Ochutnávka Vinařství Petr Bíza Čejkovice)

Ochutnávka Vinařství Petr Bíza Čejkovice) dne 22.5.2013

Pod vinnou taktovkou Petra Bízy

Petr Bíza z Čejkovic nám názorně představil filozofii a styl moderního moravského vinaře. Ve Viničním altánu prezentoval svá vína naposledy v roce 2009, a je zřejmé, že od té doby prošla jeho produkce dalším kvalitativním vývojem. Byla radost ochutnávat jeho vína, bylo velmi příjemné poslouchat čejkovického vinaře. A nechyběl ani příjemný humor, který k dobrému vínu rozhodně patří.

Celkem jsme ochutnali tucet vín, většinou z ročníku 2012, ale také dvě o rok starší a závěrečné velké cuvée dokonce ze sklizně 2009.

Vstupním vínem bylo Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru. Suché víno s ovocnou, lehce kořenitou vůní. V chuti měkce ovocné, plné a poměrně zakulacené s jemně pikantním závěrem. Příjemné zavínění, ocenil jsem toto víno při přechutnávaní na konci večera.

Následoval rovněž suchý Sauvignon 2012 v pozdním sběru s trochu výraznější kyselinou (6,7 g/l), o gram vyšší v porovnání s veltlínem. Ve vůni broskve, angrešt a vzdálené tóny černého rybízu. V chuti šťavnatý, svěží, bohatě chuťový s pikantním ovocitým závěrem. Hrozny se sklízely postupně na pětkrát v různé cukernatosti, a mošt ležel tři a půl dne na slupkách.

Neméně zdařilé bylo suché Chardonnay 2012 v pozdním sběru s trošku vyšším zbytkovým cukrem (5 g/l) i kyselinou (7,2 g/l). Ve vůni výrazné jižní ovoce (přezrálý banán, mango). V těle plné, bohaté na nazrálé ovoce, šťavnaté s pikantní dochutí. Boubelaté víno, které bude podle mne v ideální kondici tak na Vánoce. To musíte vydržet!

Z trochu jiného soudku bylo následující Rulandské šedé 2012 ve výběru z hroznů. Polosladké víno (17 g/l zbytkového cukru) s trošku vyšším alkoholem (13 %). Jeho součástí bylo 10 % klaretu z Rulandského modrého. Ve vůni nazrálé ovoce, možná přezrálá hruška a jemná stopa chlebovinky. V chuti plnější a bohaté s převahou hruškových tónů. Nasládlé víno, ale s měkce pikantním závěrem. Leželo dva a půl dne na slupkách. Víno vhodné pro slavnostnější příležitosti.

Následoval velký Bízův degustační skok - Neronet 2012 v pozdním sběru. Zřetelně suché víno s příjemnou vůní tmavé lesní směsi s přídavkem sušeného ovoce, především švestek. V chuti převládaly borůvky a ostružiny v kompotovém provedení, dochuť měkce pikantní v kabátku z mléčné čokolády. Pětina vína zrála ve starším barikovém sudu.

Pro mne o poznání atraktivnější byl Cabernet Sauvignon 2012 ve výběru z hroznů. Zatím mladé víno z nepochybně kvalitní suroviny nabídlo „čistou” vůni vyzrálého tmavého ovoce. V chuti bohatě ovocné se zřetelnou tříslovinou a lehce pikantním závěrem. Víno zrálo z 60 % ve starším barikovém sudu (2. a 3. použití) a jasně naznačilo, že tak za rok bude nejen stále krásně ovocné, ale také mnohem elegantnější a uhlazenější.

Velmi mne potěšila suchá „růžovka” z odrůdy Cabernet Sauvignon 2012 v pozdním sběru. Příjemná vůně kompotované lesní směsi a tmavých peckovin. Chuť výrazně ovocná, „čistá” a svěží. Nekomplikované víno pro krásné letní zážitky. Ale dovedl bych si ho představit i v jiném ročním období, především k výraznější rybě i telecímu.

Po růžovém opět bílé. V tomto případě výrazně sofistikovanější - Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru, sur-lie. Víno na delší trať, suché s vůní vyzrálého, lehce máslového ovoce. V chuti naleželé ovoce s náznakem máslovosti a s příjemnou pikantností. Uhlazené víno, které je třeba otevřít dříve, provětrat - a potom vychutnávat.

A zase něco zcela odlišného: Tramín 2011 ve výběru z hroznů, polosladké (25 g/l zbytkového cukru), víno s příjemnou kyselinkou (6 g/l). Ve vůni ovocně-kořenitý s jemnými tóny grepu, liči a bergamotu. Chuť klasicky tramínová, plná a lehce nasládlá. Kořenité tóny přecházejí do medových, dochuť je měkce pikantní. Víno leželo 4 dny na slupkách.

Vzorek s tajemným a zároveň prostým i originálním názvem Víno 2012 na etiketě obsahovalo tekuté lesní jahody, což naznačuje, že šlo o divokou odrůdy na Moravě často nazývanou Chorvát. Polosladké víno s výraznou kyselinou (8,5 g/l) bylo nezaměnitelně aromatické ve vůni i chuti. Zároveň působilo jen lehce nasládle, ale zato velmi pikantně. Originalita, které se v Čejkovicích daří.

Závěr byl v režii dvou velkých barikových vín. Nejprve Grand Tramin barrique 2011 ve výběru z hroznů. Suché víno s vyšším alkoholem (14,7 %) a s elegantní vůní nazrálého ovoce, medových a jemných vanilkových tónů. V těle plné, jemně vanilkové v delikátním oříškovém kabátku. Hutné víno s pikantní dochutí, které se dá popíjet pomalu, ale dlouho. A vychutnávat...

A na závěr opravdu velké moravské víno - Grand Cuvée Bizé barrique 2009 ve výběru z hroznů. Víno z odrůd Rulandské modré (90 %) a Merlot (10 %) s trošku vyšším, ale zcela odpovídajícím alkoholem (14 %). Bohatá a opravdu „čistá” vůně po nazrálé a lehounce kořenité lesní směsi. V plné chuti pak převládají sušené tmavé peckoviny, především švestky, a to společně s likérovými tóny a lehkou stopou dřeva. Dochuť je delší, jemně pikantní. Surovina ze známé čejkovické viniční trati odměry, víno zrálo 32 měsíců v barikovém sudu (80 % nový a 20 % jednou použitý). Krása s velkou perspektivou minimálně dalších pět let!

Početně lehce oslasbený „vrcholový tým” ocenil Bízova vína takto: Grand Cuvée Bizé - 9,2 bodu (z 10 možných), Grand Tramín barrique - 9 b., Cabernet Sauvignon 2012 a Tramín 2011 - 8,9 b., Rulandské šedé 2012 a Ryzlink rýnský 2012 - 8,8 b., Chardonnay 2012 - 8,7 b., Neronet 2012, Sauvignon 2012 a Víno 2012 - 8,6 b., Cabernet Sauvignon rosé - 8,5 b. a Veltlínské zelené - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý