Ochutnávka Vinařství Jiří Rusnok (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství Jiří Rusnok (Velké Bílovice) dne 14.8.2013

Poctivá vína Jiřího Rusnoka

Jiří Rusnok z Velkých Bílovic nám již potřetí představil ve Viničním svá vína - příjemnou ukázku poctivé moravské vinařské tradice. Tentokrát to bylo deset vín z ročníků 2011 a 2012. Šest bílých, růžovou Frankovku a tři červená. V drtivé většině vína s výborným poměrem cena/výkon.

Vstupním vínem bylo Veltlínské zelené, suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou. Vůně ovocně-minerální, tělo plnější, ovocné, lehce zakulacené, trošku nasládlé a v závěru malinko kořenité. Ideální zavínění!

Následoval zemský Muškát moravský 2012, polosladké víno s vůní jemných citrusů (především grepu) a lehounkého muškátu. Chuť identická, nasládlá a trošku zakulacená, v závěru pak měkce pikantní. Nenáročné letní pití.

Tradičně zajímavé je Rusnokovo Rulandské šedé. Bylo tomu tak i u ročníku 2012 v zemském provedení s 15 g/l zbytkového cukru. Ve vůni bohaté tóny nazrálého jižního ovoce. V chuti plnější, nasládlé a s poněkud delším ovocným závěrem.

Příjemně mne překvapil Tramín z ročníku 2011 ve výběru z hroznů. Nejen výraznou kořenitostí (zřejmě šlo o Gewürztraminer), ale také nízkým zbytkovým cukrem (pouze 5 g/l, stejně jako kyselina). Vůně ovocná s nepřehlédnutelnou kořenitostí. Stejně tak jen lehounce nasládlá chuť s tóny grepu a jemně pikantním ocáskem.

Zemský Ryzlink rýnský 2012 byl polosladký (35 g/l zbytkového cukru), ve vůni byly cítit světlé peckoviny. Ve sladší chuti jsem zaznamenal tóny nazrálých broskví a meruněk. Potěšila příjemně pikantní dochuť.

Poněkud mne zklamal velmi sladký Ryzlink vlašský 2012 v pozdním sběru. Nízký alkohol (9,5 g/l), vysoký cukr (65 g/l), trochu potlačená ovocně-minerální vůně. V chuti hodně sladký, lehce ovocný a minerální s velmi malou pikantností.

Frankovka rosé v pozdním sběru byla již z ročníku 2011, ale působila stále svěžím dojmem. Ve vůni jemné peckoviny, v chuti rovněž - a bohatě. Svěží a pikantní „růžovka” s lehounkou pecičkovou hořčinkou v závěru na patře.

Velmi příjemný byl Modrý Portugal 2012, jakostní víno s pěknou vůní tmavých peckovin a lesních plodů. Chuť bohatě ovocná, uhlazená a lehce džemovitá. Pěkné červené na delší pití, a to i v létě.

O poznání méně přitažlivé bylo Zweigeltrebe 2012 v pozdním sběru. Ve vůni i chuti kořenité tmavé ovoce s tóny, které se občas objevují především u barikových italských a španělských vín, a to i dražších. V rodině to nazýváme „bakelit”, nebo také „plesnivá jahoda”. Trošku kratší, ale uhlazené tělo s pikantní, jemnou „štiplavostí” v dochuti.

Moc se mi líbilo závěrečné André 2011 v pozdním sběru. Ve vůni džemovité tmavé peckoviny. V chuti identické, lehounce kořenité, plné s ještě zřetelným tříslem. Moc pěkná ukázka této ne vždy vstřícné moravské odrůdy. Velmi příjemné, již částečně uhlazené tělo s plnější dochutí.

Opět pohodová tečka za milým večerem s moravským vinařem a jeho poctivými víny.

A takto je hodnotil početně poněkud oslabený „vrcholový tým”: André - 8,8 bodu (z 10 možných), Tramín a Modrý Portugal - 8,7 b., Rulandské šedé - 8,6 b., Muškát moravský - 8,5 b., Frankovka rosé - 8,4 b., Veltlínské zelené a Zweigeltrebe - 8,2 b., Ryzlink rýnský - 8,1 b. a Ryzlink vlašský - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý