Ochutnávka Nové putování za španělskými víny

Ochutnávka "Nové putování za španělskými víny" dne 9.12.2013

Utěšené putování po španělských vinařstvích

Tak jsme opět putovali po španělských vinařstvích od severu na jih - a byla to krásné řízení ochutnávání díky třinácti vínům, které z velmi bohaté palety dovozní společnosti BMC Brno, s.r.o. jako již tradičně vybral náš dobrý známý, mezinárodní degustátor a milovník vín Ing. Vladimír Hrbek. V porovnání se zářijovým degustačním výletem měl průvodce ještě šťastnější ruku. Vína mi chutnala o poznání víc, a to nejen tradičně skvělá červená, ale i minimálně jedno bílé.

Ze tří bílých (Enterizo Macabeo 2012 Bodegas Coviňa, Vega Pasion Blanco 2012 - cuvée odrůd Macabeo a Sauvignon Blanc a Nuviana Blanco 2013) mne nejvíce překvapilo a potěšilo to nejmladší. Čisté Chardonnay produkované vinařským konsorciem Codorníu v oblasti IGP Valle del Cinca nabídlo krásnou vůni - kombinaci světlých peckovin s chlebovinkou a máslovými tóny. V chuti ovocné, šťavnaté, opět vyzrálé světlé ovoce, a v dochuti příjemně pikantní. Víno s výborným poměrem cena/výkon!

Výborné bylo i první červené, Roble 2012 z vinařství Viňa Vilano. Citlivá práce s barikovým sudem (6 měsíců ve francouzském a americkém dubu), příjemná vůně tmavé lesní směsi, v chuti nazrálé ostružiny a borůvky a jemná stopa po sušeném ovoci. Delikátní „barikový štych” u tohoto poměrně mladého, ovocitého vína.

Jeleni na etiketě se sice neschovali v roští, ale i tak bylo víno Coto Vintage Crianza 2007 ze slavné denominace Rioja DOCa. mimořádně zdařilé. K vyzrálému tmavému ovoci se přidaly ještě tóny jemné kůže. Nechyběla tradiční uhlazenost a elegance, charakteristická pro vinařství El Coto, ale i pro většinu kvalitních vín z Rioji. A v závěru pak jemná pikantnost. Víno zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu.

Pravidelným hitem na degustacích vín z nabídky BMC Brno je Corolilla Crianza z Bodegas Murviedro v denominaci Utiel-Requena DO. Tentokrát to byl ročník 2010. Ve vůni tmavá lesní směs a jemná vanilka. V chuti opět tmavé lesní plody, hezky nazrálé, zřetelná vanilka a dostatek jemných sladkých tříslovin. Víno stoprocentně z odrůdy Bobal, která se jinak využívá většinou jen do cuvée. A opět výborný poměr cena/výkon!

U mne je však oblíbenější víno Finca Estacada Reserva z oblasti La Mancha. Ochutnali jsme ročník 2008, již příjemně vyzrálé a přitom bohatě ovocné víno. Ve vůni krásná kombinace tmavého ovoce, kůže, kávy a čokolády. Chuť identická, bohatá a měkce uhlazená s delikátně pikantním ocáskem. Poměrně extraktivní víno zrálo dvanáct měsíců v bariku a následně 5 měsíců v láhvi.

Následovala dvě krásná vína z Bodegas Olcaviana v oblasti Vino de La Tierra de Castilla. Nejprve to byl 1564 Syrah 2011 s bohatou vůní tmavé lesní směsi. Také v chuti lesní plody, dále jemné karamelové tóny s měkce pikantní dochutí. Víno zrálo tři a půl měsíce ve francouzských a maďarských barikových sudech.

Pro mne nejlepším vínem večera bylo 1564 Laude 2010, cuvée odrůd Cabernet Sauvignon, Tempranillo, Merlot a Petit Verdot. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce a čokoláda. V uhlazené chuti rovněž kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. Navíc jemné vanilkové tóny, mléčná čokoláda a jemná pikantnost v delikátním závěru. Víno zrálo 10 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu.

Posledním klasickým červeným vínem bylo Coto Vintage Reserva 2005 s jeleny na etiketě, kteří teprve míří do roští. Decentní vůně bohatá na vyzrálé tmavé ovoce a čokoládu. Chuť plná, dlouhá a bohatá na vyzrálé tmavé ovoce. V uhlazeném závěru nechyběla jemná čokoláda.

Od jedenáctého vzorku jsme změnili styl. Nejprve jsme přešli na růžové „bublinky” Cava Marques Monistrol 1882 Rosado Brut. Sekt vyrobený tradiční metodou zráním v láhvi z odrůd Monastrell a Pinot Noir. Ve vůni kombinace jemného tmavého ovoce. V chuti suché, středně perlivé a bohaté na tmavé ovoce ve šťavnaté a měkce pikantní dochuti.

Sladká byla závěrečná dvojtečka. Nejprve „prodejní ikona” od počátku degustací vín z BMC Brno ve Viničním altánu - Estrella 10 z Bodegas Murviedro. Víno z odrůdy Muškát Alexandrijský (směs ročníků). Ve vůni muškát, mango a směs citrusů s převahou pomeranče. Chuť výrazně nasládlá, bohatá na pomeranč a mandarinku. Dochuť svěží, pikantní. Pěkné „zákuskové” víno za výbornou cenu.

A na závěr další tradiční sladká specialita: Sherry Barbadillo Cream z Bodegas Barbadillo. Sladké a hutné víno z odrůdy Palomino (17,5 % alkoholu) s krásnou vůní fíků a datlí. V chuti se k nim přidávají ještě vlašské ořechy. V delikátně sladkém závěru můžeme cítit jemnou pikantnost. Vždy důstojná tečka za krásným putování po španělských vinařstvích s Vladimírem Hrbkem.

„Vrcholový tým” většinu vín znal, i když některá z jiných ročníků. A hodnotil je tentokrát takto: Coto Vintage Reserva a 1564 Laude - 9,3 bodu (z 10 možných), Finca Estacada Reserva a 1564 Syrah - 9 b., Sherry Barbadillo - 8,9 b., Coto Vintage Crianza, Corolilla Crianza a Estrella 10 - 8,8 b., Cava Marques Monistrol 1882 - 8,7 b., Nuviana Blanco a Viňa Vilano Roble - 8,6 b., Vega Pasion Blanco - 8,3 b. a Enterizo Macabeo - 8,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý