Ochutnávka B.M.V. Balgovo Malé Vinařství (Tvrdonice)

Ochutnávka B.M.V. Balgovo Malé Vinařství (Tvrdonice) dne 27.11.2013

Vinné lahůdky z tvrdonického sklepa

Jan Balga ze svého tvrdonického malého vinařství (BMV) nás již potřetí ve Viničním altánu potěšil krásnými víny. A každý si mohl vybrat to své: suché, polosuché, sladký bonbonek, bílé, růžové i červené. Vše v náležité kvalitě.

Ochutnali jsme dvanáct vín z ročníků 2011 a 2012, osm bílých, růžový Cabernet Sauvignon a tři červená. Jako první kabinetní Müller Thurgau 2012, víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (4,9 g/l). Ve vůni ovocně-květinový, v plnější chuti ovocný s jemným minerálním "štychem". V dochuti lehce pikantní. Příjemné víno na delší pití.

Líbilo se mi Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru. Opět suché víno, a rovněž s vyrovnaným cukrem i kyselinou (4,1 a 4,2 g/l). Ve vůni ovocné a jemně pepřové. V chuti měkce ovocné, lehce zakulacené s pikantním ocáskem.

Potěšil i Ryzlink vlašský 2012 v pozdním sběru Suché víno (5,7 g/l zbytkového cukru) s ovocně-minerální vůní (stopa vlašského oříšku). V chuti plnější (ovocný koláč), kulatý a šťavnatý s měkce pikantním závěrem.

Ještě suché s vyšším zbytkovým cukrem (7 g/l) bylo Rulandské bílé 2011 v pozdním sběru. Příjemně mazlivé, ovocité víno s tóny chlebovinky ve vůni i chuti. V těle uhlazené a lehce pikantní. Opět víno se slušným bezcukerným extraktem (20,9 g/l) na delší trať. Proti loňsku se téměř nezměnilo...

Polosuché Rulandské šedé 2012 v pozdním sběru potěšilo pěknou vůní po vyzrálých jižních plodech, v níž se objevil i náznak minerálů. V ovocné chuti nasládlé, šťavnaté s příjemně svěží kyselinkou v závěru.

Neméně pěkný a osvěžující byl polosuchý Muškát moravský 2012 v pozdním sběru (9,5 g/l zbytkového cukru). Ve vůni vyzrálý muškátový hrozen, jemné grepové tóny. V chuti delikátní citrusy a jemná grepová hořčinka v pikantním závěru.

Excelentní byl Tramín červený 2012 ve výběru z hroznů. Polosladké víno na nejnižší hranici (12 g/l zbytkového cukru) s jemnou tramínovou vůní (růže, lehounký bergamotový závan). V mimořádně elegantní chuti ovocně-květinový se stopou exotického liči. Krásně vyvážené víno s měkce pikantním a dlouhým závěrem.

Opravdu atraktivní, i když pro mne výrazně sladký (53,3 g/l zbytkového cukru) byl růžový Cabernet Sauvignon 20912 v pozdním sběru. Ve vůni i chuti jemné tmavé peckoviny s lehounkým „štychem” po zelené paprice a černém rybízu. Sladké, spíše přípitkové víno s pikantní dochutí.

Prvním červeným byl Modrý Portugal 2011 v pozdním sběru. Suché, již vyzrálé ovocité víno s jemnou vůní kompotovaných tmavých peckovin. V chuti již výraznější třešně a višně, trochu lehčí, s jemnou pecičkou v pikantní dochuti. Příjemné, spíše „letní” červené.

Cabernet Sauvignon 2011 v pozdním sběru bych kvalitou přirovnal k předchozímu Modrému Portugalu, jen s tím , že má před sebou větší perspektivu zrání v láhvi. Ve vůni jemně kořenité (paprika, černý bez) tmavé ovoce. Stejně tak v lehčí, lehce kořenité chuti, která je v závěru poměrně pikantní.

O poznání bohatší byl Neronet 2011 v pozdním sběru. V plnější vůni bohatá lesní směs. V chuti tmavé ovoce s jemnými tóny bylin v pikantním závěru. Minimálně rok v láhvi vínu rozhodně prospěje.

Krásný sladký bonbonek na závěr: Rulandské šedé 2011 ve výběru z bobulí. Loni nejlepší víno na degustaci vinařství Jana Balgy. A podle mne i letos. Opravdová delikatesa. Přes 118 g/l zbytkového cukru je víno mimořádně svěží s krásnou kyselinou (7,7 g/l). Nižší alkohol (8,7 %), bohatá ovocně-minerální vůně s lehkými botrytickými tóny. V sladší chuti přezrálé jižní ovoce, citrusy, stopa medu a především výrazná kyselinka v delším závěru. Vysoce extraktivní (36 g/l bezcukerného extraktu) vinný elixír. Zároveň krásná tečně za mimořádně vydařeným večerem s „čistými” víny z tvrdonického sklepa.

A ještě hodnocení „vrcholového týmu”: Rulandské šedé, výběr z bobulí a Tramín červený, výběr z hroznů - 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink vlašský 2012 a Muškát moravský - 8,8 b., Neronet a Rulandské šedé 2012 - 8,6 b., Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Modrý Portugal a Cabernet Sauvignon 2011 - 8,5 b., Cabernet Sauvignon rosé a Müller Thurgau - 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý