Ochutnávka Vinařství Martin Zemánek (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství Martin Zemánek (Velké Bílovice) dne 1.7.2013

Vítězné Agni z Martinovy kolekce

Martin Zemánek je skromný a velmi talentovaný mladý vinař z Velkých Bílovic. Již potřetí nás o tom ve Viničním altánu přesvědčil, tentokrát deseti víny z ročníků 2011 (dvě červená a dvě bílá) a 2012 (tři bílá, jedno červené a dvě růžová).

Vstupní Ryzlink vlašský v pozdním sběru byl především k zavínění. Suchý s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou, lehčí a méně výrazný ovocně-květinový ve vůni i chuti.

Mnohem bohatší a atraktivnější bylo Rulandské bílé v pozdním sběru. Suché, uhlazené víno s malinko vyšším alkoholem (13 %). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, v chuti plnější, šťavnaté a zakulacené s měkce pikantním závěrem. Víno má trošku nižší kyselinu, díky čemuž nepředpokládám výraznější posun při delším ležení v láhvi. Ale nepochybně pěkné bude v horizontu jednoho roku.

Svým způsobem to platí i o Ryzlinku rýnském v pozdním sběru. Trošku nižší kyselina (5,6 g/l) a malinko vyšší zbytkový cukr (5,4 g/l). Díky tomu působí toto formálně ještě suché víno vyváženě. Ve vůni světlé ovoce, jemně medové se vzdáleným závanem lipoviny. V chuti jsou trošku zřetelnější květinové tóny, závěr je lehce pikantní. Vínu by slušela o něco vyšší kyselina.

Výrazně vyšší kyselinu (7 g/l), ale také zbytkový cukr (17 g/l) mělo Rulandské šedé 2011 ve výběru z hroznů. Polosladké, velmi bohaté víno s malinko vyšším alkoholem (13,5 %). Ve vůni ovocně-minerální, v chuti přezrálé světlé ovoce, minerální „štych” se špetkou medu a bylinek. Potěší měkce pikantní závěr. Poměrně elegantní a šťavnaté víno.

Příjemné bylo Chardonnay 2011 ve výběru z hroznů. Polosuché víno s vůní nazrálého ovoce s opravdu lehounkým máslovým závojem. V chuti ovocné, uhlazené a trochu boubelaté s jemně pikantním závěrem. Myslím, že mu kratší ležení v láhvi ještě přidá na kráse.

Jakostní Frankovka 2012 rosé byla polosuchá, a voněla po tmavých peckovinách v lehounkém jogurtovém kabátku. V chuti ovocná, lehčí s jemnou kořenitostí v pikantní dochuti.

Příjemným překvapením byl pro mne Cabernet Sauvignon rosé 2012 v pozdním sběru. Polosuché víno s vůní kořenitého tmavého ovoce. V chuti plnější kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V delší dochuti bylo lehounce nasládlé, ale také pikantní. Vstřícný poměr cena/výkon.

Velmi netradiční byla sestava tří červených vín. Nejprve jakostní víno ze slovenské odrůdy Nitra, ročník 2011. Suché víno s cukernatostí v moštu 21 °NM (doslazeno na 23 °NM). Ve vůni směs tmavého ovoce a lesních plodů. V lehčí chuti navíc závan čokolády, v závěru ještě zřetelně pikantní. Víno by si zasloužilo vyšší bezcukerný extrakt. Dobře pitelné letní červené za vstřícnou cenu.

Bohatší a také atraktivnější bylo jakostní Velvet cuvée 2011 z odrůd Agni, Dornfelder a Zweigeltrebe. Ve vůni kořenité tmavé ovoce, v lehčí a osvěžující chuti převažovaly peckoviny, především pikantní višně. Opět výborná cena.

A na závěr „vlajková loď” vinařství - Agni, v tomto případě výběr z hroznů ročník 2012. Ve vůni výrazně kořenité tmavé ovoce a lesní plody. Stejně tak v chuti, která je nejen ovocná a kořenitá, ale jsou v ní také decentní zelené tóny, jemné byliny a sládnoucí třísloviny. Víno je poměrně extraktivní - kolem 28 g/l bezcukerného extraktu.

Hodnocení kompletním „vrcholovým týmem” dopadlo takto: Agni - 8,8 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon rosé - 8,7 b., Rulandské šedé - 8,6 b., Chardonnay a Frankovka rosé - 8,5 b., Rulandské bílé, Ryzlink rýnský a Velvet cuvée - 8,4 b., Nitra - 8,2 b. a Ryzlink vlašský 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý