Ochutnávka Vinařství Vladimír Tetur (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství Vladimír Tetur (Velké Bílovice) dne 30.5.2013

Krásně i netradičně s Laďou Teturem

V jubilejním 10. roce ochutnávek ve Viničním altánu nás již pošesté navštívil výborný vinař z Velkých Bílovic Vladimír Tetur. Tentokrát přivezl s sebou třináct vín, včetně „nultého” vzorku, a připravil nám krásnou, ale zároveň trošku netradiční ochutnávku svých vín. Ochutnali jsme mladé novinky, ale také krásně vyzrálá, konkrétně červená vína, z nichž nejstarší mělo již téměř sedm let.

Netradičnost degustace spočívala hlavně v tom, že jsme během večera několikrát „změnili barvu”. Problém v tom nebyl - naopak lépe jsme rozeznávali skutečný charakter jednotlivých, po sobě jdoucích vín. Rozhodně to také zkuste!

Zavínili jsme se mladým roséčkem z odrůdy Zweigeltrebe v jakostním provedení. Polosuché, pro mne velmi příjemné víno s vůní a chutí tmavé lesní směsi. Lehounce nasládlé, pikantní a svěží v nekomplikovaném, ale čistém stylu.

U stejné barvy jsme zůstali i u prvního „řádného” vzorku. Tím byl polosladký Merlot rosé 2011 v pozdním sběru. Bohatší a vyzrálejší ve vůni (jemně kořenité tmavé peckoviny) i chuti: měkce ovocné, zakulacené, nasládlé, ale také krásně pikantní a šťavnaté víno.

Následovalo Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru. Velmi příjemný veltlín s ovocně kořenitou vůní, v níž byly zřetelné jemné tóny pepře a mandlí. Stejně tak v poměrně plné chuti s měkce pikantním závěrem.

Ještě o něco zdařilejší byl Sauvignon 2011 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé broskve, angrešt a v pozadí jemné tóny černého bezu. V chuti ovocný, kulatý a šťavnatý.

A stejně tak mi chutnal polosladký Ryzlink rýnský 2011 v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny, jemné minerály, a to vše v delikátním máslovém závoji. V chuti plný, zakulacený a šťavnatý s lehounce máslovým a nasládlým ocáskem.

A změna barvy, navíc velmi atraktivní! Nejstarší víno večera, André 2006 v pozdním sběru. Krásně nazrálé, ale stále ještě před vrcholem. Ve vůni tmavé ovoce s griotkovými a čokoládovými tóny. Obdobně v chuti, která je překvapivě uhlazená až sametová. Nechybí jemná čokoláda i kapka griotky. André v tom nejlepším provedení.

Neméně atraktivní a téměř stejně vyzrálý byl Cabernet Sauvignon 2008 v pozdním sběru. Ve vůni kořenité tmavé ovoce, náznak čokolády a kůže. Tělo plné, zakulacené s ještě zřetelnými, ale nasládlými tříslovinami a se stopou čokolády.

A další krásné červené - Rulandské modré 2008 ve výběru z hroznů, barrique. Ve vůni jemné tmavé ovoce, toustové tóny a náznak čokolády. Elegantně nazrálé tělo, jemné a delikátní, rovněž s dotykem toustu, čokolády a sladkých taninů. Jemné víno zrálo 12 měsíců v bariku.

Další změna barvy - Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru. Polosuché víno s atraktivní vůní vyzrálé hrušky a manga. V chuti plné, šťavnaté a nasládlé s pikantním ocáskem. Víno pro slavnostnější příležitosti.

Osvěžující byl kabinetní Irsai Oliver 2012. Vůně muškátu a jasmínu. Suché víno s měkce ovocnou, lehounce nasládlou chutí. Výrazně pikantní s jemným kořenitým závěrem, v němž byly zřetelné tóny grepu. Opravdu pěkný „iršaj“, kterým se vinař rád pochlubí!

A ještě jedno aromatické víno: polosladký Tramín červený 2011 ve výběru z hroznů. Ve vůni ovocný, jemně kořenitý. V chuti výrazně nasládlý, ovocně-kořenitý s lehce pikantním závěrem.

Pro mne vrcholem večera bylo BB cuvée Laďa 2007 v pozdním sběru. „Brutálně barikové” (BB) víno nebylo rozhodně brutální, a barikové jen velmi delikátně. Cuvée odrůd Rulandské modré a Merlot (50/50) nabídlo ve vůni příjemné tóny tmavého ovoce s griotkovým „štychem” a špetkou čokolády. V těle již uhlazené, bohatě ovocné s jemnými sladkými tříslovinami a decentními tóny čokolády. Krásně elegantní víno s dlouhou dochutí zrálo celých 30 měsíců v bariku. Lahůdka!

Na závěr jako kontrast opět bílé, a sladší víno. V tomto případě Chardonnay 2011 v pozdním sběru. Již lehce vyzrálé víno s vůní světlého ovoce v jemně máslovém kabátku. Chuť nasládlá, zakulacené a šťavnatá. Takové mazlivě macaté víno pro velkou pohodu. Třeba sklenka, nebo také dvě.

Z „vrcholového týmu” tentokrát, bohužel, abstenovala celá dámská část, takže pánové hodnotili vína takto: BB Cuvée Laďa - 9 bodů (z 10 možných), André 2006, Rulandské modré 2008 a Ryzlink rýnský 2011 - 8,8 b., Sauvignon 2011, Tramín červený 2011, Chardonnay 2011 a Cabernet Sauvignon 2008 - 8,7 b., Merlot rosé 2011 a Rulandské šedé 2011 - 8,6 b., Irsai Oliver 2012 a Veltlínské zelené 2011 - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý