Ochutnávka Sedm vinařských špiček z Maďarska

Ochutnávka "Sedm vinařských špiček z Maďarska" dne 23.10.2013

Mimořádně zdařilý maďarský večer

Další nesmírně příjemná a zároveň poučná ochutnávka ve Viničním altánu - přátele krásných maďarských vín museli mít radost. Kristian Ujlaki z dovozní společnosti Vinorum CZ nám opět připravil pěkný zážitek v podobě osmi vín od sedmi předních maďarských vinařů z oblastí Tokaj, Balatón, Eger, Somló, Sopron a Villány.

Začali jsme dvěma suchými bílými víny. Nejprve Pinot Gris 2012 z vinařství Figula (Balatón). Hezká vůně (kombinované světlé ovoce s jemnými minerály), v chuti plné, zakulacené, opět ovocně-minerální víno se středně dlouhým závěrem.

Velmi mne oslovil suchý žlutý muškát z Tokaje. Víno Béres Tokaji Sárgamuskotály 2011 z předního vinařství rodiny Béres mne příjemně překvapilo bohatou muškátovou vůni i chutí bez vyššího zbytkového cukru. Zřetelné byly u vína i tóny zralého grepu. V chuti suché, jemné s pikantním závěrem s lehkou grepovou hořčinkou.

Prvním červeným byla Kékfrankos 2009 z vinařství Konyári v oblasti Balatónu. Velmi pěkná frankovka s vůní kompotovaných tmavých peckovin, především višní. V chuti navíc tmavá lesní směs v lehounce džemovitém provedení. V dochuti lehký náznak minerálů. Pěkně vyzrálé víno, které se může ještě zlepšovat.

Ještě sofistikovanější bylo následující víno z vinařství Ráspi (oblast Sopron) - Electus 2009. Víno z odrůdy Zweigeltrebe nabídlo krásnou vůni višňového džemu. V chuti uhlazené, velmi ovocné (višňové), elegantní a lehce pikantní v závěru.

A další krásné víno - Cabernet & Syrah 2009 z vinařství Konyári. Ve vůni výrazná tmavá lesní směs, stopa kůže a čokolády. V chuti ostružiny a borůvky, tělo plnější, uhlazené s jemným tříslem a lehce pikantním závěrem.

Velmi jsem si oblíbil vína Egri Bikavér. A patří mezi ně i ta ze špičkového vinařství St. Andrea v Egeru. Ochutnávali jsme víno Áldás Egri Bikavér 2009 vyrobené ze šesti odrůd (Frankovka - 40 %, Merlot - 37 %, Cabernet Franc - 8 %, Syrah - 5 %, Pinot Noir - 5 % a Menoir - 5 %). Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce a lehounká stopa čokolády. V chuti tmavé ovoce, uhlazené, jemně pikantní, opět s tóny čokolády. Harmonické, příjemně pitelné víno.

Z mého oblíbeného vinařství Sauska ve Villány jsme tentokrát ochutnali Cuvée 11 2008 (Cabernet Sauvignon - 30 %, Cabernet Franc - 30 % a Merlot - 40 %). Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce s jemnou stopou kůže a kávy. V plné chuti identické, velmi uhlazené s delikátním dotykem čokolády. V závěru lehce pikantní. Vysoký alkohol (15 %), ale krásně harmonické víno za vyšší cenu.

A na závěr „sladká” tečka v podobě Somlói Hárslevelü 2011 z malého vinařství Somlói Apátsági Pince (oblast Somló). Sladké víno (39 g/l zbytkového cukru) z Lipoviny (Hárslevelü), ale nikoliv přeslazená. Krásně šťavnaté a aromaticky mimořádně zajímavé víno. Atraktivní ovocná vůně (citrusy) s tóny bylin. V nasládlé chuti nazrálé ovoce a delikátní byliny. Tělo boubelaté a velmi pikantní v závěru. Víno kvasilo spontánně bez přidaných kvasinek. Mimořádně zdařilá tečka za neméně zdařilou degustací. Díky! A ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Sauska Cuvée 11 2008 - 9,1 bodu (z 10 možných), Somlói A.P. Hárslevelü 9 b., St. Andrea Áldás Egri Bikavér a Konyari Cabernet & Syrah - 8,9 b., Ráspi Electus - 8,8 b., Konyari Kékfrankos a Beres Tokaji Sárgamuskotály - 8,7 b. a Figula Pinot Gris - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý