Ochutnávka Polivka Winery (Velké Němčice)

Ochutnávka Polivka Winery (Velké Němčice) dne 17.7.2013

Sladká „masáž” z Velkých Němčic

Deset, především, sladkých vín, nám po třech letech představil ve Viničním altánu Lukáš Polívka ze svého malého vinařství Polivka Winery ve Velkých Němčicích.

Převažovala vína zemská, ale všechna měla přívlastkové „kvality” - vzhledem k malým šaržím nebylo účelné je zatříďovat. To platí i o vstupním Chardonnay 2011, polosladkém vínu (22 g/l zbytkového cukru) s nižším alkoholem (10,5 %). Ve vůni ovocně-minerální s lehkým živočišným „štychem”. V chuti plné, nasládlé, opět lehce minerální s jemnými živočišnými tóny. Víno leželo kratší čas na slupkách. Kombinaci vyššího cukru a zároveň nízkého alkoholu však nepovažuji za ideální.

To částečně platí i o následujícím zemském Ryzlinku rýnském 2011 (cukernatost moštu 22 °NM). Ještě vyšší zbytkový cukr (28 g/l) a trošku nižší alkohol (11,5 %). Vůně ovocně-minerální se zřetelnými tóny petroleje. V chuti plnější, hutný a nasládlý. Základ tvoří světlé ovoce (broskve, meruňky), z něhož vycházejí minerální tóny se závanem petroleje. Pro mne velmi zajímavé víno.

Následující Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru byl již výrazně sladší (38 g/l zbytkového cukru). Ve vůni ovocný, jemně minerální. V chuti světlé peckoviny, tělo kulaté, ovocně-minerální a výrazně nasládlé. Dochuť delší a sladká.

Velmi pěkné, byť opět sladší (30 g/l zbytkového cukru) bylo cuvée Sisters wine 2011 (50/50 Tramín červený a Chardonnay). Vůně ovocně-minerální se zřetelnými živočišnými tóny. Chuť sladká, bohatá na vyzrálé světlé ovoce. V dochuti lehce pikantní se závanem po tramínu (čajová růže).

Pro mne jednoznačně nejlepším vínem večera byl Hibernal 2012 ve výběru z hroznů. Nejsladší víno (60 g/l zbytkového cukru), ale rozhodně nejbohatší s vysokým stupněm elegance. Vůně ovocně-minerální (přezrálý hrozen), v chuti šťavnaté citrusy (mandarinka, grep), sladší, ale měkce pikantní v delikátním závěru. Víno má charakter bioprodukce.

Líbil se mi relativně méně sladký (18,5 g/l zbytkového cukru) Cabernet Sauvignon claret 2011. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a malin v lehce minerálním kabátku. Obdobně v plnější chuti, která byla zakulacená a šťavnatá s nasládlým, ale zřetelně pikantním ocáskem.

Méně zajímavé bylo Frizzanté claret 2012, dosycené víno s vyšším zbytkovým cukrem (40 g/l) z odrůd Rulandské modré, Zweigeltrebe a Frankovka. Ve vůni tmavé peckoviny, ve výrazně nasládlé chuti kompotované třešně a višně. V závěru džemovité tóny s lehkou pecičkovou hořčinkou. Podle mne bylo dosycení téměř nezřetelné, což vínu neprospělo.

Prvním červeným byl Cabernet Sauvignon 2012 v pozdním sběru. Překvapivě polosladké víno (31 g/l zbytkového cukru) s pěknou vůní višní v čokoládě. Tyto griotkové tóny byly i v nasládlé, bohaté chuti s náznakem džemovitých tónů. Netradiční víno, které by vinaře z Bordeaux asi rozhodilo.

Prvním suchým vínem večera byla Frankovka 2011, víno s parametry moštu pro pozdní sběr. Ve vůni tmavé peckoviny, trocha čokolády a jemné animální tóny (kůže). V chuti výrazně ovocná, uhlazená a zřetelně pikantní. Nechal bych ho ještě nějakou dobu (alespoň rok) ležet v láhvi. A těšil se!

A závěr byl neméně zdařilý - Dornfelder 2011 (parametry pozdního sběru). Vyšší alkohol (14 %), Ve vůni višně v čokoládě. V chuti rovněž tmavé peckoviny, ale také ostružiny, pěkně džemovité a velmi uhlazené. Dochuť pak příjemně pikantní. Vstřícné víno na delší pití!

„Vrcholový tým” hodnotil Lukášova vína takto: Hibernal 2012 - 8,9 bodu (z 10 možných), Dornfelder 2011 - 8,7 b., Ryzlink rýnský 2011, Sisters wine a Frankovka - 8,6 b., Ryzlink rýnský 2012, Cabernet Sauvignon claret 2012 a Cabernet Sauvignon 2012 - 8,5 b., Frizzanté claret 2012 - 8,1 b. a Chardonnay 2011 - 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý