Ochutnávka "Cantine Pellegrino 1880 - Skvělá Sicílie"

Ochutnávka "Cantine Pellegrino 1880 - Skvělá Sicílie" dne 8.4.2013

Sicilské chuťovky z Cantine Pellegrino

Bez Lubomíra Rosenberga i jeho syna Lukáše (nemocen) nám zástupci firmy Batero, s.r.o (spolumajitel René Korbička a someliérka Bohumila Vašendová) představili produkty vinařství Cantine Pellegrino 1880 ze Sicílie i nedalekého ostrova Pantelleria. Vína klasická (bílá a červená), ale také sladké fortifikované speciality, včetně proslulé Marsaly.

Celkem jsme ochutnali jedenáct vín, včetně závěrečného překvapení v podobě šumivé speciality z oblasti Asti v Piemontu.

Vstupním vínem bylo Taréni del Duca Inzolia 2011 IGT, mladé víno s ovocnou vůní (především citrusy) a špetkou minerálů. V plnější chuti šťavnaté, ovocně-minerální, ale trošku méně pikantní s lehkou hořčinou v závěru.

Následovalo výrazně příjemnější Dinári del Duca Grillo 2011 IGT. Ve vůni ovocné (citrusy, především grep). V těle ovocně-minerální, plnější a lehce pikantní v delší dochuti.

Nejlepším klasickým bílým vínem večera bylo Tripudium 2011 IGT, bohaté víno z odrůd Inzolia a Grillo. Krásná, delikátní ovocná vůně (světlé peckoviny a citrusy). Ovocná chuť byla velmi jemná a uhlazená, přitom svěží a pikantní s lehkým náznakem citrusů.

Prvním červeným bylo Taréni del Duca Nero d'Avola 2010 IGP. Ve vůni lehce džemovitá tmavá lesní směs. V chuti převládaly tmavé peckoviny, ale cítit byla i stopa čokolády a kůže. Příjemně pikantní dochuť.

K mým oblíbeným patří Dinári del Duca Syrah IGP. Ochutnávali jsme ročník 2010. Vůně výrazně ovocná, „čistá”. Chuť ovocná, především tmavá lesní směs a trochu švestek. Zřetelné jemné třísloviny a čokoládové tóny. Ještě ne zcela připravené víno, jeho nejlepší čas přijde tak za rok či dva.

Vrcholem mezi klasickými víny bylo Tripudium 2009 IGP Sicilia, cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Syrah a Nero d'Avola. Ve vůni tmavé ovoce a lehké živočišné tóny. Chuť bohatě ovocná se stopou čokolády. Navíc jemná, uhlazená a jemně pikantní v závěru na patře.

Sladkou druhou polovinu večera zahájila Malvasia 2011 IGP Sicilia, Vino Liqueroso. Fortifikované víno (16 % alkoholu) ze čtyř bílých odrůd. Víno s kořenitou vůní, v níž převažovala sušená kůra citrusů. Sladké víno, méně pikantní, ale plné ovocných tónů, především citrusů.

O něco bohatší bylo Pantelleria Moscato Liqueroso D.O.P. 2011. Opět fortifikované sladké víno (15 % alkoholu) z odrůdy Muškát Alexandrijský. V jemně kořenité vůni byly cítit sušené citrusy, tóny muškátu a medu. Chuť sladká po přezrálých muškátových hroznech, hrozinkách a medu. Velmi jemná, delikátní dochuť.

Pro mne nejlepším sladkým vínem večera bylo Passito di Pantelleria 2011 (15 % alkoholu). Víno fortifikované s bohatou vůní sušených plodů (především hrozinek) a medu. Rovněž tak chuť, která je sice velmi sladká, ale zároveň s příjemně pikantním ocáskem.

Na řadu přišla proslulá sicilská Marsala, v tomto případě Rubino. Hodně sladké víno z odrůdy Nero d'Avola. Ve vůni kořenité tmavé peckoviny, náznak vanilky a možná i skořice. V chuti krásné višně v čokoládě, sladké a hutné.

A na závěr překvapení, ale rovněž sladké - Tossi Vino Spumante Asti DOCG. Šumivé víno z odrůdy Moscato s nižším alkoholem a vysokým zbytkovým cukrem (90 g/l). Ve vůni i chuti kombinace jemných citrusů a muškátových tónů. Sladká chuť byla částečně kompenzována pikantní koncovkou. Představuji si toto víno jako aperitiv, ale hodně vychlazené (až podchlazené), pro mne tak jednu, maximálně dvě sklenky.

A jak vína hodnotil početně poněkud oslabený „vrcholový tým”? Takto sladce: Passito di Pantelleria - 9,2 bodu (z 10 možných), Tripudium Rosso 9,1 b., Tripudium Bianco - 8,9 b., Dinári del Duca Syrah a Marsala Rubino - 8,8 b., Taréni del Duca Nero d'Avola a Moscato di Pantelleria - 8,7 b., Tossi Vino Spumante Asti - 8,6 b., Dinári del Duca Grillo - 8,5 b., Malvasia di Pantelleria - 8,4 b. a Taréni del Duca Inzolia - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý