Ochutnávka Modré vinařství (Mutěnice)

Ochutnávka Modré vinařství (Mutěnice) dne 23.1.2013

Modré vinařství - mladé a pěkné

Už se moc těším, až nově vysázené vinice v Mutěnicích, které ošetřují mladí vinaři z tamního Modrého vinařství, začnou dostatečně plodit, aby se z jich hroznů mohla vyrábět prvotřídní vína. Věřím totiž, že bratři Čížkové taková vína budou z kvalitní suroviny vyrábět.

Zatím téměř veškeré hrozny nakupují, což se může někdy projevit na charakteru vín. Nicméně i přes tento jistý handicap mají vína z Modrého vinařství (bez špetky modré barvy na etiketě) svůj styl.

Přesvědčili jsme se o tom na repríze degustace tohoto malého a mladého vinařství ve Viničním altánu. Libor Čížek nám představil jedenáct novinek, z toho deset puberťáků z ročníku 2012 - 8 bílých, jedno růžové víno a dvě červená (2011).

Vstupní Müller Thurgau 2012 z čejkovických hroznů byl ovocně-květinový mlaďoch s lehkým zbytkovým cukrem. Jednoduchý, svěží a jemně zakulacený, a stejně tak pikantní. Dostatečně nás zavínil.

Následující, rovněž zemský Vlašák (z Mokrůvek) byl o něco větší pašák. Měkce suchý s vůní jižního ovoce, v chuti zakulacený, pikantní s lehce nasládlým ovocným ocáskem.

Polosuché Rulandské šedé (z Hnanic) bylo ve vůni ovocně-minerální s tóny jižních plodů. Stejně tak v chuti, která měla příjemně pikantní závěr.

Také Frankovka klaret (hrozny z Čejkovic) byla polosuchá s výraznější vůní kompotovaných tmavých peckovin. V těle rovněž ovocné, zakulacené s delší, nasládlou, ale zároveň pikantní dochutí.

Ryzlink rýnský (z Čejkovic) byl polosladký, ve vůni ovocný se špetkou bylin. V chuti ovocný, zakulacený, nasládlý, ale o něco méně pikantní, než by si zasloužil. Nicméně zdálo se mi, že má před sebou dobrou perspektivu. Vždyť se zatím ani nestačil vzpamatovat - a už byl v láhvi!

Sladký Sauvignon je pro mne vždy velký problém. Vůně pěkná - vyzrálé světlé peckoviny a tóny černého rybízu a černého bezu. V chuti vyzrálé ovoce, sladší se stopou černého rybízu a černého bezu. Cítil jsem i byliny ve sladké, ale poněkud méně pikantní dochuti.

Veltlínské zelené (cukernatost moštu na úrovni výběru z hroznů) bylo opět sladší s příjemnou ovocně-medovou vůní, v níž byla zřetelná velmi jemná minerální stopa. V chuti měkce ovocné, nasládlé, téměř boubelaté, a přitom pikantní v delikátním medovém závěru. Hrozny pocházely z vinice v Mokrůvkách.

Pro mne nejlepším bílým vínem večera byl Tramín červený s vyšším, byť neupřesněným množstvím (žádné z vín z ročníku 2012 ještě nebylo zatříděno) zbytkového cukru. Krásná vůně kombinující čajovou růží s bergamotovou silicí. Stejně tak v lehce zakulacené chuti, která byla jemně nasládlá, ale v závěru až nečekaně pikantní. Svěží a elegantní tramín z hnanické vinice.

Velkopavlovický Cabernet Moravia rosé byl polosladký, ale nepodbízel se zbytkovým cukrem. V bohatě ovocné vůni byly k rozeznání jahody a maliny, rovněž tak v chuti. Ta byla nasládlá, ale pikantní a mimořádně vstřícná. Trošku větší nachlazení udělá z této „růžovky” opravdové osvěžující potěšení.

Modrý Portugal 2011 mne mile překvapil pěknou vůní i chutí po tmavých peckovinách. Působil trošku lehčím dojmem, ale jeho tělo rozhodně netrpělo podvýživou. Kromě tmavého ovoce v něm byly k rozeznání i lehké stopy kůže a čokolády. Krásné červené na delší letní pití.

Avšak mnohem lepší, a především nadějnější v příštích letech, byl Merlot 2011, barrique z rodinné mutěnické vinice. Ve vůni tmavé ovoce s jemným závanem mandlového likéru. V bohatě ovocité chuti lehce kořenitý (stopa mandlí), ale také ještě hodně pikantní. Ležení v řádu několika let může toto víno přivést do žádoucí moravské krásy. Merlotům se na Moravě holt začíná dařit!

A to také ocenil i početně (viróza) oslabený „vrcholový tým”. Tady je jeho verdikt: Merlot barrique 2011 a Tramín červený 2012 - 8,9 bodu (z 10 možných), Sauvignon 2012 - 8,8 b., Ryzlink rýnský 2012 a Cabernet Moravia rosé 2012 - 8,7 b., Rulandské šedé 2012 a Modrý Portugal 2012 - 8,6 b., Veltlínské zelené 2012 a Frankovka klaret 2012 - 8,5 b., Ryzlink vlašský 2012 - 8,4 b. a Müller Thurgau - 2012 - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý