Ochutnávka Atraktivní vína z Mendozy (Argentina)

Ochutnávka "Atraktivní vína z Mendozy (Argentina)" dne 4.9.2013

Argentinská „vinná houpačka”

Bodega Los Toneles patří mezi velká argentinská vinařství, jejichž produkce bývá často kvalitativně velmi rozkolísaná. Na ochutnávce vín ve Viničním altánu jsem se přesvědčil, že především vína z nižších řad se co do kvality nedají srovnat s obdobnými produkty z menších rodinných vinařství, ať již argentinských nebo chilských. Vycházím přitom nejen z toho, co jsme na degustacích v Gröbovce již za uplynulých devět let ochutnali.

Jarmila Kučerová a Milan Špinka (ten také vína prezentoval) z dovozní společnosti T.A.R.-in, s.r.o., nám nabídli k ochutnání dvanáct vín, nichž jen vyšší řada Dos 2 Estacas (zvláště pak ta s označením Reserva) mohla uspokojit moje chuťové pohárky. Potěšující bylo, že tvořila nadpoloviční většinu z ochutnávaných vín.

Vstupním vínem bylo Viňas de Luján 2011, stoprocentní chardonnay s vysokým (14 %), poněkud vstupujícím alkoholem, a s trochu nevýraznou vůní i chutí po světlém ovoci (broskve, citrusy. Málo pikantní víno s lehkou hořčinkou v dochuti.

Výrazně lepší bylo Dos 2 Estacas Chardonnay 2011, a to nejen díky nižšímu alkoholu (13 %), ale také bohatší vůni (ovoce, lehké minerální tóny) a chuti. Víno potěšilo plnějším tělem, jemnou vanilkou a měkce pikantním závěrem.

Zklamal mne následující Dos 2 Estacas Moscatel de Alejandríja 2011. Vůně ještě příjemná (jemné citrusy, exotické liči a přezrálý hrozen). Chuť však byla sladká a plochá, ovocně-kořenitá, ale bez šťavnatosti a pikantní složky. Málo živé víno!

Nejslabším vínem večera, a to jsem rozhodně neočekával, byl Viňas de Luján Malbec 2011. Ve vůni lehce džemovité tmavé peckoviny, stopa dřeva. Tělo tenké, bohaté na třísloviny, které však nenaznačovaly sládnutí. Víno bez náznaku elegance s tvrdšími tóny.

A opět velký skok, tentokrát výš - Dos Estacas Malbec 2010. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce, lehce džemovité s jemnými minerálními a živočišnými tóny. Chuť identická, uhlazená s jemným přídavkem tmavé čokolády a decentními dubovými tóny. Víno zrálo minimálně 8 měsíců v bariku.

Šli jsme však ještě za vyšší kvalitou - Dos Estacas Malbec Reserva 2010. Ve vůni zřetelně borůvek a ostružin, náznak kůže. Chuť plná, bohatě nazrálé tmavé ovoce. Navíc tóny čokolády kůže a dubu. Víno je ještě mladé, potřebuje minimálně další rok ležet v láhvi. Určitě se vám odmění.

Bohužel, následoval zřetelný sestup - Viňas de Luján Cabernet Sauvignon 2011. Vůně standardní (lehce kořenité tmavé ovoce a čokoláda). V chuti jednodušší, štíhlejší, trošku nevýrazné s kratším závěrem.

Následující Dos Estacas Cabernet Sauvignon 2011 mělo asi nejlepší poměr cena/výkon. Ve vůni tmavé ovoce, jemná kůže a lehké minerální tóny. Chuť měkce ovocná, nazrálé ovoce, kůže, a v dochuti minerální stopa.

O poznání kvalitnější, ale podstatně dražší bylo následující víno Dos 2 Estacas Cabernet Sauvignon Reserva 2010. Bohatší vůně (lehce džemovité tmavé ovoce, dotek kůže a čokolády). Chuť identická, bohatá s jemnou vanilkou. Také toto víno musí ještě ležet, aby se více zakulatilo a uhladilo. Tóny dřeva totiž ještě zcela neladí s ovocností. Víno zrálo až 14 měsíců v barikových sudech z francouzského a amerického dubu.

Následující tři závěrečná vína mne jen minimálně oslovila. Moscatino z odrůdy Moscatel Rosato bylo zvláštním typem nízkoalkoholického (9 %) sladkého vína (34,9 g/l zbytkového cukru), které bylo „naředěno” hroznovou šťávou z Muškátu Alexandrijského. Vůně příjemná, muškátovo-citrusová, ale chuť sladší, nevýrazná, a jen lehce pikantní v závěru. Tady doporučuji podchladit a pít jako aperitiv.

O moc více mi nechutnal Penelope Demi Sec, lehce nasládlý, decentně perlivý, ovocný, ale málo svěží a pikantní.

O poznání lepší byla závěrečná šumivá tečka Dos 2 Estacas Extra brut, vyrobená metodou charmat (zrání v nerezovém tanku) z odrůdy Chardonnay. Vůně ovocná (převaha citrusů). Také výrazně pikantní chuť se středním perlením. Poměr cena/výkon zde nebyla zcela ideální, vzhledem k tomu, že víno nezrálo v láhvi.

Početně trochu oslabený „vrcholový tým” hodnotil vína takto: Dos 2 Estacas Cabernet Sauvignon Reserva 2010 - 8,8 bodu (z 10 možných), Dos 2 Estacas Malbec Reserva 2009 - 8,7 b., Dos 2 Estacas Cabernet Sauvignon 2011 - 8,6 b., Dos 2 Estacas Malbec 2010 - 8,5 b., Dos 2 Estacas Chardonnay 2011 a Viňas de Luján Cabernet Sauvignon 2011 - 8,3 b., Dos 2 Estacas Extra brut - 8,2 b., Moscatino - 8,1 b., Dos 2 Estacas Moscatel de Alejandríja 2011 - 8 b., Viňas de Luján Malbec - 7,8 b., Penelope Demi Sec - 7,7 b. a Viňas de Luján Chardonnay - 7,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý