Ochutnávka Vinuri Cramele Recas - To nejlepší z Rumunska

Ochutnávka "Vinuri Cramele Recas - To nejlepší z Rumunska" dne 16.12.2013

Rumunský vrchol - Selene!

V únoru jsme ochutnali sestavu ze špičkového rumunského vinařství Wine Princess, v prosinci nám rodilý Rumun Casian Suciu-Šubert z dovozní společnosti Kassimex, s.r.o. představil další skvělé vinařství z této země - Vinuri Cramele Recas. A opět to byl skvělý vinný zážitek!

Ochutnali jsme deset vín - pět bílých a stejný počet červených z mezinárodních i výhradně rumunských odrůd.

Vstupním vínem byl výborný Sauvignon Blanc 2012 z řady Sole. Suché víno s vůní světlých peckovin a jemným minerálním „štychem”. V chuti plné, bohaté na meruňky a broskve, šťavnaté, a v závěru na patře měkce pikantní. Zdařilý vstup!

Následovala Feteasca Regala 2012, barrique (opět vyšší řada Sole). Rovněž suché víno s poměrně vyrovnaným zbytkovým cukrem (3,7 g/l) a kyselin (4,7 g/l). Ve vůni přezrálé světlé ovoce, vanilka, med a jemné karamelové tóny. V téměř identické chuti je vanilka výraznější, stejně tak karamel v delším, pikantním závěru.

Chardonnay 2012 bylo z nižší řady Cocosul dintre vii - Kohout z vinic). Suché, stoprocentní chardonnay s vůní světlého ovoce, vanilky a kokosu. V chuti nazrálé ovoce (broskve, meruňky), tělo šťavnaté v lehkém vanilkovém kabátku, a s příjemně pikantní dochutí.

Cuvée Chardonnay/Feteasca Regala 2012 bylo z řady Sole. Suché víno s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (4,6 a 5 g/l). Příjemná vůně po jižním ovoci s převahou vyzrálým broskví s lehounkým máslovým závojem. V chuti bohatá ovocnost, tělo šťavnaté, jemná vanilka v pikantní dochuti. Atraktivní víno!

Posledním bílým vínem byla Feteasca Regala 2012 z nižší řady Castel Huniade. Ještě suché víno s trošku vyšším zbytkovým cukrem (6,3 g/l). Ve vůni výrazné tóny ovoce a květin. V těle šťavnaté, ovocné a pikantní.

Prvním červeným bylo cuvée Syrah/Feteasca Neagra 2012 z vyšší řady Sole. Velmi pěkná vůně tmavé lesní směsi. Také v chuti výrazné lesní plody, jemné třísloviny ve zřetelně ovocném závěru.

Na přibližně stejné kvalitativní úrovni byl následující Cabernet Sauvignon 2012 (řada Castel Huniade). Ve vůni tmavé ovoce, převážně peckoviny. Stejně tak v chuti, kde se objevují náznaky čokolády a také zřetelnější třísloviny.

Druhém nejlepším vínem večera byl pro mne Cabernet Sauvignon 2011 (řada La Putere). Vyšší alkohol (14,8 %) a bohatá vůně (tmavé ovoce, kůže a čokoláda). Chuť plná, ovocná s jemnými tóny kůže a sládnoucích tříslovin. Bohaté víno s pěkným potenciálem dalšího ležení v láhvi.

Na přibližně stejné úrovní byla uhlazenější Feteasca Neagra 2011 (La Putere). Ještě o fous vyšší alkohol (14,9 %), ve vůni tmavé ovoce a tóny kůže. Chuť výrazně ovocná, uhlazená s jemně pikantním závěrem.

Jednoznačnou hvězdou večera bylo poslední víno - Cabernet Sauvignon 2011 z nejvyšší řady Selene. Těžší víno lahví i obsahem (celková hmotnost 2,8 kg), nefiltrované s výraznou vůní tmavého ovoce. V chuti plné, bohatě ovocné a velmi uhlazené. Elegantní víno s krásnou perspektivou zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského dubu. Vyrobeno bylo pod dohledem Vita Gambina ze známého sicilského vinařství La Planeta. Opravdu krásný zážitek!

A jak hodnotil rumunská vína „vrcholový tým”? Takto: Selene (Cabernet Sauvignon) - 9,2 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon (La Putere) - 9 b., Feteasca Neagra (La Putere) - 8,9 b., Sauvignon Blanc (Sole), Feteasca Regala, barrique (Sole), Chardonnay/Feteasca Regala (Sole) - 8,8 b., Syrah/Feteasca Neagra (Sole) a Cabernet Sauvignon (La Putere) - 8,7 b., Feteasca Regala (Castel Huniade) - 8,6 b. a Chardonnay (Cocosul dintre vii) - 8,5 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý