Ochutnávka Z Portugalska nejen portské

Ochutnávka "Z Portugalska nejen portské" dne 30.9.2013

Krása nejen portských

Možná nejlepší prezentaci portugalských vín ve Viničním altánu nám připravili zástupci trutnovské dovozní společnosti CERFIS Wine, s.r.o. Především průvodkyně portugalským večerem, Petra Čermáková nám příjemnou formou přiblížila nejen samotná vína, ale také oblasti a vinařství, z nichž pocházejí.

Jedenáct vín prezentovalo velmi solidní strukturu současné vinné produkce v Portugalsku: tři vína bílá, jedno růžové, čtyři červená a tři fortifikovaná, z toho dvě portská.

Vstup byl velmi osvěžující - Vinho Verde Muros Antigos Escolha DOC 2012. Velmi příjemná ovocná vůně (převaha citrusů) s jemnými minerálními tóny. Také chuť byla ovocná (citrusy), šťavnatá, možná trošku lehčí, ale krásně svěží a pikantní.

Proti tomu následující suché víno Vale da Raposa 2012 z vinařství Alves de Sousa (DOC Douro), cuvée čtyř odrůd (Malvasia Fina, Gouveio, Arinto a Rabigato), působilo poněkud utlumeným dojmem, jak ve vůni, tak i v chuti. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny, jemná minerální stopa. Stejně tak v chuti, která byla sice zakulacená a plnější, ale také velmi málo pikantní. Navíc se mi zpočátku zdálo, že cítím výrazněji alkohol.

Nesrovnatelně lepší bylo Pato Frio Antao Vaz 2011 z vinařství Ribafreixo (DOC Alentejo). Vůně bohatá, ovocně-minerální. Tělo plné, ovocné, elegantní a lehce pikantní v dochuti. Víno se postupně otevírá, je třeba mu dát jistý čas. Pak vás opravdu potěší!

Sequeira Vinho Rosé 2010 DOC Douro Superiore bylo typickým zástupcem jižních „růžovek” -výraznější barva, vyšší alkohol (13,5 %) a trošku méně výrazná kyselina. Cuvée tří odrůd (Touriga Nacional, Touriga Franca a Tinto Roriz) bylo aromaticky i chuťově velmi bohaté. Ve vůni lehce džemovité tmavé peckoviny, stopa malin a jahod. V chuti suché, plnější s jemnou pecičkovou hořčinkou v závěru. Zakulacené a méně pikantní.

Příjemně mne překvapilo víno Hereditas 2007 z vinařství Quinta dos Cardeais (oblast Alentejo), cuvée odrůd Aragonez, Alicante Bouschet, Cabernet Sauvignon a Syrah. Ve vůni džemovitá lesní směs se špetkou čokolády. V chuti nazrálé tmavé ovoce, lehce džemovité s jemnými tóny čokolády a kůžičky. Pěkný poměr cena/výkon!

O něco sofistikovanější bylo víno Vale da Mata 2009 z malého vinařství Herdade Rocim (Vino Regional Lisboa), cuvée odrůd Aragonez, Syrah a Touriga Nacional. Ve vůni lesní směs, především ostružiny a čokoláda. V chuti identické s pikantním, středně plným závěrem. Víno potřebuje ještě chvíli ležet v láhvi, aby se více zakulatilo.

Velmi se mi líbilo následující víno Marka Douro 2009 z vinařství Durham Agrellos (DOC Douro). Cuvée odrůd Touriga Franca, Touriga Nacional a Tinta Roriz zrálo 14 měsíců v bariku z francouzského dubu. Ve vůni tmavé ovoce, čokoláda a stopa kůže. V chuti vyzrálé tmavé peckoviny, tělo plnější, již uhlazené s lehounkými tóny kůže a čokolády. Velmi pěkné víno za příznivou cenu!

Nejstarším, ale pro mnohé i nejlepším vínem večera, bylo Sequeira Reserva 2005 z vinařství Quinta da Segueira (DOC Douro). Cuvée odrůd Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz, Tinta Amarela a Tinta Barroca mělo ve vůni vyzrálé třešně a višně v čokoládě. V chuti rovněž tmavé peckoviny, a dále jemná čokoláda. Tělo uhlazené s dostatkem jemných a sladkých tříslovin. Víno zrálo dva roky v novém bariku z francouzského dubu.

Prvním sladkým vínem byl JMF Alambre Moscatel de Setúbal, dolihované víno se 165 g/l zbytkového cukru. Ve vůni sušené ovoce, pomerančová kůra a byliny. V chuti sladké, převážně datle, fíky a hrozinky, v závěru malinko kořenité bez náznaku kyseliny. Hodně sladký, ale bohatý a krásný muškát.

Neméně zdařilé bylo „klasické portské” - Porto Infantado Ruby z vinařství Quinta do Infantado. Na portské nikterak přeslazené (80 g/l), ve vůni vyzrálé višně v čokoládě v kombinaci s jemně kořenitou lesní směsí. V chuti delikátně sladké, výrazně ovocné, džemovité s lehounkým náznakem kůže. Základní portské, ale delikátní!

A na závěr sladký bonbónek - Porto Caldas Tawny Special Reserve (112 g/l zbytkového cukru, 19,5 % alkoholu). Produkt vinařství Alves de Sousa s delikátní vůní višní v čokoládě, jemných tónů dřeva a vanilky. V chuti sušené ovoce, datle, vanilka, tělo jemné, uhlazené a delikátní.

Skvělá tečka na velmi příjemným večerem s portugalskými víny a jejich výbornou průvodkyní. Díky!

A ještě lichotivé hodnocení členy „vrcholového týmu”: Porto Calda Tawny - 9,4 bodu (z 10 možných), Sequeira Reserva a Porto Infantado Ruby - 9,3 b., JMF Alambre Moscatel de Setúbal - 9,2 b., Marka Douro - 9,1 b., Vale da Mata - 8,9 b., Pata Frio Antao Vaz - 8,8 b., Hareditas - 8,7 b., Muros Antigos Escolha - 8,6 b., Sequeira rosé - 8,5 b. a Vale da Raposa - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý