Ochutnávka "Váš vinař Stanislav Mádl (Velké Bílovice)"

Ochutnávka "Váš vinař Stanislav Mádl (Velké Bílovice)" dne 29.4.2013

Staňa Mádl již podesáté!

Již podesáté nám ve Viničním altánu představil svá vína velkobílovický vinař Stanislav Mádl, dnes již skutečně Náš vinař! Jako tradičně přivezl mladá vína, teprve čerstvě nalahvovaná, což je na takových degustacích vždy odvážný krok. Z mých zkušeností vín, že Staňova vína, tedy bílá, jsou v dobré kondici minimálně šest měsíců po nalahvování (ideálně za necelý rok). Červená pak až po půldruhém roce. A z tohoto zorného úhlu jsme také museli hodnotit Staňova vína z ročníku 2012 (bílá a růžové) a 2011 (červená).

Celkem jsme v tradiční uvolněné atmosféře ochutnali dvanáct vzorků - sedem bílých, růžovou Frankovku a čtyři červená včetně závěrečného barikového vína z výběrové řady.

Vstupním byl Müller Thurgau v pozdním sběru, suché víno s měkce ovocnou vůní a chutí, a s pikantním závěrem. Víno z mladých keřů potřebuje získat větší harmonii v těle a prostě „srovnat se”. Tak za půl roku!

O poznání lépe na tom již byl Ryzlink vlašský v pozdním sběru. Opět suché víno, ve vůni ovocně-minerální s lehkou kořenitou stopou. Stejně tak v zakulacené chuti, která v pikantním závěru prozrazuje lehký pepřovitý ocásek. I tady je třeba, aby si víno ještě poleželo v láhvi.

Chardonnay v pozdní sběru patřilo mezi nejlepší (jako již tradičně) bílá vína večera. Rovněž suché víno s příjemnou kyselinou (6,5 g/l), ve vůní jemně máslové tóny v kombinaci se světlými peckovinami (především broskev). V chuti měkce ovocné, zakulacené a šťavnaté s pěkně pikantní dochutí. Tady bych odhadoval ideální stav tak za 7 až 8 měsíců.

Sauvignon v pozdním sběru byl ve vůni i chuti broskvový s náznakem angreštu, meruňky a vzdálených tónů černého rybízu. V dochuti pikantní, ležením v láhvi by potřeboval „srovnat tělo”.

Ryzlink rýnský v pozdním sběru měl velmi vyrovnaný poměr zbytkového cukru a kyseliny (mezi 6 g/l a 5,7 g/l). Ve vůni lehké meruňkové tóny se stopou minerálů. V chuti ovocný, zakulacený a pikantní. Po zkušenostech s ročníkem 2011 bych doporučoval o něco delší ležení v láhvi. Ryzlink se vám za trpělivost rozhodně odmění.

Tramín červený v pozdním sběru měl možná překvapivě jen malý zbytkový cukr (2 g/l), ale také nižní kyselinu (4,8 g/l). Ve vůni spíše ovocný (citrusy) s lehkou stopou růží. V chuti měkce ovocný, opět „tramínová stopa” v podobě růží, a zřetelně pikantní závěr. Myslím, že jeho aromatika se ležením zvýrazní. Ale i tak není určen jen dámám.

Podobnou analytiku mělo i Rulandské šedé v pozdním sběru. Vůně zřetelně ovocná s náznakem minerálů a smetanových tónů. V chuti identické s poměrně výraznou pikantností v závěru. Neuškodilo by mu trošku boubelatější tělo. Ale čas v řádu měsíců mu rozhodně pomůže.

Frankovku rosé 2012 v pozdním sběru považuji již nyní za excelentní víno, které vám zpříjemní letošní léto. Malý zbytek cukru a šťavnatá kyselina. Moc pěkná vůně - kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. Chuť bohatě ovocná, šťavnatá, svěží a krásně pikantní v závěru na patře. Jeden z osvěžujících vrcholů večera!

Prvním červeným bylo jakostní Svatovavřinecké 2011. Pěkná vůně tmavých peckovin se zřetelnou sušenou švestkou. V chuti nazrálé tmavé ovoce, šťavnaté a uhlazené víno. Středně plné, ale krásně pitelné na delší trať. A bude ještě lepší!

Druhým vrcholem večera byla pro mne Frankovka 2011 v pozdním sběru. Pěkně harmonické, bohatě ovocné a již vyzrálé víno. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce, jemně džemovité. Stejně tak chuť - plná, šťavnatá se sládnoucími tříslovinami. Víno má pěknou přítomnost a krásnou budoucnost.

Na závěr dva modré pinoty - první z nerezu, druhý v bariku.

Rulandské modré 2011 v pozdním sběru nabídlo v „čisté” vůni vyzrálé tmavé peckoviny s trochou čokolády. V těle ovocné, téměř nasládlé a lehčí se stále ještě pikantním závěrem. Kratší ležení mu jen prospěje.

Pokud si dobře pamatuji, Rulandské modré 2011 v pozdním sběru, barrique bylo prvním vínem ze Staňovy výběrové řady, které jsme ve Viničním altánu ochutnali. A pro mne to byl zážitek. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce v griotkovém stylu. Lehká stopa vanilky a koření. Tělo je již nyní plné, uhlazené a elegantní s množstvím sladkých tříslovin. V závěru lehce pikantní džemovitá stopa. Víno zrálo 15 - 16 měsíců v bariku a rozhodně ho nechám ještě nějaký rok na láhvi. Už se těším!

Mnohé vzorky jsem ještě přechutnal, a musím konstatovat, že především Ryzlink vlašský mi chutnal mnohem víc než na počátku degustace. Takže tady přidávám nějakou tu desetinku bodu, jinak ostatní vína odpovídala mému původnímu hodnocení, samozřejmě s barikovým vrcholem.

Kompletní „vrcholový” tým nebyl v hodnocení zcela jednotný. Nicméně konečné „zprůměrované” hodnocení dopadlo nakonec takto: Rulandské modré 2011, barrique - 9 bodů (z 10 možných), Frankovka 2011 a Frankovka rosé 2012 - 8,8 b., Rulandské modré 2011 - 8,7 b., Rulandské šedé - 8,6 b., Chardonnay 2012 a Svatovavřinecké - 8,5 b., Sauvignon, Ryzlink rýnský a Ryzlink vlašský - 8,4 b., Tramín červený - 8,3 b. a Müller Thurgau - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý