Ochutnávka Vinařství Stanislav Popela (Perná)

Ochutnávka Vinařství Stanislav Popela (Perná) dne 28.8.2013

Popela - vyrovnaná vysoká kvalita

Vyrovnanou a zároveň vysoce kvalitní sestavu dvanácti vín nám po roce představil Stanislav Popela, vinař z Perné. A já mohu jen konstatovat, že ta letošní, tedy z ročníku 2012, mi chutnala o poznání více. Samozřejmě, vždyť zbytkového cukru bylo přece jen méně.

A začali jsme podle mého gusta - Ryzlink vlašský 2012 v pozdním sběru z vyhlášené viniční trati Železná. Stále ještě suché víno s vyváženým zbytkovým cukrem (6,5 g/l) a kyselinou (5,6 g/l). Ve vůni bohatě ovocný s lehkým minerálním závojem. V chuti šťavnatý, ovocně-minerální s jemnou zakulaceností a s příjemně pikantním závěrem. Svěží víno, které rozhodně nejvíce potěší po roce ležení v láhvi.

V obdobném stylu byl Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru. Opět suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,3 g/l a 5,9 g/l). Vůně poměrně jemná, ovocná (lehounké citrusy) s decentním minerálním „”štychem. Chuť již o něco výraznější, ovocná s lehce pikantním závěrem. Zatím dostatečně svěží víno ze známé viniční trati Bergus v Perné.

Sylvánské zelené 2012 v pozdním sběru bylo již polosuché (11,5 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, stejně tak v lehce zakulacené chuti, která deklaruje stopu květin v pikantním závěru.

Zajímavé a příjemně pitelné bylo Rulandské bílé 2012 v pozdním sběru. Polosuché víno (10,4 g/l zbytkového cukru) s vůní nazrálého světlého ovoce (citrusy, broskev) a jemných máslových tónů, často typických pro chardonnay. V lehce zakulacené ovocné chuti je víno příjemně pikantní a šťavnaté. Pěkné víno na delší pití.

A ještě o něco atraktivnější bylo Chardonnay 2012 ve výběru z hroznů. Polosuché víno (11,1 g/l zbytkového cukru) s výraznou ovocnou složkou ve vůni (jižní plody). V chuti výrazné jižní ovoce, plnější a zakulacené tělo s bohatým závěrem. Šťavnaté víno z viniční trati Pod Pálavou v Bavorech.

Druhý Ryzlink vlašský 2012 byl ve výběru z hroznů, a lehce polosladký. Ve vůni nazrálé ovoce, především broskve. V chuti plnější, zakulacené a jemně nasládlé víno. Dochuť měkce ovocná a dostatečně pikantní. Také toto víno je ze známé viniční trati - Purmice v Perné. Víno se bude nepochybně dále zlepšovat ležením v láhvi!

Velmi kvalitní bylo také polosladké Rulandské šedé 2012 ve výběru z hroznů. Nazrálé jižní ovoce ve vůni i chuti, především broskve, možná i mango. Ve vůni zpočátku i květinové tóny. Chuť bohatá a nasládlá s lehounkou pikantností v závěru. Mohl bych ho vypít víc než jednu sklenku. Hrozny pocházely z mikulovské viniční trati Pod Svatým kopečkem.

A se Sauvignon 2012 ve výběru z hroznů začínaly na mne již vysoké zbytkové cukry - v tomto případě 21,7 g/l. Ale víno pěkné, byť sladší. Ve vůni meruňky, broskve i citrusy. V chuti plnější, nasládlý sauvignon se zakulaceným ovocným tělem. Hrozny se urodily na známé viniční trati Kotelná v Perné.

Výrazně nasládlý, ale také příjemně medový a kořenitý byl Aurelius 2012 ve výběru z hroznů. Polosladké víno (29,7 g/l zbytkového cukru) vonělo po citrusech a medu. V chuti nasládlé, medově-ovocné a lehce kořenité. Uniknout pozornosti chuťových buněk nemohl malý, ale pikantní ocásek. Na bílé víno pěkný bezcukerný extrakt - 23,3 g/l. Sladké, ale pěkně mazlivé víno.

A ještě mazlivější i sladší (31,6 g/l zbytkového cukru) byla Pálava 2012 ve výběru z hroznů. Ve vůni nazrálé, jemně kořenité ovoce, trocha medu a jemných citrusů. Chuť výrazněji nasládlá, příjemně kořenitá v kombinaci různých citrusů. Sváteční víno z viniční trati Levá bavorská v Perné.

Na závěr dvakrát Zweigeltrebe. Nejprve v růžové formě z ročníku 2012 v pozdním sběru. Polosladké víno (17,3 g/l zbytkového cukru) s vůní jemných tmavých peckovin a s jogurtovou stopou. Chuť velmi podobná, měkce ovocná, trošku nasládlá a se středně dlouhým závěrem.

A konečně Zweigeltrebe 2011 v pozdním sběru. Suché víno s vůní lehce kořenitých tmavých peckovin. Tělo trošku tenčí, ovocné a jemně pikantní. Typické letní červené na běžné pití. Hrozny pocházely z viniční trati Pravá bavorská v Perné.

A ještě hodnocení početně trochu oslabeného "vrcholového týmu": Ryzlink vlašský 2012, pozdní sběr - 8,9 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2012 - 8,8 b., Ryzlink vlašský 2012, výběr z hroznů a Aurelius 2012 - 8,7 b., Sauvignon 2012, Pálava 2012 a Rulandské bílé 2012 - 8,6 b., Sylvánské zelené 2012 a Rulandské šedé 2012 - 8,5 b., Zweigeltrebe rosé 2012 - 8,4 b. a Zweigeltrebe 2011 - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý