Ochutnávka Rheinhessen, Mosela, Pfalz & Alsasko (Německo, Francie)

Ochutnávka "Rheinhessen, Mosela, Pfalz & Alsasko (Německo, Francie)" dne 19.8.2013

Ryzlinková smršť v německé kvalitě

Daniel Kroft a Tomáš Zima z dovozní společnosti Weinort, s.r.o. pro nás po roce připravili pěknou sestavu deseti vín ze tří německých vinařských oblastí (Rheinhessen, Pfalz a Mosel) a francouzského Alsaska. Samozřejmě, převládaly ryzlinky, pro „odlehčení” doplněné jedním zeleným sylvánem z Pfalze a Gewürztraminerem z Alsaska.

Prvním z osmi ryzlinků byl M-C QbA trocken 2012 z vinařství Müller Catoir (Pfalz). Suché víno s vůní nazrálého, jemně máslového ovoce s lehounkým minerálním „štychem”. V chuti ovocné, uhlazené s jemně minerální, příjemně pikantní dochutí. Svěží, hezky pitelné víno.

Osobně se mi velmi líbil moselský Riesling QbA 2012 trocken z vinařství Geltz Zilliken. Příjemná vůně nazrálých světlých peckovin s minerální a medovou stopou. Chuť plná, kulatá, bohatá na nazrálé světlé ovoce a jemně nasládlá s pikantním, velmi šťavnatým závěrem.

Neméně atraktivní byl Riesling Qvinterra 2012 z vinařství Kühling Gillot (Rheinhessen), suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce, jemně máslového, a se vzdálenými petrolejovými tóny. Tělo kulaté, ovocné, lehounce slané s náznakem petroleje.

Ryzlinky vystřídal Grüner Sylvaner 2012 z vinařství BattenfeldSpanier (Rheinhessen). Opět suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce a se zřetelnými živočišnými tóny po prvních zakroužení vína ve skleničce. V chuti ovocné, jemně zakulacené s náznakem minerálů a jemných bylin. Víno bylo v dochuti poněkud štíhlejší.

Prvním výrazně špičkovým vínem byl Gimmeldingen Riesling kabinett trocken 2008 z vinařství Müller Catoir (Pfalz). V mnohovrstevné vůni jsem cítil vyzrálé citrusy, med a jemné petrolejové tóny. Obdobně v chuti, v níž se navíc prosadily tóny lipoviny. Šťavnaté a chuťově bohaté víno potěšilo příjemnou pikantností v dochuti.

Asi nejlepším vínem večera byl následující Höhen Sülzen Riesling trocken 2011 z vinařství BattenfeldSpanier. Ve vůni bohatě ovocný základ, poté se objevují výrazné minerální, především petrolejové tóny, a zároveň také jemný živočišný „štych”. Chuť ovocně-minerální, nazrálá, uhlazená až velmi jemná. A navíc delší, elegantní dochuť.

Nicméně chutnal mi také Riesling Qvinterra 2011 feinherb z vinařství Kühling Gillot. Vůně bohatě ovocná a zřetelně minerální. Chuť měkce ovocná, šťavnatá a pěkně pikantní s náznakem jemných květinových tónů. Víno s vyšším zbytkovým cukrem (15 g/l), který však rozhodně nevyčuhoval.

Ještě vyšší zbytkový cukr (18 g/l) měl Riesling QbA Butterly 2012 z vinařství Geltz Zillinken, ale díky vyšší kyselině (8,5 g/l) působil spíše jako lehce polosuchý. Ve vůni ovocně-minerální. v chuti měkce ovocný, zakulacený, štíhlejší a uhlazený s nasládlým ocáskem.

Ke špičce patřil Riesling Qualitätswein Classic 2009 z vinařství Wwe. Dr. H. Thanisch (Mosel). Polosuché víno (12 g/l zbytkového cukru) s výraznou kyselinou (8,2 g/l) v počátku představilo výrazně živočišné tóny, tzv. dvoreček. Poté se objevily tóny petroleje a vyzrálého ovoce. V chuti živočišnost mizí, převládají ovocně-minerální tóny a stopa petroleje. V chuti velmi pikantní a šťavnatý. Fajnový ryzlink pro širší spektrum konzumentů.

A na závěr specialita z francouzského Alsaska - Gewürztraminer reserve 2011 z vinařství Julles Müller. Vyšší zbytkový cukr (20,8 g/l) a nižší kyselina (3,7 g/l), ve vůni kořenité ovoce se stopou exotického liči a čajové růže. V chuti nasládlý, opět výrazně kořenitý, jemný, ale méně pikantní v uhlazeném závěru.

Večer to byl velmi bohatý s atraktivními víny vysoké kvality. Kompletní „vrcholový tým” jim přidělil tyto body: Hohen Sülzen Riesling - 9,2 bodu (z 10 možných), Riesling Qualitätwein Classic - 9,1 bodu, Gimmeldingen Riesling kabinett - 9 b., Riesling QbA Butterfly - 8,9 b., Riesling QbA trocken Geltz Zillinken a Gewürztraminen Reserve - 8,7 b., Riesling Qvinterra trocken a Riesling Qvinterra feinherb - 8,6 b., Riesling M-C QbA trocken a Grüner Sylvaner - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý