Ochutnávka Vinařství U sv. Martina Radim Osička (Velké Bílovice)

Ochutnávka Vinařství U sv. Martina Radim Osička (Velké Bílovice) dne 2.10.2013

Laskavá premiéra od sv. Martina

Ve Velkých Bílovicích je vinařů příjmením Osička opravdu hodně. I proto Radim Osička pojmenoval své malé rodinné vinařství po náměstíčku, na němž se nachází jeho sklep - Vinařství U sv. Martina.

Na své degustační premiéře ve Viničním altánu nám představil deset vín, v drtivé většině z ročníku 2012. Šest bílých, klaret a roséčko, a dále dvě červená.

Vstupním vínem bylo zdařilé Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru, formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (8,3 g/l) i kyselinou (7 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce (jablko, jablkový koláč), v chuti ovocné, jemně nasládlé, zakulacené s příjemně pikantním závěrem.

Zajímavé bylo rovněž jakostní Sylvánské zelené 2012, suché víno s zřetelnou kyselinou (7 g/l). Ve vůni ovocné, květinové a bylinné tóny. Stejně tak v zakulacené a lehce nasládlé chuti. V dochuti možná trošku tenčí, ale pikantní a jemně kořenité.

A další pěkné víno - jakostní Müller Thurgau 2011, suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,7 g/l a 6,2 g/l). Víno s výraznějším aroma vyzrálého hroznu a jižního ovoce. V těle plné, zakulacené, lehce nasládlé, šťavnaté. V dochuti pak hezky pikantní. Pěkný poměr cena/výkon, jako ostatně u všech ochutnávaných vín.

Poněkud rozdílně hodnotili jednotliví členové „vrcholového týmu” Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru. Osobně jsem toto suché víno (7,3 g/l zbytkového cukru a 6,7 g/l kyselin) hodnotil nejvýše z prvních čtyř. Ve vůni nazrálé peckoviny (meruňky, broskve, mango), rovněž v jemně nasládlé chuti bohaté jižní ovoce. Dochuť středně dlouhá, měkce pikantní.

Polosladké Chardonnay 2012 v pozdním sběru bylo bohaté na nazrálé světlé ovoce. Ve vůni navíc stopa chlebovinky a jemný máslový „štych”. V nasládlé a zakulacené chuti vyzrálé broskve, v závěru pak příjemně pikantní.

Nejlepším bílým vínem večera byl Sauvignon 2012 v pozdním sběru. Polosladké víno (14,7 g/l zbytkového cukru), ve vůni angrešt a citrusy, rovněž ve šťavnaté a uhlazené chuti s měkce ovocným a pikantním závěrem.

Prvním vínem z modrých hroznů byl Modrý Portugal klaret 2012. Polosuché jakostní víno s vůní jemných tmavých peckovin. Chuť měkce ovocná, zakulacená, lehce nasládlá s pikantním ocáskem.

Chutnala mi Frankovka rosé 2012 v pozdním sběru, polosuché víno (9 g/l zbytkového cukru) s vůní jahod a malin. Chuť ovocná, šťavnatá, lehounce nasládlá s měkce pikantním závěrem.

Jako první ze dvou červených přišla na řadu Frankovka 2011 v pozdním sběru. Ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny, stejně tak ve svěží a ještě výrazně pikantní chuti s lehce kořenitým závěrem. Víno musí ještě nějaký čas ležet v láhvi, aby bylo kulatější a pitelnější.

Závěrečným vínem byl zemský Modrý Portugal 2009. Již vyzrálejší víno s vůní višní v čokoládě. V chuti výrazně ovocné, uhlazené a lehce pikantní. Příjemné víno na delší pití, které uzavřelo zdařilou a laskavou premiéru vín od sv. Martina ve Velkých Bílovicích.

A ještě celkové hodnocení „vrcholového týmu”: Sauvignon 2012 - 9 bodů (z 10 možných), Chardonnay 2012 - 8,8 b., Rulandské šedé 2012 a Modrý Portugal klaret 2012 - 8,7 b., Veltlínské zelené 2012, Müller Thurgau 2012 a Modrý Portugal 2009 - 8,6 b., Sylvánské zelené 2012 a Frankovka rosé 2012 - 8,5 b. a Frankovka 2011 - 8,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý