Ochutnávka "Skvělá Jižní Afrika & Kanada"

Ochutnávka "Skvělá Jižní Afrika & Kanada" dne 9.5.2013

Vinná krása: jih Afriky i Niagara

Originální humor a občasný „volný překlad” Zdeňka Reimanna, v němž se mnohé ztratilo a leccos už nalezeno (hlavně o ochutnávaných vínech a vinařstvích) nebylo, doprovázel ve Viničním altánu mimořádně kvalitní vína z Jižní Afriky a Kanady. K nám je dováží paní Heather Crowther, rodačka z jižního koutu černého kontinentu, prostřednictvím své společnosti Tombalina Wines.

Ochutnali jsme devět vín ze tří jihoafrických a jednoho kanadského vinařství - tři bílá a šest červených. Vstupním byl Sauvignon Blanc 2012 z vinařství Bonnievale Cellar. Ve vůni velmi ovocný (meruňky), jemně minerální se vzdálenými tóny černého rybízu. V chuti převládalo pikantní světlé ovoce. Velmi šťavnaté tělo s lehkým závanem minerálních tónů a zřetelnou kyselinkou v dochuti.

Následovalo Chardonnay 2011 ze stejného vinařství v jihoafrické vinařské oblasti Robertson. Bohatší a výraznější vůně vyzrálého jižního ovoce. V těle plnější, zakulacené a ovocité (broskve, meruňky) s náznakem máslových a jemných vanilkových tónů. Dobře pitelné chardonnay s příjemně pikantní dochutí.

Premiéru ve Viničním altánu mělo víno z Kanada. V tomto případě opravdu prvotřídní Malivoire Riesling 2010 od Niagarských vodopádů ve vinařské oblasti Peninsula VQA. Ryzlink na hranici suchého a polosuchého vína (9,4 g/l zbytkového cukru, 7,4 g/l kyselin) s atraktivní ovocně-petrolejovou vůní. V chuti ovocný (citrusy, meruňka), lehce minerální (opět náznak petrolejových tónů) s delším a velmi pikantním závěrem. Velmi svěží ryzlink „rakouského stylu”.

Prvním červeným bylo cuvée Bonnievale Cellar Cabernet Sauvignon-Merlot 2009 s lehkou převahou cabernetu (60 %). Ve vůni tmavé ovoce, lehce džemovité, zřetelné tóny čokolády a dubu. V chuti kořenité tmavé ovoce, jemné tóny vanilky, dřeva a zřetelnější čokoládovou stopou. Víno zrálo 12 měsíců v již použitém bariku (50 %), druhá polovina pak v nerezových tancích, v nichž byly dubové tyče.

O poznání příjemnější bylo další cuvée - Bonnievale Cellar Cabernet Sauvignon-Shiraz 2008 (opět poměr 60/40). Vůně výraznější ovocná (tmavá lesní směs), lehce džemovitá. Chuť plná, ovocná se zřetelnými tóny tmavé čokolády a špetkou sládnoucích tříslovin. Pěkný poměr cena/výkon!

Když se tato originální jihoafrická odrůda vydaří, pak to jsou skvělá vína. A platí to i o vínu Stanford Hills Estate Jacksons Pinotage 2011. Opravdu prvotřídní Pinotage, který nabízí vše odrůdově pěkné, a není přehlušen nadbytkem dubového dřeva. Vysoký alkohol (15 %) bohužel trošku vyčuhuje z bohatého těla. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce s nádechem tabáku a čokolády. Obdobné v bohaté, lehce griotkové chuti se sladkými, již uhlazenými tříslovinami. Víno zrálo z 25 % v nových barikových sudech z francouzského a maďarského dubu, zbytek v nerezu.

Červený finiš byl naprosto excelentní. Nejprve dvě odrůdová vína. Prvním bylo Bonnievale Cellar Vertex Reserve Cabernet Sauvignon 2010. Ještě mladé víno s pěknou perspektivou. Ve vůni krásně vyzrálé tmavé ovoce, jemně kořenité s džemovitými tóny a nádechem čokolády. V chuti bohaté tmavé ovoce, opět stopa koření, tabáku a čokolády. Krásně uhlazené víno s lehounce pikantním závěrem.

Ještě o stupínek výš šel Bonnievale Cellar Vertex Reserve Shiraz 2008. „Čistá” vůně plná tmavých lesních plodů, částečně sušených. Stejně tak velmi uhlazená chuť. Tělo plné, harmonické, bohaté na jemné sladké taniny. Závěr lehounce pikantní se špetkou čokolády. Jedno z nejlepších vín z odrůdy Syrah, které jsme ve Viničním altánu za uplynulý rok ochutnali.

Naprosto kouzelný byl vrchol večera - velké cuvée Rijk's Private Cellar Bravado 2005 z odrůd Syrah (45 %), Merlot (30 %), Pinotage (15 %) a Cabernet Sauvignon (10 %). Krásně hutné a elegantní víno bohaté na tmavé ovoce, především lesní směs. Chuť pěkně harmonická, kulatá a měkce pikantní s uhlazenými sladkými taniny a dotekem mléčné čokolády. Perfektní tělo, struktura i vyváženost. Extraktivní víno s ještě velkou budoucností. Skvělý vrchol večera s ukázkou z nádherného sklepa v Tulbagh Valley, hodinku od Kapského Města. Díky, Heather!

A ještě pohled „vrcholového týmu”, který byl nepochybně velmi spokojen: Bravado 2005 - 9,5 bodu (z 10 možných), Vertex Reserve Shiraz 2008 - 9,2 b., Malivoire Riesling 2010 - 9,1 b., Jackson Pinotage 2011 - 9 b., Vertex Reserve Cabernet Sauvignon 2008 - 8,9 b., Chardonnay 2011 a Cabernet Sauvignon-Shiraz 2008 - 8,7 b., Sauvignon Blanc a Cabernet Sauvignon-Merlot 2009 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý