir - 9 b., Tramín červený - 8,9 b., Staphanus Riesling sekt, Pinot Blanc a Pinot Gris - 8,8 b., Petronilla sekt a Cabernet Moravia - 8,7 b., Neuburské - 8,6 b. a Veronique Neuburg cuvée sekt - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý