Ochutnávka Rodinné vinařství Pisoni (Trentino, Itálie)

Ochutnávka Rodinné vinařství Pisoni (Trentino, Itálie) dne 12.11.2013

Vřelý pozdrav z Trentina

Premiérově jsme ve Viničním altánu ochutnali ucelenou sestavu vín z rodinného vinařství Pisoni v severoitalské oblasti Trentino. Tamní rodák Roberto Lupa k nám tato vína dováží prostřednictvím své dovozní společnosti Viandanti Praghesi, s.r.o.

Představil nám celkem jedenáct vín, která toto vinařství již několik let vyrábí biodynamickou metodou. Tedy bio + něco „magie” navíc, čemuž osobně příliš nevěřím. Rozhodně to však nemá vliv na kvalitu vín Pisonu, která mne velmi potěšila. Což ostatně platí i o jejich průvodci.

Ne všechna mi však chutnala stejně. Například úvodní Rosato 2012 mělo pro mne daleko ke šťavnatým, svěžím a pikantním růžovkám. Přezrálé, téměř džemovité a málo svěží. Také utlumené a trošku těžší růžové víno.

Nesrovnatelně lepší bylo první bílé víno - San Siro Bianco 2012. Cuvée odrůd Chardonnay a Pinot Blanco nabídlo ovocně-minerální vůni. V chuti ovocné s přídavkem květin. Suché, elegantní víno s měkce pikantní dochutí.

Ještě lepší byl pro mne Pinot Grigio 2012. Ve vůni ovocný a navíc výrazně minerální. V plnější chuti ovocně-minerální s jemně slaným „štychem”. V závěru příjemně pikantní. Víno zrálo přibližně 5 měsíců v barikovém sudu.

Následující Moscato Secco 2012 z odrůdy Moscato Giallo mělo ve vůní jemně kořenité muškátové tóny se stopou grepfruitu. Suché víno s kratším tělem, muškátově-minerální s pikantním závěrem.

Výborné bylo Codecce 2012 IGT, cuvée odrůd Nosiola, Chardonnay, Sauvignon Blanc a Goldtraminer. Ve vůni bohaté citrusy, v ovocné chuti (citrusy, stopa grepu) bylo plnější s příjemně pikantním závěrem na patře. Víno zrálo pouze v nerezu.

Prvním červeným bylo poměrně mladé Maso Gobbo 2012, cuvée odrůd Teroldego, Rebo a Merlot. Ve vůni džemovitá lesní směs. V suché chuti tmavé ovoce, jemné třísloviny, pikantní dochuť. Pěkné ovocité víno potřebuje ještě minimálně půl roku ležet v láhvi.

San Siro Rosso 2011 nabídlo ve vůni jemně kořenité tmavé peckoviny. Toto cuvée odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon bylo v chuti bohatě ovocné, „cabernetové” se zřetelnou kořenitostí. Víno zrálo 12 měsíců ve větším sudu.

Teroldego 2011 rozhodně nabídlo výborný poměr cena/výkon. Víno z místní odrůdy Teroldego vonělo po tmavém ovoci se špetkou kůže. V ovocité chuti poměrně vyzrálé, uhlazené a jemně pikantní v závěru s lehounkou stopou kůže. Také toto víno zrálo rok ve větším sudu.

Ještě více mne potěšil Pinot Nero 2010. Víno zrálo 18 měsíců v bariku a následně 12 měsíců v láhvi. Ve vůni jemně kořenitá tmavá lesní směs. V chuti bohatě ovocné, velmi uhlazené, téměř „hedvábné” s delikátními sládnoucími tříslovinami. V závěru lehká vanilková stopa po zrání v dubu. Mimořádně zdařilý modrý pinot!

Přiznám se, že neméně tak mi chutnalo následující Rebo 2009, cuvée odrůd Merlot a Teroldego. Bohatá vůně jemně kořenitých tmavých peckovin v delikátním čokoládovém závoji. V chuti plné vyzrálého tmavého ovoce. K tomu špetka čokoláda a náznak kůže. V dochuti jsem cítil jemné třísloviny, které se již uhlazují. Víno zrálo 18 měsíců v bariku, a poté rok v láhvi.

A to nejlepší nakonec, alespoň pro mne. Cuvée odrůd Syrah a Pinot Nero - Sarica Rosso 2009. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s převahou lesních plodů. K tomu stopa kůže a čokolády. Víno stylu „plná huba”. V chuti vyzrálé tmavé ovoce, čokoláda a lehké živočišné tóny. Bohaté tělo již částečně uhlazené, ale ještě s zřetelnými tříslovinami. Víno má pěkný potenciál zrání. V bariku zrálo 18 měsíců.

Bylo potěšení poslouchat Roberta a ochutnávat vína, která jako svůj koníček dováží z rodného Trentina. Moc se těším na příští setkání!

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Sarica Rosso - 9,2 bodu (z 10 možných), Pinot Nero a Rebo - 9,1 b., Teroldego - 8,9 b., Pinot Grigio a Codecce - 8,7 b., Maso Gobbo - 8,6 b., San Siro Rosso - 8,5 b., San Siro Blanco - 8,3 b., Moscato Secco - 8 b. a Rosato - 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý