Ochutnávka Rajhradské klášterní vinařství (Rajhrad)

Ochutnávka Rajhradské klášterní vinařství (Rajhrad) dne 9.9.2013

Požehnaný večer s Rajhradem

Dvanáct mimořádně přitažlivých vín nám ve Viničním altánu po roce opět představil Jiří Ruibar z Rajhradského klášterního vinařství. Vinný zážitek sice vyvrcholil v druhé polovině degustačního spektra především červenými víny, ale své lahůdky jsme si našli i mezi bílými.

Zahájili jme Veltlínským zeleným 2012 v pozdním sběru, pěkně nazrálým vínem ve vůni i chuti. Lehce kořenité, stopa mandlí, tělo plnější, především světlé peckoviny, zakulacené, opět s dotykem mandlí a pepře. Jedinou zřetelnější pihou na kráse byl vyšší alkohol (14 %). Ale jinak pěkný start!

A vzestup pokračoval dvěma „rýňáky”. Nejprve Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru (suchá varianta - 2,2 g/l zbytkového cukru). Vůně ovocně-minerální, především světlé peckoviny. Chuť ovocná se stopou lipoviny, jemně zakulacené tělo, pikantní a s delším závěrem.

Stejný ryzlink, jen v polosuchém provedení (11 g/l zbytkového cukru). Vůně opět ovocně-minerální se zřetelnějšími tóny lipového květu. Chuť lehce broskvová, malinko nasládlá, šťavnatá a pikantní. Osobně jsem o fous preferoval sušší ryzlink, ale oba ještě čeká pěkná budoucnost.

Prvním z mnoha vrcholů večera bylo pro mne následující Chardonnay 2011 v pozdním sběru, sur-li. Suché, pěkně harmonické víno s vůní po nazrálém ovoci s máslovými a oříškovými tóny. V chuti nazrálé ovoce, šťavnaté a pikantní s delší dochutí. Malá část tohoto poměrně extraktivního vína (10 %) zrála v použitém bariku.

Pro mnohé bylo ještě přitažlivější polosuché (9,5 g/l zbytkového cukru) Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru. Bohatší vůně nazrálého jižního ovoce s jemným minerálním „štychem”. V téměř identické chuti byla zřetelná „pecička” z broskví či meruněk. Víno nabídlo lehce nasládlou, delší a příjemně pikantní dochuť.

Zřetelným skokem mezi sladší vína byla známková Scholastika 2012 v pozdním sběru, vyrobená především z odrůdy Müller Thurgau s přidáním špetky Ryzlinku vlašského a Muškátu moravského. Polosladké víno (20,5 g/l zbytkového cukru) s vůní jemně minerálního ovoce. V chuti ovoce nazrálé, měkce pikantní s náznakem minerálních tónů. Příjemně pitelné víno, především pro milovníky těch lehce nasládlých.

Na přibližně stejné úrovní bylo známkové Placidus rosé 2012 v pozdním sběru, polosuché víno (9,1 g/l zbytkového cukru) z odrůdy Zweigeltrebe. Ovocná vůně s převahou zahradních jahod se špetkou minerálů. V chuti identické, lehce šťavnaté s pikantní dochutí.

Opravdovou delikatesou (viz Magazín DNES+TV 12.9.) bylo Chardonnay 2011 sur-li barrique ve výběru z hroznů. Suché víno s vyšším, ale dobře zakomponovaným alkoholem (14,2 %). Bohatá vůně nazrálého ovoce, vanilky a lehounce opečeného toustu. Tělo plné, opět bohaté na nazrálé ovoce s jemnými vanilkovými tóny. Dlouhá, měkce pikantní dochuť. Pěkně extraktivní a mazlivé víno zrálo 14 měsíců v bariku. Moc mu to sluší!

Nesmírně vydařenou červenou čtyřku odstartovalo Zweigeltrebe 2011 v pozdním sběru. Suché, výrazně ovocité víno (tmavé, lehce kořenité peckoviny) ve vůni i chuti s delikátními tóny kůže a čokolády. Tělo ovocné, suché s lehce pikantním závěrem. Ideální červené na léto!

Opravdu mne dostala Frankovka z Dolních Kounic z ročníku 2011 v pozdním sběru. Atraktivní vůně po bohatých, lehce kořenitých tmavých peckovinách. V chuti dostatek přezrálých třešní a višní s lehkou „pecičkou”. Tělo uhlazené, měkce pikantní, středně extraktivní. Krásně pitelné víno na celý večer - od doplňku k tmavému masu až po „šláftruňk”!

Neméně krásné a trošku plnější bylo Svatovavřinecké 2011 v pozdním sběru. Ve vůni kořenité sušené tmavé ovoce s povidlovými tóny. Chuť výrazně ovocná (kompotované třešně a višně), měkce pikantní v delším závěru. Výrazně extraktivní víno (33,3 g/l bezcukerného extraktu).

A na závěr pro mnohé atraktivní moravský Neronet, v tomto případě z ročníku 2011 v pozdním sběru a v barikovém provedení. Ve vůni lehce kořenitá tmavá lesní směs. V chuti bohaté tmavé ovoce, jemné koření s lehounkými tóny vanilky. Překvapivě pikantní víno zrálo 10 měsíců v bariku (kombinace tříletého a nového).

Mnohá vína jsme ještě notně přechutnávali, takže jsme se mohli znovu přesvědčit o jejich vysoké kvalitě. Opravdu požehnaný večer s nádhernými víny z Rajhradského klášterního vinařství!

A ještě hodnocení početně lehce oslabeného „vrcholového týmu”: Chardonnay 2011 sur-lie, barrique - 9,2 bodu (z 10 možných), Frankovka 2011 a Svatovavřinecké 2011 - 9 b., Chardonnay sur-li 2012 - 8,9 b., Ryzlink rýnský 2012 (suchý) - 8,8 b., Ryzlink rýnský 2012 (polosuchý), Neronet barrique 2011 a Rulandské šedé 2012 - 8,7 b., Veltlínské zelené 2012 a Zweigeltrebe 2011 - 8,6 b. Placidus rosé - 8,5 b. a Scholastika 2012 - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý