Ochutnávka Kamptal (Rakousko) & čtyři oblasti Španělska

Ochutnávka "Kamptal (Rakousko) & čtyři oblasti Španělska" dne 25.11.2013

Rakousko-španělské pochutnání

Opravdu atraktivní rakousko-španělské přechutnávání pro nás tentokrát připravil Petr Mikeska z dovozní společnosti Ocellus, s.r.o. Tichá bílá z rakouského vinařství Sax v Kamptalu, „bublinky” a bohatá červená ze čtyř významným španělských denominací - Cava DO, Rioja DOCa., Priorat DOCa. a Ribera del Duero DO. Mimořádně příjemný večer s výbornými víny, třebaže degustační list ve „španělské” části doznal proti tomu původnímu několik změn. Holt, bylo vyprodáno!

Zahájili jsme rakouskou „večerkou”, tedy vínem Frühroter Veltliner 2012 z vinařství Sax. Suché víno s ovocně-minerální vůní a uhlazenou, měkce ovocnou chutí. Poměrně šťavnaté, zakulacené s decentně pikantním ocáskem. Dobře pitelné víno na delší trať.

Následoval Sax Grüner Veltliner Zwillingslauser 2012. Příjemně suché víno s delikátní kyselinou. Vůně ovocně-minerální s lehkými medovými a lipovými tóny. V chuti ovocný, jen s lehounkým náznakem minerálů. Zřetelná byla stopa květin i delikátní mandlová hořčinka v pikantním závěru na patře.

O poznání více mi chutnal Sax Riesling Steinmassl 2012 DAC Reserve. Ještě suché víno s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyseliny (5,9 a 6 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce, minerální tóny, med a lipovina. V bohaté chuti jsem cítil světlé ovoce, převážně sušené meruňky, dále náznak medu. Tělo plné, šťavnaté s měkce pikantní dochutí.

Příjemným zážitkem bylo pro mne ochutnání šumivých vín Cava. „Zavínilo” mne první - Cava Belisco brut s ovocně-minerální vůní, která se postupně otevírala. Chuť spíše ovocně-květinová, lehčí, s pikantním závěrem v podobě zeleného jablka a citrusů. V dochuti vína se středně bohatým perlením byl i náznak minerálních tónů.

Ale pak přišla Cava Dama Extra Brut 2010 z vinařství Caves Naverán v oblasti Penedés. Krásné šumivé víno vyrobené tradiční metodou zráním v láhvi z odrůd Chardonnay a Perellada. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce a stopa máslového toustu. V chuti plné, bohatě ovocné se stopou toustu a přezrálých plodů. Výrazné perlení s měkce pikantní dochutí. Delikátní cava, navíc s atraktivní ambaláží.

Prvním červeným byla Leza García Reserva 2006 z oblasti Rioja DOCa. Velmi pěkné víno s vůní tmavého ovoce. Chuť tradičně „riojovsky” uhlazená, téměř sametová, výrazně ovocná (višně v čokoládě), v závěru pak stále ještě pikantní. Víno zrálo 24 měsíců v bariku s francouzského a amerického dubu, a následně 12 měsíců v láhvi.

A ještě krásnější bylo víno ze stejného vinařství jen v kategorii Gran Reserva, a to z ročníku 2004. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce v čokoládovém kabátku. Stejně tak ve velmi uhlazené chuti, v níž jsem cítil jemný závan anýzu. Elegantní víno mělo dlouhý, sametový závěr. Zrálo nejméně 24 měsíců v bariku (francouzský a americký dub) a tři roky v láhvi.

Následující víno bylo mladé (Joven) z oblasti Ribera del Duero. Abadia de Acon Joven 2012 zrálo pouze v nerezu. Ve vůni tmavé peckoviny, v chuti ovocné, mladé a ještě svěží se zřetelnými tříslovinami. Myslín, že v ideální kondici bude tak za rok.

Následovala malá a prestižní oblast Priorat DOCa., konkrétně víno Clos Corriol 2009. Ve vůni tmavé peckoviny a jemné griotkové tóny. V koncentrované chuti bohatě ovocné, plné s jemně pikantním závěrem. Tradičně vyšší alkohol (14,5 %), ale v těle vína z odrůdy Garnacha a Carignan byl dobře zakomponován.

Závěrečným, opět velmi zdařilým vínem bylo Abadia Acon Crianza 2008, které zrálo 14 měsíců v bariku (40 % francouzský, 30 % americký a 30 % „středoevropský”). Ve vůni tmavé ovoce a kůže. V chuti rovněž, navíc výraznější stopa čokolády. Stále ještě třísloviny, ale již výrazně sládnoucí. Závěr byl stále ještě měkce pikantní.

Opravdu jsem si pochutnal, ale nejvíce mne uspokojil ryzlink od Saxe, mazlivá Cava Dama a ještě perspektivní Clos Corriol z Prioratu s pěkným poměrem cena/výkon.

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Cava Dama - 9,2 bodu (z 10 možných), Abadia de Acon Crianza - 9,1 b., Sax Riesling Steinmassl a Leza Garcia Gran Reserva - 9 b., Leza Garcia Reserva - 8,9 b., Clos Corriol - 8,8 b., Sax Grüner Veltliner a Abadia Acon Joven - 8,7 b., Cava Belisco - 8,6 b. a Sax Frühroter Veltliner - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý