Ochutnávka Vinařství Luděk Vondrák (Mělník)

Ochutnávka Vinařství Luděk Vondrák (Mělník) dne 1.3.2013

Konečně i novinky z Vondrákova sklepa

Mělnický vinař Luděk Vondrák se nikterak netajil tím, že loňská „normální” sklizeň mu konečně umožnila vyrobit dostatečné množství vína, aby mu alespoň částečně nahradila velké ztráty (mrazy, choroby) z předchozích ročníků. A tak jsme měli možnost téměř jako první ochutnat devět mladých vín z ročníku 2012 z celkového počtu 12 vzorků.

Je samozřejmé, že těmto čerstvě nalahvovaným vínům musíme dát ještě nějaký čas, aby ukázala, co v nich skutečně je. Nicméně pět z nich ukázalo již nyní výborný potenciál.

Zavínili jsme se trošku netradičně růžovým vínem, konkrétně to bylo Cuvée Turbovická rosé 2012. Jakostní víno z odrůd Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Suché, ovocně-minerální ve vůni. V chuti ovocné, jemně nasládlé a lehce pikantní v závěru na patře.

Velmi zajímavý byl Tramín červený 2012 v pozdním sběru. Suchý tramín s ovocnou vůní s kořenitými tóny, stejně tak chutí. V těle poměrně plný s pikantní dochutí. Víno určitě zaujme i mnohé z těch, kteří se jinak vyhýbají aromatickým odrůdám.

Rozhodně nejlepším z ochutnávaných mladých vín bylo Rulandské bílé 2012 v pozdním sběru. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (5,6 g/l) a zřetelnou kyselinou (7,1 g/l) nabídlo ve vůni nazrálé jižní ovoce. Bohaté ovocné tělo, šťavnaté a boubelaté s příjemně svěží a pikantní dochutí.

Velmi perspektivní a již nyní dobře pitelný (večer jsme ho znovu přechutnávali) byl Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru. Víno asi na hranici suchého a polosuchého (analytické hodnoty ještě nebyly známy) mělo ovocnou vůní (broskve, meruňky). Rovněž tak chuť, v níž byly navíc výraznější tóny lipoviny. Tělo šťavnaté, lehce nazrálé s pikantním závěrem.

V konfrontaci ryzlinků vyšel přece jen vítězně ten o šest let starší - Ryzlink rýnský 2006 ve výběru z hroznů, absolutní vítěz u „vrcholového týmu” na loňské degustaci. „Víno s velmi vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (7,3 a 7,4 g/l) a s bohatou vůní ovoce (citrusy) a lipového květu. V chuti zakulacené, vyzrálé, extraktivní (27 g/l bezcukerný extrakt) a lehounce nasládlé, ale také plné pikantní kombinace citrusů a lipoviny. Víno je na vrcholu a ještě nějaký čas na něm vydrží.” Tak to je moje loňské hodnocení. Dnes bych na něm změnil jen to, že přibylo více medových tónů.

A ještě jeden Ryzlink rýnský. A to z ročníku 2012 v pozdním sběru, ale oproti prvnímu byl s vyšším zbytkovým cukrem (přes 28 g/l). Ve vůní nazrálé světlé ovoce plus medové tóny. V chuti sladší, ovocně-minerální a šťavnatý. Závěr má přeci jen pikantní, ale uvítal bych o něco méně zbytkového cukru.

Toho mělo Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru ještě více (36,7 g/l) při stejné kyselině (7 g/l). Vůně bohatá, ovocně-minerální. Stejně tak chuť, navíc hodně zakulacená, plná a jemně pikantní v závěru. Víno se bude ještě vyvíjet, jsem přesvědčen, že jen v dobrém.

Obě ještě nezatříděná červená byla opravdu hodně mladá, takže z tohoto pohledu je musím i hodnotit. Svatovavřinecké 2012 mělo cukernatost moštu asi 20 °NM, bylo doslazeno na 22 °NM. Ve vůni tmavé peckoviny, chuť ovocná, lehounce zakulacená a spíše lehčí. Tělo uhlazené, a celkově je víno již nyní příjemně pitelné na delší trať.

O malinko lepší mi připadal Modrý Portugal 2012. Cukernatost moštu na úrovni Svatovavřineckého. Ve vůni jemné tmavé peckoviny. V tělo trošku tenčí, ovocné a jemně nasládlé. Opět pro běžné pití, potřebuje ještě pár měsíců ležet v láhvi.

Závěr byl zřetelně sladší. Kerner 2012 ve výběru z hroznů měl kolem 40 g/l zbytkového cukru. Ve vůni byly zřetelné ovocné, lipové a jemné medové tóny. Také ovocná chuť nabízí jemnou lipovinu a med. Dochuť je jen malinko pikantní, ale nese i minerální stopu.

Ryzlink rýnský 2007 v botrytickém výběru jsme ochutnali již před rokem: „Polosladké víno (26,7 g/l zbytkový cukr) s výrazným alkoholem (14,8 %) a dostatečnou kyselinou (7,6 g/l). Ve vůni medově-minerální na vyzrálém ovocném základě. V chuti identický, pikantní s krásnou stopou ušlechtilé plísně. Mohutný bezcukerný extrakt - 34,5 g/l, což poněkud zahaluje do příjemného závoje vysoký alkohol.” Co k tomu po roce dodat. Jen to, že jde o opravdový lék!

A o definitivní (sladkou) tečku se postaralo víno ve stylu slámového, které jsme ochutnali rovněž v březnu 2012 Svatovavřinecké 2007. Něco nového proti loňsku asi nemohu říci: „Poměrně nízký (na slámové víno) zbytkový cukr - jen 43 g/l, ale zato vyšší alkohol (14,5 %), příjemná kyselina (asi 6 g/l). Ve vůni medově bylinné s troškou sušených švestek a datlí. V chuti samozřejmě nasládlé (ne přeslazené), a opět kombinace medu a bylin se špetkou koření. Víno je stále pikantní se svěží dochutí. A abnormálně extraktivní - 51,7 g/l bezcukerného extraktu.” Jen dodávám, že marmeládové tóny byly již o něco výraznější.

Tečka za příjemným večerem se sympatickým vinařem to bylo opravdu ušlechtilá. A ještě hodnocení početně velmi oslabeného „vrcholového týmu”: Ryzlink rýnský 2007, botrytický výběr - 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2006, výběr z hroznů a Rulandské bílé 2012 - 9,1 b., Ryzlink rýnský 2012 (polosuchý) a Svatovavřinecké „slámové” - 8,9 b., Rulandské šedé 2012 a Kerner 2012 - 8,8 b., Ryzlink rýnský 2012 (polosladký) - 8,7 b., Tramín červený 2012 - 8,6 b., Modrý Portugal - 8,3 b., Svatovavřinecké 2012 - a Cuvée Turbovická rosé - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý